Strona główna nauka/tech Używanie marihuany przez nastolatków gwałtownie spada w ciągu dekady: co napędza tę...

Używanie marihuany przez nastolatków gwałtownie spada w ciągu dekady: co napędza tę zmianę?

19
0


Młodzi ludzie palą marihuanę
Zażywanie marihuany przez młodzież spadło, przy czym w niektórych grupach demograficznych wskaźniki są wyższe. Badacze podkreślają potrzebę ukierunkowanych interwencji ze względu na ryzyko wynikające z postrzegania legalizacji przez dorosłych.

Używanie marihuany wśród nastolatków w USA znacznie spadło w ciągu ostatniej dekady, przy zauważalnych różnicach w zależności od płci, poziomu klasy oraz grup rasowych/etnicznych.

Niedawne badanie przeprowadzone na Florida Atlantic University pokazuje, że starsi studenci i czarnoskóra młodzież zgłaszają częstsze używanie marihuany, podczas gdy dynamika płci wykazuje zmianę – do 2021 r. dziewczęta przewyższą chłopców w używaniu marihuany.

Używanie marihuany wśród młodzieży

Marihuana jest obecnie jedną z najczęściej używanych nielegalnych substancji wśród nastolatków w USA. W miarę jak coraz więcej stanów legalizuje marihuanę rekreacyjną dla dorosłych i spada postrzeganie ryzyka wśród młodych ludzi, monitorowanie trendów w używaniu marihuany przez młodzież staje się coraz ważniejsze.

Naukowcy z Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University przeprowadzili dogłębne badanie, analizując dane z badania Youth Risk Behaviour Survey, które obejmowało odpowiedzi od 88 183 nastolatków w klasach od dziewiątej do dwunastej, zebrane w latach 2011–2021. W badaniu zbadano ogólne trendy w używaniu marihuany a także różnice ze względu na płeć, rasę/pochodzenie etniczne i klasę szkolną. Odkrycia te dostarczają cennych informacji na temat zmian w używaniu marihuany wśród amerykańskich nastolatków w czasie.

Tendencje spadkowe w używaniu marihuany

Badanie opublikowano 14 października w czasopiśmie Raporty pediatrycznepokazuje, że jednym z najbardziej uderzających wyników analizy jest znaczny spadek odsetka nastolatków deklarujących obecne używanie marihuany. W 2011 r. 23,1% nastolatków stwierdziło, że obecnie zażywa narkotyki, ale do 2021 r. odsetek ten spadł do 15,8%. Ponadto odsetek nastolatków próbujących marihuany po raz pierwszy przed 13. rokiem życia również odnotował zauważalny spadek z 8,1% w 2011 r. do 4,9% w 2021 r.

Koncert nastolatków na zewnątrz
Obecne zażywanie marihuany wśród młodzieży spadło z 23,1% w 2011 r. do 15,8% w 2021 r. Odsetek osób, które zażyły ​​po raz pierwszy przed 13. rokiem życia, również spadł z 8,1% do 4,9%. Źródło: Alex Dolce, Florida Atlantic University

Używanie marihuany według poziomu klasy

W 2021 r. marihuana była najbardziej rozpowszechniona wśród uczniów 12. klasy (22,4%), a następnie 11. klasy (18,7%), przy niższym wskaźniku używania marihuany w klasach wcześniejszych. W latach 2011–2021 we wszystkich klasach nastąpił zauważalny spadek obecnego używania marihuany, zwłaszcza wśród uczniów dziewiątych klas. Chociaż na przestrzeni lat występowała ogólna tendencja spadkowa, w 2013 r. i ponownie w 2019 r. nastąpił niewielki wzrost wykorzystania.

„Chociaż zaobserwowaliśmy ogólny spadek we wszystkich klasach w latach 2011–2021, starsi uczniowie, szczególnie uczniowie 12. klasy, konsekwentnie zgłaszali wyższe wykorzystanie. Sugeruje to, że w miarę jak nastolatki przechodzą do szkoły średniej, mogą mieć większy dostęp do marihuany, pod wpływem bardziej rozwiniętych sieci rówieśniczych i zwiększonej niezależności” – powiedział dr Panagiota „Yiota” Kitsantas, autor korespondencyjny, profesor i kierownik Katedry Zdrowia Ludności i Medycyny Społecznej, FAU Schmidt College of Medicine. „Tendencja ta podkreśla potrzebę ukierunkowanych interwencji skierowanych do starszych nastolatków, którzy są bardziej narażeni na regularne używanie marihuany”.

