Strona główna zdrowie Eksperci odkrywają, jaka ilość marihuany odmieni Twój mózg… i jest to znacznie...

Eksperci odkrywają, jaka ilość marihuany odmieni Twój mózg… i jest to znacznie mniej, niż wielu mogłoby się wydawać

26
0


Badania sugerują, że używanie konopi indyjskich tylko raz w życiu może spowodować uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnych za uczenie się, rozwiązywanie problemów i marzenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego porównali skany mózgów osób, które kiedykolwiek zażywały konopie indyjskie i odkryli, że wiąże się to z kilkoma zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu w późniejszym życiu.

Zażywanie konopi indyjskich wzrosło na całym świecie, zwłaszcza w krajach, w których legalizacja pozwoliła na ich używanie w celach medycznych i rekreacyjnych.

Stało się to jednak bez dokładnego zrozumienia potencjalnego długoterminowego wpływu tej substancji na mózg – twierdzą naukowcy biorący udział w nowym badaniu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Zdrowie psychiczne BMJwykorzystano dane dotyczące prawie 16 000 Brytyjczyków.

Uczestnicy zgłaszali, czy „kiedykolwiek brali konopie indyjskie”, a następnie pytali ich, jak często, a możliwe odpowiedzi wahały się od jednego lub dwóch razy do ponad 100 razy.

Na potrzeby badania wszystkich uczestników, którzy odpowiedzieli „tak”, czyli około 3500 osób, zaliczono do kategorii osób używających konopi indyjskich przez całe życie.

Grupę „tak” podzielono dalej na podstawie tego, jak często używali konopi indyjskich, przy czym niskie użycie zdefiniowano jako mniej niż 10 razy w życiu, a wysokie używanie 11 lub więcej razy.

Naukowcy porównali mózgi osób, które kiedykolwiek zażywały konopie indyjskie i odkryli, że wiąże się to z kilkoma zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu w późniejszym życiu

Naukowcy porównali mózgi osób, które kiedykolwiek zażywały konopie indyjskie i odkryli, że wiąże się to z kilkoma zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu w późniejszym życiu

Podawali także, ile mieli lat, kiedy ostatni raz zażywali narkotyk.

Uczestnicy, którzy zgłosili „nie” używanie konopi indyjskich, zostali wykorzystani jako grupa kontrolna do porównania skanów mózgu.

Następnie badacze uwzględnili szereg czynników, takich jak wiek, ogólny poziom zamożności, palenie i spożycie alkoholu, ciśnienie krwi i otyłość, które mogły potencjalnie wpływać na skany mózgu.

Nawet po uwzględnieniu tych czynników używanie konopi indyjskich wiązało się z wieloma zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.

U osób, które kiedykolwiek w życiu zażywały konopie indyjskie, stwierdzono gorszą integralność istoty białej – części mózgu niezbędnej do funkcji poznawczych.

Istota biała łączy różne obszary mózgu, odgrywając ważną rolę w uczeniu się i rozwiązywaniu problemów, a także utrzymaniu równowagi i chodzeniu.

Jednak naukowcy odkryli, że używanie konopi indyjskich zmniejsza skuteczność komunikacji tej części mózgu, zwłaszcza między prawą i lewą stroną narządu.

Stwierdzono również, że użytkownicy konopi indyjskich mają słabszą łączność neuronalną w stanie spoczynku w częściach mózgu uważanych za aktywne podczas błądzenia myślami lub marzeń.

Naukowcy podkreślają, że te obszary mózgu są również gęsto upakowane receptorami kannabinoidowymi, czyli komórkami reagującymi na obecność leku w organizmie.

Ani czas trwania abstynencji od konopi indyjskich, ani częstotliwość ich używania nie były silnie powiązane z żadnymi zaobserwowanymi odkryciami dotyczącymi struktury i funkcji mózgu.

Oznacza to, że wystarczyło jednorazowe zażycie leku, aby zaobserwować zmiany w mózgu.

U osób, które kiedykolwiek w życiu zażywały konopie indyjskie, stwierdzono gorszą integralność istoty białej – części mózgu niezbędnej dla funkcji poznawczych

U osób, które kiedykolwiek w życiu zażywały konopie indyjskie, stwierdzono gorszą integralność istoty białej – części mózgu niezbędnej dla funkcji poznawczych

Ale istniały pewne zauważalne różnice między mężczyznami i kobietami.

Podczas gdy u mężczyzn zaobserwowano znaczące zmiany związane z konopiami indyjskimi w sześciu określonych obszarach mózgu, u kobiet były one rozłożone w 24 strukturach i obszarach funkcjonalnych mózgu.

Sugeruje to, że zażywanie konopi indyjskich wpływa w różny sposób na płeć – stwierdzili naukowcy.

Eksperci stwierdzili, że ich odkrycia wymagają dalszych badań i przyznali, że nie mogą udowodnić, że konopie indyjskie spowodowały zaobserwowane zmiany, ponieważ za przyczyną może odpowiadać jakiś inny, obecnie niezidentyfikowany czynnik.

Naukowcy zdają sobie sprawę z ograniczeń korzystania z brytyjskiego Biobanku, w skład którego wchodzą głównie zdrowi biali uczestnicy, co ogranicza ustalenia, ponieważ nie można ich powtórzyć w bardziej zróżnicowanych grupach.

Naukowcy nie byli również w stanie wskazać żadnych okresów w życiu, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla wpływu konopi indyjskich na mózg, takich jak okres dojrzewania lub wczesna dorosłość.

W badaniu wykorzystano także zdolność uczestników do dokładnego przypomnienia sobie ilości lub częstotliwości zażywania konopi indyjskich w ciągu swojego życia, co mogło być niedokładne.

„Nasze wyniki należy interpretować ze szczególną ostrożnością” – ostrzegają naukowcy.

Dodali: „Potrzebne są dodatkowe badania, aby zrozumieć skutki intensywnego używania konopi indyjskich w tej populacji, w tym kwestie dotyczące siły działania i powiązane informacje, które pomogą w kształtowaniu polityki publicznej”.

Poprzednie badania powiązały używanie konopi indyjskich z problemami z sercem – u osób, które je zażywają, ryzyko zawału serca lub udaru mózgu było aż o jedną trzecią wyższe.

Naukowcy we Francji, którzy obserwowali ponad 1300 pacjentów na oddziale intensywnej terapii, odkryli, że u osób zażywających samą marihuanę ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych było prawie dwukrotnie wyższe.

Eksperci sugerowali już wcześniej, że aktywny składnik konopi indyjskich, THC, wyzwala w organizmie reakcję walki lub ucieczki, która podnosi tętno i ciśnienie krwi.

Według danych Urzędu Statystyk Krajowych w 2023 r. odnotowano 43 zgony związane z używaniem konopi indyjskich.

Dla porównania, dane ONS pokazują, że opioidy były przyczyną 2551 zgonów, kokaina 1118 i paracetamol 259 zgonów.



Link źródłowy