Jednym z najważniejszych pytań pojawiających się podczas wieczoru wyborczego jest to, czy były prezydent Donald Trump przedwcześnie ogłosi zwycięstwo. Deklaracji tej prawdopodobnie towarzyszyłyby posty w mediach społecznościowych na platformach takich jak Instagram, YouTube i TikTok, a żaden z nich nie zawierał informacji, czy usunie daną treść.
Robił to już wcześniej: Trump fałszywie ogłosił się zwycięzcą wyborów w 2020 r., gdy wiele stanów na polu bitwy było wciąż zbyt blisko, aby rozstrzygnąć. Liczenie nadal trwało w Georgii, Michigan, Nevadzie, Pensylwanii i Wisconsin. Wielu republikańskich prawodawców i ekspertów potępiło twierdzenia Trumpa. Ben Shapiro, współzałożyciel Daily Wire, powiedział: „Nie, Trump nie wygrał jeszcze wyborów i twierdzenie, że tak się stało, jest z jego strony głęboko nieodpowiedzialne”. w tamtym czasie w poście X. doradcy Trumpa podobno go zachęcają ogłosić szybkie zwycięstwo.
„Przedwczesne twierdzenia o zwycięstwie, które mają na celu zastraszenie ludzi do głosowania lub stłumienie głosowania, mogą zostać poddane ocenie w ramach naszej polityki uczciwości obywatelskiej” – mówi WIRED rzecznik X, Michael Abboud. „Notatki społeczności to skuteczny sposób na dodanie przydatnego kontekstu do postów, które mogą wprowadzać w błąd co do wyników głosowania”.
X upoważnia użytkowników do oznaczania i poprawiania błędnych informacji na swoich platformach za pośrednictwem Notatek Społeczności. Wyniki najnowszego badania Centrum Przeciwdziałania Nienawiści Cyfrowej że inicjatywa polegająca na sprawdzaniu faktów w oparciu o źródła społecznościowe słabo radzi sobie z korygowaniem fałszywych twierdzeń wyborczych.
Firma X, której właścicielem jest miliarder Elon Musk, stała się już wylęgarnią dezinformacji wyborczej i nie wygląda na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. W zeszłym tygodniu należący do Muska America PAC uruchomił na X społeczność zajmującą się uczciwością wyborów, która rozrosła się do prawie 50 000 członków. Grupa twierdzi, że zwiększy liczbę „przypadków oszustw wyborczych lub nieprawidłowości, które można zaobserwować podczas głosowania w wyborach w 2024 r.
W 2020 roku Meta oznajmiła, że doda etykiety wczesne stanowiska zwycięstwa. Tym razem Corey Chambliss, rzecznik Meta, udostępnił WIRED post na blogu, w którym wyjaśnił, że firma usunie błędne informacje dotyczące dat, lokalizacji, godzin i metod głosowania oraz wezwań do przemocy związanych z głosowaniem. Meta usunie także treści zawierające fałszywe wyniki wyborów, zgodnie z wpisem na bloguale Chambliss nie odpowiedział, czy zasada ta dotyczy Trumpa.
„Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych zasad, będziemy nadal monitorować to, co widzimy na platformie” – powiedział Chambliss we wtorek WIRED.
Reklamy deklarujące fałszywy wynik są jednak zakazane. Meta zakazuje nowych reklam wyborczych na tydzień przed dniem wyborów i oświadczyła, że przedłuży ten zakaz do kilku dni po zamknięciu lokali wyborczych, O sprawie poinformowała firma Axios w poniedziałek.