Różnice płci w używaniu marihuany

Jednym z najważniejszych wniosków tego badania jest zmiana trendów ze względu na płeć – do 2021 r. dziewczęta przewyższą chłopców pod względem zgłaszanego używania marihuany. W 2021 r. dziewczęta zgłosiły częstsze używanie marihuany (17,8%) niż chłopcy (13,6%). . Oznacza to znaczącą zmianę w porównaniu z rokiem 2011, kiedy chłopcy częściej używali marihuany (25,9%) w porównaniu do dziewcząt (20,1%). Zbieżność wskaźników używania marihuany między płciami podkreśla ewoluującą dynamikę, która może odzwierciedlać szersze zmiany społeczne w podejściu do marihuany.

Różnice rasowe w używaniu marihuany

Naukowcy odkryli również różnice wśród nastolatków z Azji, Latynosów i rasy białej, którzy doświadczyli jednego z najbardziej gwałtownych spadków w obecnym używaniu. Jednak w 2021 r. czarnoskórzy nastolatkowie zgłosili znacznie wyższy odsetek obecnego używania marihuany na poziomie 20,5% w porównaniu z ich białymi (14,8%), latynoskimi (16,7%) i azjatyckimi (5,1%) odpowiednikami. Wskazuje to na utrzymujące się różnice rasowe w używaniu marihuany wśród nastolatków, co wymaga dalszych badań.

Wpływ legalizacji marihuany

„W USA obecny krajobraz legalizacji marihuany u dorosłych dodaje złożoną warstwę do kwestii używania marihuany przez młodzież. W miarę jak coraz więcej stanów będzie legalizować rekreacyjną marihuanę, dostępność i postrzegana normalność tego narkotyku może wzrosnąć, szczególnie dla nastolatków, którzy mogą postrzegać jego status prawny jako oznakę bezpieczeństwa lub akceptowalności” – powiedział Charles H. Hennekens, lekarz medycyny, FACPM, współautor autor, pierwszy profesor medycyny i medycyny prewencyjnej Sir Richarda Dolla na wydziałach medycyny oraz zdrowia populacji i medycyny społecznej, a także starszy doradca akademicki w FAU Schmidt College of Medicine.

„Badania sugerują, że legalizacja marihuany u dorosłych może wpływać na zachowanie nastolatków poprzez postrzeganie przez nich mniejszego ryzyka, a także zwiększonej dostępności, co może utrudniać wysiłki mające na celu ograniczenie używania marihuany przez młodzież”.

Znaczenie interwencji i zapobiegania

Autorzy podkreślają znaczenie interwencji, takich jak komunikacja, nadzór i modelowanie rodziców, wraz ze szkołami oferującymi skuteczną edukację zdrowotną i sprzyjającymi pozytywnemu klimatowi w szkole, aby utrzymać spadek używania marihuany przez młodzież.

Wyniki badania podkreślają potrzebę ciągłego monitorowania i strategii interwencyjnych w celu rozwiązania problemu używania marihuany wśród nastolatków w USA. Koncentrując się na konkretnych potrzebach różnych grup demograficznych, w tym na różnych poziomach nauczania, płci i społeczności rasowych/etnicznych, inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego mogą skuteczniej eliminować ryzyko związane z używaniem marihuany przez młodzież i zapewniać zdrowsze wyniki dla przyszłych pokoleń.

Zagrożenia związane z używaniem marihuany przez młodzież

Regularne lub intensywne używanie marihuany w okresie dojrzewania może niekorzystnie wpływać na rozwój poznawczy, prowadząc do słabego uczenia się, problemów z pamięcią roboczą i deficytów uwagi, niezależnie od wykształcenia i inteligencji werbalnej. U nastolatków używających marihuany ryzyko uzyskania niższych średnich ocen jest od dwóch do trzech i pół razy większe, a w wieku dorosłym czterokrotnie częściej diagnozuje się psychozę.

Badania pokazują, że używanie marihuany zakłóca funkcjonowanie mózgu poprzez zmniejszenie przycinania synaptycznego, co skutkuje zwiększoną objętością istoty szarej i zmniejszoną wydajnością komunikacji w obszarach mózgu wyższego rzędu.

Odniesienie: „Trendy w używaniu marihuany wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych” autorstwa Jacka Yang, Marii C. Mejia, Lei Sacca, Charlesa H. Hennekensa i Panagioty Kitsantasa, 14 października 2024 r., Raporty pediatryczne.
DOI: 10.3390/pediatryczny16040074

Współautorami badania są Jack Yang, pierwszy autor i student drugiego roku medycyny FAU; Maria C. Mejia, MD, profesor; oraz dr Lea Sacca, adiunkt, obie na Wydziale Zdrowia Populacyjnego i Medycyny Społecznej FAU Schmidt College of Medicine.



Link źródłowy