12-letni chłopiec z Massachusetts trwale oślepł, ponieważ jego dieta oparta wyłącznie na niezdrowym jedzeniu była pozbawiona składników odżywczych.
Dziecko cierpi na autyzm i ma skrajną fobię lub określoną konsystencję jedzenia, co oznacza, że żyło na diecie składającej się ze zwykłych burgerów, frytek z ranczem, pączków i pudełek z sokami.
Na początku tego roku zaczął mieć problemy z oczami, a jego wzrok „ciemniał” rano i wieczorem, a poprawiał się dopiero w ciągu dnia.
Jednak po sześciu tygodniach nie mógł już chodzić bez oparcia się o rodziców i często wpadał na drzwi i ściany.
Pewnej nocy obudził się z krzykiem, że nie widzi.
Nastolatek został przyjęty do szpitala, gdzie lekarze odkryli, że dieta spowodowała u niego poważne niedobory niezbędnych składników odżywczych, które utrzymują zdrowe nerwy wzrokowe.
Pomimo suplementów i terapii żywieniowej eksperci piszą w: Amerykański dziennik medyczny obawa, że utrata wzroku u chłopca będzie trwała.
12-letni autystyczny chłopiec z Massachusetts doznał poważnej utraty wzroku po tym, jak jego ograniczona dieta składająca się z hamburgerów, pączków, frytek i pudełek z sokami spowodowała niedobory składników odżywczych
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Lekarze z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego twierdzą, że chłopiec cierpi na zaburzenie polegające na unikaniu/ograniczaniu przyjmowania pokarmu (ARFID), czyli zaburzenie odżywiania, które w różnym stopniu dotyka około połowy dzieci autystycznych.
Zaburzenie to jest nowe, ale coraz częstsze i powoduje, że około jeden na 200 Amerykanów ogranicza różnorodność spożywanej żywności ze względu na lęk lub niepożądany kolor, smak, konsystencję lub zapach.
Powyższe zdjęcie przedstawia poziome wybrzuszenia na paznokciach 12-letniego amerykańskiego chłopca, które stały się łamliwe z powodu licznych niedoborów niezbędnych składników odżywczych
Chociaż chłopiec przeżył traumatyczny poród, urodził się dwa miesiące przed terminem i cierpiał na brak tlenu, nie cierpiał na żadne inne schorzenia poza autyzmem i ADHD. Miał opóźnienia w mówieniu, funkcjonowaniu poznawczym i motoryce.
Dwa dni przed hospitalizacją rodzice powiedzieli, że wokół oczu ma obrzęki i strupy. Czasami zauważali, że zamiast w telewizor, wpatruje się w ścianę.
Rodzice chłopca opisali go jako „wybrednego zjadacza” i powiedzieli, że unika próbowania nowych potraw i/lub witamin, ponieważ nie podoba mu się ich konsystencja.
Lekarze odkryli, że chłopiec cierpiał na zanik nerwu wzrokowego, w wyniku którego komórki nerwu wzrokowego zanikają w wyniku długotrwałych uszkodzeń.
Uważają, że utrata wzroku wynikała z poważnych niedoborów witaminy A, witaminy C, witaminy D, miedzi i cynku, wynikających z ograniczonej diety chłopca.
Bella Mildon, autystyczna nastolatka z Wielkiej Brytanii, straciła wzrok po tym, jak ograniczona dieta składająca się z kanapek Marmite, frytek i wody spowodowała u niej niedobór witaminy A. Na zdjęciu powyżej jest przed i po utracie wzroku
W szczególności niedobór witaminy A jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u dzieci w USA.
Ten składnik odżywczy jest kluczowym składnikiem rodopsyny, wrażliwego na światło białka, które pomaga wytwarzać pigmenty w siatkówce, które pomagają w widzeniu w obszarach o słabym oświetleniu.
Witamina D pomaga oczom wytwarzać łzy, które są niezbędne do zapobiegania wysuszeniu i wypłukiwania zanieczyszczeń. Miedź i cynk chronią komórki i strukturę siatkówki, a witamina C pomaga chronić oczy przed uszkodzeniami powodowanymi przez światło ultrafioletowe (UV).
Chociaż niedobór witaminy A dotyka tylko jednego na 100 Amerykanów, eksperci szacują, że nawet 70 procent dzieci poniżej 11 roku życia może mieć niedobór witaminy D.
Jedno na pięcioro dzieci w USA nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy C, chociaż poważny niedobór, zwany szkorbutem, występuje wyjątkowo rzadko w krajach rozwiniętych.
Jednak najnowsze dane sugerują, że częstość występowania szkorbutu wzrosła trzykrotnie, z ośmiu na 100 000 dzieci w 2016 r. do 27 na 100 000 w 2020 r., co prowadzi do utraty zębów, łamliwości włosów, łuszczącej się skóry, problemów z przybieraniem na wadze i anemii.
Ella Witrock, 12-latka z Pensylwanii, opracowała ARFID w wieku siedmiu lat. Stała się poważnie niedożywiona z powodu skrajnego strachu przed wymiotowaniem
Brak składników odżywczych u chłopca spowodował również, że na paznokciach u nóg pojawiły się poziome zmarszczki, ponieważ stały się one łamliwe.
Naukowcy zauważyli, że dzieci autystyczne mogą być bardziej narażone na ARFID i inne problemy związane z jedzeniem ze względu na ich wyjątkowe wyzwania sensoryczne, które czynią je szczególnie wrażliwymi na tekstury, smaki i zapachy.
Dzieci autystyczne często trzymają się rutyny, więc mogą preferować określone pokarmy.
Chłopiec z Massachusetts podczas pobytu w szpitalu otrzymywał suplementy witamin A, C, D i K, a także wapnia, tiaminy, miedzi i cynku.
Poziom składników odżywczych chłopca wrócił do normy i po rozpoczęciu przez rodzinę terapii behawioralnej zaczął jeść sałatę i ser do hamburgerów.
Jego rodzice dodawali klarowny dodatek do jego pudełek z sokami, chociaż po kilku tygodniach zaczął go odmawiać.
Naukowcy napisali: „Niestety zanik nerwu wzrokowego pacjenta był poważny.
„Tego poważnego stopnia utraty wzroku nie można odwrócić, jeśli zostanie stwierdzony w tak zaawansowanym stadium. Jeśli zostanie wykryty na wcześniejszym etapie choroby, odwrócenie deficytu żywieniowego może prowadzić do pewnej poprawy widzenia”.