Strona główna nauka/tech Według naukowców organizm ten mógłby żyć na Marsie

Według naukowców organizm ten mógłby żyć na Marsie

23
0


Anushree Srivastava i porosty
Biolog załogi Anushree Srivastava zbiera porosty w pobliżu stacji badawczej na pustyni Mars, mając na sobie symulowany skafander kosmiczny, co stanowi ważną część analogowych misji kosmicznych w tym ośrodku badawczym. Źródło: Załoga Mars 160/The Mars Society

Badania o godz Mars Ośrodki analogowe w Utah i Nunavut skupiają się na różnorodności porostów, pomagając przewidzieć przetrwanie porostów na Marsie i pomagając w zrozumieniu tych organizmów zarówno na Ziemi, jak i potencjalnie w kosmosie.

Porosty to niezwykle odporne organizmy, które mogą przetrwać na szerokiej gamie powierzchni, od skał i drzew po gołą ziemię i budynki. Te złożone organizmy, grzyby i partnerzy fotosyntetyzujący, połączeni w większą całość, występują na każdym kontynencie i prawie na pewno na każdym lądzie na planecie Ziemia; Niektóre gatunek przetrwały nawet ekspozycję na zewnątrz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Odporna natura porostów od dawna interesuje badaczy badających, jakie życie może przetrwać na Marsie, oraz astrobiologów badających życie na Ziemi jako odpowiednik naszej planetarnej sąsiadki. Na pustyniach otaczających dwie stacje analogowe Marsa w Ameryce Północnej porosty stanowią tak istotną część lokalnych ekosystemów, że zainspirowały ocenę różnorodności biologicznej w wyjątkowy sposób: inwentaryzacja oparta na zbiorach przeprowadzona podczas symulowanej misji na Marsa.

Stacja badawcza na Marsie
Stacja badawcza na pustyni Mars jest położona wśród wzgórz z czerwonego piaskowca w południowo-wschodnim stanie Utah w USA, w geologicznym odpowiedniku Marsa. Źródło: Paul Sokoloff/Kanadyjskie Muzeum Przyrody

Symulowane misje na Marsa i badania różnorodności biologicznej

The Stacja badawcza na pustyni Mars w Utah, USA (na terytorium Ute i Paiute) oraz Stacja badawcza Flashline Mars Arctic Research w Nunavut w Kanadzie (w Inuit Nunangat, ojczyźnie Eskimosów) to symulowane siedliska marsjańskie obsługiwane przez Towarzystwo Marsowegdzie załogi biorą udział w próbach generalnych przed załogową eksploracją Marsa.

Ucząc się, jak żyć i pracować na naszej planetarnej sąsiadce, ci „Marsjanie” często badają pustynie w obu miejscach, często badając techniki dokumentowania życia drobnoustrojów i ich biosygnatur jako wstęp do zastosowania tych narzędzi i metod poza światem.

Badania te są wzbogacone kompleksowym zrozumieniem badanych ekosystemów, nawet jeśli są one pełne życia związanego z Ziemią. Podczas Mars 160 – serii bliźniaczych misji do Utah i Nunavut w latach 2016 i 2017 – zespół badawczy przeprowadził badanie florystyczne różnorodności biologicznej porostów występujących w każdym miejscu.

Społeczności porostów w pobliżu stacji badawczej na Marsie
Na pustyniach otaczających Stację Badawczą Pustyni Marsowej występują liczne zbiorowiska porostów, a widoczne skorupy stanowią część tętniącego życiem ekosystemu. Źródło: Paul Sokoloff/Kanadyjskie Muzeum Przyrody

Zbieranie i identyfikacja porostów w analogach marsjańskich

Podczas symulowanych działań poza pojazdami specjaliści misji Mars 160 ubrani w symulowane skafandry kosmiczne przeszukiwali różne siedliska na obu stacjach, wyszukując gatunki porostów rosnące w różnych mikrosiedliskach. Zebrawszy ponad 150 okazów, próbki te „zwróciły na Ziemię” i zidentyfikowały w Kanadyjskim Narodowym Zielniku w Kanadyjskim Muzeum Przyrody.

Poprzez badania morfologiczne, badania anatomii wewnętrznej i chemii oraz DNA za pomocą kodów kreskowych „Mission Support” zidentyfikowało 35 gatunków porostów ze stacji badawczej Mars Desert i 13 gatunków ze stacji badawczej Flashline Mars Arctic Research Station.

Acarospora socialis
Jasny porost brukowiec (Acarospora socialis) fluoryzuje jasnożółciem w świetle ultrafioletowym na skalistych wychodniach w pobliżu stacji badawczej na pustyni marsjańskiej. Ta fluorescencja jest jedną z wielu kluczowych cech przydatnych w identyfikacji gatunków porostów. Źródło: Paul Sokoloff/Kanadyjskie Muzeum Przyrody

Wkład do lichenologii i astrobiologii

Gatunki te, wraz ze zdjęciami i streszczeniem ich cech identyfikacyjnych, podsumowano w nowym artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie ogólnodostępnym Lista kontrolna. Ta nowa lista kontrolna z komentarzami powinna okazać się przydatna dla przyszłych załóg pracujących w obu analogowych stacjach badawczych, a jednocześnie pomóc ziemskim lichenologom w lepszym zrozumieniu rozmieszczenia tych fascynujących organizmów, w tym nowych zapisów rzadko zgłaszanych lub nowo opisanych gatunków z niektórych z najciekawszych i nieziemskich siedlisk na Ziemi.

Zarodnik Polyblastia hyperborea
Askospora z porostu północnej poliblastii (Polyblastia hyperborea) zebrana w pobliżu stacji badawczej Flashline Mars Arctic Research Station w Nunavut w Kanadzie. Morfologia zarodników to kolejna ważna cecha pozwalająca na identyfikację porostów. Źródło: Paul Sokoloff/Kanadyjskie Muzeum Przyrody

Odniesienie: „Lista kontrolna z komentarzami dotycząca różnorodności biologicznej porostów w dwóch analogicznych lokalizacjach Marsa: Mars Desert Research Station (Utah, USA) i The Flashline Mars Arctic Research Station (Nunavut, Kanada) zarejestrowana podczas misji Mars 160” – Paul C. Sokoloff , Anushree Srivastava, R. Troy McMullin, Jonathan Clarke, Paul Knightly, Anastasia Stepanova, Alexandre Mangeot, Claude-Michel Laroche, Annalea Beattie i Shannon Rupert, 8 października 2024 r., Lista kontrolna.
DOI: 10.15560/20.5.1096



Link źródłowy