Ponieważ od trzech miesięcy nie miała miesiączki i przybrała na wadze w okolicach połowy ciała, Julia Champion wmówiła sobie, że w wieku 53 lat na pewno przechodzi menopauzę.
„Nie byłam szczególnie zadowolona z mojego wzdętego brzucha, ale zdecydowałam, że ograniczę kalorie i będę więcej ćwiczyć, kiedy będę miała czas” – mówi Julia, obecnie 55-letnia, publicystka z Sydenham w południowo-wschodnim Londynie.
Ale latem 2022 roku, podczas trzygodzinnej jazdy do Suffolk, Julia musiała pięć razy zatrzymywać się, aby udać się do toalety.
„Kilka razy nie dotarłam nawet na stację benzynową, musiałam zatrzymać samochód i wbiec w krzaki” – mówi.
„Moja siostra Jenny i siostrzenica Carrie były ze mną i powiedziały, że zauważyły, że ostatnio sikam częściej niż zwykle. Carrie powiedziała, że może to być oznaka cukrzycy i że powinnam się przebadać u lekarza rodzinnego.
Julii Champion zabrakło słów, gdy lekarz rodzinny powiedział jej, że w wieku 53 lat spodziewa się dziecka
Julia umówiła się na wizytę na następny tydzień i już po 24 godzinach od oddania moczu i krwi dostała telefon z gabinetu.
„Powiedzieli, że otrzymano wyniki i czy mogę przyjechać na operację jak najszybciej, aby je omówić, co od razu wzbudziło we mnie obawy, że to coś poważnego” – mówi Julia, która jest żoną Matta, lat 54, biznesmena i ma dwie nastoletnie córki.
Julia była całkowicie nieprzygotowana na to, co powiedział jej lekarz rodzinny. „Powiedziała: «Dobra wiadomość jest taka, że nie masz cukrzycy i nie jest to problem tarczycy, ale jesteś w ciąży»” – wspomina Julia.
„Byłem oszołomiony. Przez kilka sekund nie mogłem nic powiedzieć. Wtedy powiedziałam: „Nie mogę być w ciąży, mam 53 lata!”
„Lekarz rodzinny skinął głową i powiedział: «To nie jest tak niezwykłe, jak myślisz»”.
Według Urzędu Statystyk Krajowych w latach 2018–2021 ponad pięć kobiet w wieku 50 lat i więcej rodziło co tydzień.
„Matt i ja nie stosowaliśmy antykoncepcji, ponieważ myślałam, że nie mogę już zajść w ciążę” – mówi Julia. „Byłem zszokowany, ale jeśli mam być całkowicie szczery, byłem też trochę podekscytowany.
„Moje córki, Rosie i Bella, mają teraz 18 i 15 lat i chociaż Matt i ja zgodziliśmy się, że nie będziemy mieć kolejnego dziecka, zawsze chciałam mieć więcej”.
Julia poszła prosto do domu i przekazała wiadomość Mattowi. „Był zszokowany i bardzo zmartwiony, że nie stać nas na trzecie dziecko” – mówi. Ponieważ Julia od miesięcy nie miesiączkowała, lekarz wysłał ją na USG, aby sprawdzić, jak zaawansowana jest ciąża, co przyniosło kolejne niespodzianki.
Po przesunięciu sondą po brzuchu Julii specjalista powiedział, że właśnie wybiera się do niej położnik.
„Wtedy powiedzieli: „Czy możesz zeskoczyć z łóżka i zrobić kolejny test ciążowy?” – pyta Julia.
„Dali mi kij do sikania i kilka minut później wynik był negatywny.
Miała pozytywny wynik testu, ale dalsze badanie ujawniło prawdziwy problem
„Powiedziano mi, że nie jestem w ciąży, ale mam dużą torbiel na jajnikach, która wywiera nacisk na pęcherz, co wyjaśnia, dlaczego tak dużo sikałam i przybrałam na wadze”.
Zamiast przygotowywać się do narodzin dziecka, Julia musiała przygotować się na przyszłotygodniową operację usunięcia torbieli.
„Muszę przyznać, że część mnie była zawiedziona, że nie będę mieć kolejnego dziecka, i trochę się zmartwiłam”.
Torbiele jajników (zwane także nowotworami) są zaskakująco częste – według Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów około 10 procent kobiet będzie w pewnym momencie wymagało operacji usunięcia torbieli – i mogą powodować dodatnie wyniki testów ciążowych (kolejna przyczyna fałszywie dodatnich wyników testy ciążowe to menopauza, ale o tym później).
