Strona główna Sporty Imane Khelif podejmie kroki prawne w związku z nowymi roszczeniami dotyczącymi kwalifikowalności...

Imane Khelif podejmie kroki prawne w związku z nowymi roszczeniami dotyczącymi kwalifikowalności płci

24
0


25-letnia Algierka zdobyła złoto kobiet w wadze półśredniej w Paryżu tego lata rok po dyskwalifikacji z Mistrzostw Świata za niezaliczenie testów kwalifikujących płeć.

Testy przeprowadziło Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) pod przewodnictwem Rosji, któremu MKOl pozbawił później statusu światowego organu zarządzającego ze względu na kwestie uczciwości i zarządzania.

IBA stwierdziła, że ​​Khelif „nie spełniła kryteriów kwalifikujących do udziału w zawodach kobiet”.

IBA definiuje kobietę, kobietę lub dziewczynę jako „jednostkę z chromosomem XX”, a mężczyzn, mężczyzn i chłopców jako „osobę z chromosomem XY”.

MKOl zakwestionował legalność i wiarygodność testów IBA, twierdząc, że nie można na nich polegać.

Spór oznaczał, że MKOl był odpowiedzialny za prowadzenie zawodów bokserskich na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i zastosował mniej rygorystyczne kryteria kwalifikacyjne.

Khelif i Lin Yu-ting z Tajwanu, który również został zdyskwalifikowany przez IBA, otrzymali od MKOl dopuszczenie do udziału w igrzyskach olimpijskich.

Chaotyczna konferencja prasowa zorganizowana później przez IBA niewiele pomogła w wyjaśnieniu zamieszania wokół zakazów Khelifa i Lina.

Dyrektor naczelny Chris Roberts powiedział, że para przeszła „testy chromosomów”, podczas gdy prezydent Umar Kremlev sugerował, że testy wykazały poziom testosteronu u zawodników.

BBC nie było w stanie określić, z czego składały się testy kwalifikacyjne.

Pierwsza walka Khelifa na Igrzyskach Olimpijskich przeciwko Angeli Carini została przerwana po 46 sekundach, a Włoszka powiedziała, że ​​przerwała walkę, aby „uratować moje życie”.

Carini później przeprosiła Khelifa, mówiąc, że „przeprasza” za reakcję, jaką otrzymał Algierczyk po walce.

W przemówieniu po zwycięstwie olimpijskim Khelif powiedziała, że ​​padła ofiarą „znęcania się” i że IBA „nienawidzi mnie”.

„Mam pełne kwalifikacje, aby wziąć udział w tym konkursie. Jestem kobietą jak każda inna kobieta” – powiedziała Khelif.

„Urodziłam się kobietą. Żyłam jako kobieta. Startowałam jako kobieta – nie ma co do tego wątpliwości”.

„Wszyscy sportowcy, którzy wzięli udział w turnieju bokserskim podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, przestrzegali warunków kwalifikacyjnych i zapisów na zawody, a także wszystkich obowiązujących przepisów medycznych wydanych przez Jednostkę Bokserską Paryż 2024 (PBU). Podobnie jak w przypadku poprzednich olimpijskich zawodów bokserskich, płeć i wiek sportowców ustalono na podstawie danych paszportowych” – dodał MKOl.

BBC Sport skontaktowało się z przedstawicielami Khelifa w celu uzyskania komentarza.



Link źródłowy