Kiedy na początku tego roku ogłoszono finansowanie inwestycji, były angielski krykiecista Ebony Rainford-Brent nazwał to „przełomowym momentem”, który może doprowadzić do „zmiany pokoleniowej” w sporcie.
EBC stwierdził w swoim ogólnym planie strategicznym na lata 2025–28 pt „Inspirujące pokolenia”, zewnętrzny że przewiduje rządowy pakiet finansowania „turbodoładowania” ulepszenia obiektów w miastach dla dzieci ze szkół państwowych.
Oczekiwano, że zbiegnie się to z sytuacją, w której Anglia będzie gospodarzem Pucharu Świata T20 kobiet i mężczyzn odpowiednio w 2026 i 2030 r. i wykorzysta wzrost zainteresowania tą grą.
Najważniejszym elementem planu ożywienia krykieta w szkołach państwowych jest budowa 16 kopuł do krykieta w całej Anglii, które umożliwią lokalnym graczom grę w krykieta przez cały rok i przy każdej pogodzie.
Kopuła pilotażowa w Bradford została otwarta w październiku 2023 r. Kosztem 1,5 miliona funtów, chociaż koszty pozostałych kopuł oszacowano na 300 000 funtów.
Oczekiwano, że te kopuły – dwie kolejne są obecnie w budowie w Luton i Walsall – pomogą 900 000 młodym ludziom z obszarów śródmiejskich grać w krykieta do 2029 roku.
Rozumie się, że EBC nie dysponuje rezerwami finansowymi, aby uzupełnić lukę w finansowaniu kopuł w tym samym terminie, mimo to nadal jest zaangażowany w ich realizację w znacznie dłuższym okresie.
EBC zobowiązał się także do zapewnienia bezpłatnej gry w krykieta w 500 państwowych szkołach średnich oraz do szkolenia nauczycieli, którzy będą mogli prowadzić lekcje krykieta na lekcjach wychowania fizycznego.
Przygotowano także plany zapewnienia bezpłatnej gry w krykieta dla 3,5 miliona dzieci w państwowych szkołach podstawowych oraz zapewnienia możliwości gry w krykieta w szkołach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Wiarygodność tych inicjatyw również byłaby kwestionowana ze względu na znaczny niedobór środków finansowych.