Dzieje się tak dlatego, że niektóre nowotwory jajnika, w tym łagodne potworniaki (tak jak w przypadku Julii), które powstają z komórek znajdujących się w komórkach jajowych jajnika, mogą uwalniać ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) – „hormon, który może dać pozytywny wynik testu ciążowego” – wyjaśnia dr Sangeeta Khinder, konsultant położnik i ginekolog w prywatnej klinice London Gynecology i Whittington Health NHS Trust.
Hormon ten jest zwykle uwalniany przez komórki łożyska w czasie ciąży, ale jego poziom może również wzrosnąć u kobiet z torbielami jajników lub kobiet przyjmujących leki, w tym niektóre leki przeciwdepresyjne i – co może mniej zaskakujące – leki na płodność, dodaje dr Khinder. Może to powodować dezorientację, ponieważ wynikający z tego wzrost stężenia hCG może zatrzymać miesiączkę, ponieważ hormon powoduje zagęszczenie błony śluzowej macicy w celu przygotowania się na dziecko i daje organizmowi sygnał, aby zaprzestał złuszczania się błony śluzowej, jak ma to miejsce w przypadku miesiączki.
„Miałem młode kobiety, którym brakowało miesiączki, a następnie poddałem się badaniu USG w celu wykrycia ciąży, które zamiast tego wykazało guz jajnika” – mówi dr Khinder.
„Około 8 procent kobiet w okresie menopauzy może mieć również pozytywny wynik testu ciążowego, czy to w obecności torbieli, czy nawet losowo.
„Dzieje się tak, ponieważ w okresie menopauzy spada poziom estrogenów i progesteronu, co wywiera negatywne sprzężenie zwrotne na przysadkę mózgową, która w zamian uwalnia hCG w niewielkim stopniu – ale to wystarczy, aby uzyskać fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego”.
Dr Khinder dodaje: „Widzimy, jak kobiety po pięćdziesiątce zachodzą w ciążę i zwykle jest to zapłodnienie in vitro lub czasami spontaniczne, ale nie nazwałbym tego zjawiskiem powszechnym”.
Typowymi objawami torbieli jajnika są wzdęcia, ból miednicy, obrzęk brzucha, objawy ze strony układu moczowego, takie jak częste i niecałkowite opróżnianie, zmiana miesiączki i ból podczas seksu.
Czasami mogą urosnąć do 12 cm i uciskać pęcherz, co może wywołać uczucie sytości i sprawić, że będziesz wyglądać na ciężarną.
Teraz, mająca 55 lat, Julia dwa lata temu uważała, że brak miesiączki jest częścią menopauzy
Doktor Khinder radzi, aby kobiety z takimi objawami zgłaszały się na badanie USG. „Jeśli cysty zostaną pozostawione, mogą rosnąć i istnieje obawa, że skręcą się i spowodują ostry ból lub śmierć jajników z powodu zmniejszonego dopływu krwi”.
U kobiet przed menopauzą ryzyko, że te torbiele staną się nowotworowe, wynosi 1 na 1000; w przypadku kobiet po 50. roku życia to trzy przypadki na 1000.
„Pozostawienie ich do wzrostu nie zwiększa ryzyka przekształcenia się w nowotwór, ale zazwyczaj zalecamy usunięcie cyst, jeśli są duże lub powodują objawy” – dodaje dr Khinder.
Trzy dni po USG Julia przeszła operację usunięcia torbieli, która okazała się nienowotworowa. Biopsja wykonana podczas operacji wykluczyła również raka endometrium, którego formy mogą również powodować wzrost poziomu hCG.
Chociaż operacja zakończyła jej pilne pójście do toalety i wzdęcia, Julia cierpiała po tym z powodu obfitego krwawienia.
„W następnym tygodniu przeżyłam najcięższy okres w swoim życiu” – mówi. „Zadzwoniłam do znajomej i musiała mi dać podpaski na nietrzymanie moczu, bo nie mogłam zatamować krwawienia”.
Doktor Khinder twierdzi, że takie krwawienie może wystąpić po usunięciu cysty.
„Hormon hCG zatrzymuje miesiączki, więc gdy usunie się torbiel tworzącą hCG, prawdopodobnie będziesz mieć obfite krwawienie, jeśli jesteś przed menopauzą” – mówi.
Julii zalecono założenie cewki Mirena, która uwalnia w macicy hormon progesteron, który pomaga rozrzedzić wyściółkę macicy i zmniejszyć krwawienie.
„To była męka, ale od tamtej pory czuję się dobrze”.
Ostrzeżono ją, że ryzyko nawrotu torbieli wynosi 4 procent, ale tym razem Julia wie, na co zwrócić uwagę.
Mówi: „Byłam smutna, że już nie będę mamą, ale wiem, że tak będzie najlepiej”.