Według nowego badania liczba przypadków babeszjozy rosła średnio o 9% rocznie w latach 2015–2022, przy czym prawie połowa dotkniętych osób była jednocześnie zakażona inną chorobą przenoszoną przez kleszcze, taką jak borelioza.
Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center i Penn State College of Medicine, częstość występowania babeszjozy, choroby pasożytniczej przenoszonej przez kleszcze, rosła w Stanach Zjednoczonych średnio o 9% rocznie w latach 2015 i 2022. Ponadto u czterech na 10 pacjentów stwierdzono współzarażenie inną chorobą przenoszoną przez kleszcze, taką jak borelioza.
„Odkrycia te sugerują, że klinicyści powinni zachować większą czujność w przypadku współzakażenia innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze wśród pacjentów przyjętych do szpitala z powodu babeszjozy” – powiedział Paddy Ssentongo, specjalista ds. chorób zakaźnych w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center i główny autor badania badanie. „Kleszcze mogą przenosić inne bakterie wywołujące boreliozę i inne choroby przenoszone przez kleszcze, takie jak anaplazmoza i erlichioza”.
Babeszjoza – przegląd i rosnąca częstość występowania
Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Otwarte Forum Chorób Zakaźnych.
Babeszjoza, czasami nazywana „malarią amerykańską”, wywoływana jest przez: Babesia pasożyta i jest przenoszony przez ukąszenia kleszczy czarnonogich. Występuje głównie w stanach północno-wschodnich i środkowo-zachodnich. Podobnie jak malaria, pasożyt infekuje czerwone krwinki, a choroba ma wiele podobnych objawów klinicznych. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) chociaż u niektórych osób nie występują objawy, u innych występują objawy grypopodobne. Choroba może być śmiertelna dla osób starszych i osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak osłabiony układ odpornościowy lub brak śledziony.
„Zrozumienie czynników napędzających, dynamiki i kontroli endemicznych i pojawiających się chorób przenoszonych przez wektory ma kluczowe znaczenie dla globalnych interwencji zdrowotnych” – powiedział Ssentongo.
Według CDCwzrosła częstość występowania babeszjozy – choroby przenoszonej przez kleszcze. Badacz Ssentongo zauważył, że przyczyną może być zmiana klimatu. Zmiany temperatury, wilgotności, opadów i długości sezonu mają wpływ zarówno na zasięg kleszczy, jak i na populację zwierząt, takich jak jelenie, które są żywicielami tych kleszczy. Może to prowadzić do tego, że kleszcze będą obecne na większej liczbie obszarów niż dotychczas.
Aby zrozumieć obecną częstość występowania babeszjozy i Babesia koinfekcje, a także wpływ Babesia koinfekcjami na ryzyko śmiertelności, zespół badawczy wykorzystał dane z TriNetX – dużej krajowej bazy danych klinicznych obejmującej ponad 250 milionów osób. Zidentyfikowali 3521 osób, u których zdiagnozowano babeszjozę w okresie od października 2015 r. do grudnia 2022 r.
Ich odkrycia wykazały, że liczba przypadków babeszjozy rosła średnio o 9% rocznie, przy czym większość przypadków miała miejsce latem, głównie w stanach północno-wschodnich. Wśród zdiagnozowanych 42% miało również jedną lub więcej dodatkowych infekcji przenoszonych przez kleszcze – odsetek ten jest wyższy niż wcześniej zgłaszano. Najczęstszą koinfekcją, dotykającą 41% współzakażonych osób, była bakteria odpowiedzialna za boreliozę. W mniejszym odsetku występowały współzakażenia bakteriami powodującymi erlichiozę (3,7%) i anaplazmozę (0,3%).
Oceniając wpływ koinfekcji, zespół nie stwierdził znaczących różnic w powikłaniach ani wynikach leczenia pomiędzy grupą leczoną wyłącznie babeszjozą a grupą osób z koinfekcjami. Zaobserwowali jednak wyższe ryzyko śmiertelności u pacjentów chorych na samą babeszjozę w porównaniu z pacjentami z koinfekcjami.
Wpływ współzakażenia na śmiertelność
„Wydaje się, że zarówno babeszjoza, jak i borelioza nie są powiązane z większą śmiertelnością” – stwierdził Ssentongo, zauważając, że odkrycie było zaskakujące. „Spekuluje się, że jednoczesna obecność innych infekcji przenoszonych przez kleszcze we krwi może zmienić odpowiedź immunologiczną, prawdopodobnie ją „wzmacniając” w celu skutecznego zwalczania infekcji”.
Ssentongo twierdzi, że różnica w wynikach może mieć również związek ze sposobem leczenia innych chorób przenoszonych przez kleszcze. W swoim badaniu zespół odkrył, że grupie osób zakażonych częściej przepisywano doksycyklinę, antybiotyk pierwszego rzutu w leczeniu boreliozy, anaplazmozy i erlichiozy, w porównaniu z grupą leczoną wyłącznie babeszjozą. Ssentongo stwierdził, że rodzi to istotne pytanie: czy doksycyklina jest również skuteczna w leczeniu pasożyta babesia?
Obecnie leczenie babeszjozy zależy od ciężkości choroby. Leczenie zazwyczaj obejmuje kombinację antybiotyków azytromycyny i atowakwonu. Wymianę czerwonych krwinek, podczas której usuwane są nieprawidłowe krwinki czerwone i zastępowane zdrowymi, można również rozważyć u ciężko chorych pacjentów, np. z poważną dysfunkcją narządów. Jednak korzyści wynikające z wymiany czerwonych krwinek w zakresie przeżycia nie były szeroko badane.
„W przypadku pacjentów z babeszjozą dodajemy doksycyklinę, gdy badamy, czy pacjent cierpi na boreliozę lub inną chorobę przenoszoną przez kleszcze, i zaobserwowaliśmy lepsze wyniki w naszym ośrodku medycznym dzięki temu podejściu” – powiedział Ssentongo. Powiedział, że istnieją inne opisy przypadków skutecznego leczenia babeszjozy za pomocą doksycykliny. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć szlaki fizjologiczne leżące u podstaw koinfekcji i ich wpływ na protokoły leczenia.
Według Ssentongo najskuteczniejszą metodą leczenia jest przede wszystkim zapobieganie chorobom przenoszonym przez kleszcze.
„Jeśli mieszkasz na obszarach, gdzie babeszjoza jest chorobą endemiczną, głównie w stanach na północnym wschodzie i środkowym zachodzie, zachowaj środki ostrożności, szczególnie w miesiącach letnich” – powiedział Ssentongo. „Przestrzegaj praktyk zapobiegania ukąszeniom kleszczy. Noś koszule i spodnie z długim rękawem oraz jasne ubrania. Używaj środków odstraszających kleszcze i sprawdzaj, czy nie ma kleszczy po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.
Odniesienie: „Beyond Human Babesiosis: Prevalence and Association of Babesia Coinfection with Mortality in the United States, 2015–2022: A Retrospective Cohort Study”, autor: Paddy Ssentongo, Natasha Venugopal, Yue Zhang, Vernon M. Chinchilli i Djibril M. Ba, 8 października 2024 r. , Otwarte Forum Chorób Zakaźnych.
DOI: 10.1093/ofid/ofae504