Strona główna nauka/tech Hubble odkrywa wybuchową supernową w oszałamiającej galaktyce spiralnej

Hubble odkrywa wybuchową supernową w oszałamiającej galaktyce spiralnej

5
0


Galaktyka spiralna NGC 1672
NGC 1672, galaktyka spiralna z poprzeczką przedstawiona na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wykazuje niezwykły pokaz światła pochodzącego od gazowego wodoru, nowo powstałych gorących gwiazd i jasnego, aktywnego jądra galaktycznego otaczającego supermasywną czarną dziurę. Krótka supernowa, SN 2017GAX, dodaje przelotnego akcentu. Źródło: ESA/Hubble & NASA, O. Fox, L. Jenkins, S. Van Dyk, A. Filippenko, J. Lee i zespół PHANGS-HST, D. de Martin (ESA/Hubble), M. Zamani (ESA /Hubble’a)

NGC 1672, oszałamiająca galaktyka spiralna z poprzeczką, położona 49 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Dorado, daje olśniewający pokaz świetlny dzięki szczegółowym obrazom wykonanym przez Hubble’a.

To hipnotyzujące Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdjęcie przedstawia NGC 1672, galaktykę spiralną z poprzeczką położoną 49 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Dorado. NGC 1672 organizuje olśniewający pokaz światła niebieskiego, prezentując różne rodzaje światła kosmicznego. Podobnie jak inne galaktyki spiralne, jej dysk jest wypełniony miliardami gwiazd, które tworzą oszałamiający blask. Wzdłuż swoich dwóch wydatnych ramion spiralnych obłoki gazu wodorowego emitują jaskrawą czerwoną poświatę, zasilaną intensywnym promieniowaniem młodych, powstających gwiazd.

Bliżej centrum galaktyki znajduje się kilka szczególnie uderzających, nowo powstałych gwiazd. Niezwykle gorące, znajdują się w pierścieniu gorącego gazu i emitują silne promieniowanie rentgenowskie. W samym jądrze znajduje się najjaśniejsze źródło promieniowania rentgenowskiego ze wszystkich: aktywne jądro galaktyczne utworzone przez podgrzaną materię wpadającą spiralnie do supermasywnej gwiazdy NGC 1672 czarna dziuraklasyfikując NGC 1672 jako galaktykę Seyferta.

NGC 1672 Supernowa SN 2017GAX
W tym kolażu porównane są dwa zdjęcia galaktyki spiralnej NGC 1672: jedno przedstawiające supernową SN 2017GAX jako małą zieloną kropkę, a drugie bez. Różnica między zdjęciami polega na tym, że oba zostały utworzone w wyniku przetworzenia wielu pojedynczych zdjęć Hubble’a, z których każdy został wykonany w celu uchwycenia określonej długości fali światła widzialnego, i połączenia ich w celu uzyskania pełnokolorowego obrazu. Na jednym z tych przefiltrowanych zdjęć, zrobionym w 2017 roku, wciąż widać blaknącą supernową; drugie zdjęcie nie wykorzystuje tej klatki, zamiast tego wykorzystuje starsze dane z Hubble’a. Rezultatem jest gra polegająca na znajdowaniu różnic – gra, w którą astronomowie muszą grać, aby w ogóle zobaczyć supernowe, a nie dostają przewodnika! Źródło: ESA/Hubble & NASA, O. Fox, L. Jenkins, S. Van Dyk, A. Filippenko, J. Lee i zespół PHANGS-HST, D. de Martin (ESA/Hubble), M. Zamani (ESA /Hubble’a)

Jednak główną atrakcją tego zdjęcia jest najbardziej ulotne i tymczasowe z tych świateł: supernowa SN 2017GAX, widoczna tylko na jednym z sześciu zdjęć Hubble’a tworzących to złożone zdjęcie. Była to supernowa typu I, spowodowana zapadnięciem się jądra, a następnie eksplozją olbrzymiej gwiazdy, która w ciągu zaledwie kilku dni od niewidzialności stała się nowym światłem na niebie.

Na zdjęciu z końca tego roku supernowa już blaknie, dlatego tutaj jest widoczna jedynie jako mała zielona kropka, tuż pod zgięciem ramienia spiralnego po prawej stronie. W rzeczywistości było to celowe, ponieważ astronomowie chcieli poszukać jakiejkolwiek gwiazdy towarzyszącej, którą mógł mieć przodek supernowej – czegoś niemożliwego do dostrzeżenia obok żywej supernowej! Aby bliżej przyjrzeć się wyglądowi supernowej, możesz porównać oba zdjęcia tego narzędzia suwaka.

Niedawno NGC 1672 również znalazła się wśród galaktyk sfotografowanych za pomocą teleskopu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), pokazujący pierścień gazu i strukturę pyłu w jego ramionach spiralnych.



Link źródłowy