Choroby Dickensa, takie jak świerzb, szkorbut i kiła, powracają we współczesnej Wielkiej Brytanii.
W Wielkiej Brytanii panuje obecnie epidemia wysoce zakaźnego świerzbu skórnego, dlatego Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów wydało ostrzeżenie w sprawie „niezwykle wysokich” wskaźników tej zachorowalności.
Schorzenie to jest wywoływane przez mikroskopijne roztocza, które wnikają w skórę, powodując intensywne swędzenie i łatwo rozprzestrzeniając się, jeśli ludzie pozostają w bliskim kontakcie.
W czasach wiktoriańskich było tak powszechne, że przytułki miały oddzielne oddziały „swędzące”, gdzie zarażeni mogli być segregowani i leczeni, zanim pozwolono im zmieszać się z ogólną populacją.
Lepsze warunki życia, warunki sanitarne i leczenie doprowadziły do dramatycznego spadku liczby przypadków.
Jednak w zeszłym tygodniu ujawniono, że w roku poprzedzającym kwiecień w szpitalach w Anglii zdiagnozowano około 3689 przypadków – w porównaniu z 2128 w roku poprzednim, jak wynika z danych NHS.
Dane z przychodni lekarskich pokazują również, że w ostatnich tygodniach nastąpił gwałtowny wzrost, co może spodobać się studentom powracającym na uniwersytet.
W rzeczywistości rozprzestrzenia się cały szereg chorób, które szerzyły się w epoce wiktoriańskiej, czego winą jest niedożywienie, spadek liczby szczepień i zmniejszone finansowanie zdrowia publicznego.
Według danych NHS w roku poprzedzającym kwiecień w szpitalach w Anglii zdiagnozowano około 3689 przypadków świerzbu – w porównaniu z 2128 w roku poprzednim
Statystyki wykazały również, że 171 osób było leczonych na szkorbut, a 482 na krzywicę, z czego 405 to dzieci
Z wniosku Komisji Zdrowia The Times o wolność informacji wynika, że do kwietnia 2023 r. 10 896 pacjentów NHS w Anglii było hospitalizowanych z powodu niedożywienia. W roku 2007/8 liczba hospitalizacji z powodu niedożywienia wzrosła do 5500 w sezonie 2012/2013.
Lekarze ostrzegali w BMJ, że szkorbut ponownie występuje, ponieważ ludzie nie jedzą wystarczającej ilości owoców i warzyw, „Czasy”. zgłoszone.
W 2022 r. w Anglii i Walii przyjęto ponad 800 000 osób z chorobami związanymi ze złym odżywianiem, w tym szkorbutem i krzywicą.
W 2022 r. prawie 11 000 osób w Anglii – w tym setki dzieci – trafiło do szpitali z powodu niedożywienia.
Dane NHS England pokazują, że liczba przyjęć do szpitala z powodu poważnego stanu wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 15 lat i podwoiła się w ciągu dziesięciu lat.
Chociaż w ciągu ostatniej dekady zaobserwowano wzrost zachorowań, lekarze twierdzą, że „skończy się na tym, że będziemy cierpieć na więcej chorób z epoki wiktoriańskiej” z powodu kryzysu związanego z kosztami utrzymania.
Brytyjczycy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, zostali zmuszeni do ograniczenia spożycia owoców i warzyw oraz spożywania tańszej, niezdrowej żywności, pozbawionej niezbędnych witamin i minerałów.
Z zeszłorocznego wniosku Komisji Zdrowia The Times o wolność informacji wynika, że do kwietnia 2023 r. 10 896 pacjentów NHS w Anglii było hospitalizowanych z powodu niedożywienia.
Niedożywienie ma miejsce wtedy, gdy dieta nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, a kluczowymi objawami są niezamierzona utrata masy ciała, niska masa ciała oraz uczucie zmęczenia i osłabienia.
Statystyki wykazały również, że 171 osób było leczonych na szkorbut, a 482 na krzywicę, z czego 405 to dzieci.
Szkorbut jest spowodowany niewystarczającym spożyciem witaminy C, która występuje w owocach cytrusowych, brokułach i ziemniakach. Typowe objawy to uczucie zmęczenia, osłabienia i drażliwości, silny ból stawów lub nóg oraz obrzęk i krwawienie dziąseł.
Dane uzyskane na podstawie przepisów dotyczących wolności informacji. Szpitale uniwersyteckie w Liverpoolu NHS Foundation Trust odnotowały 5864 przypadki dny moczanowej w 2023 r.
W tym roku w Anglii na krztusiec zmarło dziesięcioro dzieci, a liczba przypadków wynosi ponad 12 000 w porównaniu z zaledwie 856 w zeszłym roku (wykres danych rządowych).
Najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) pokazują, że w 2023 r. w Anglii i Walii podejrzewano 1603 przypadki odry. Liczba ta jest ponad dwukrotnie wyższa niż 735 zarejestrowanych w 2022 r. i prawie pięciokrotny wzrost w porównaniu z 360 zgłoszonymi przypadkami w 2021 r
W Anglii 89,3% dwulatków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki MMR w roku poprzedzającym marzec 2023 r. (niebieska linia), co oznacza wzrost w porównaniu z 89,2% w roku poprzednim. Tymczasem 88,7 procent dwulatków przyjęło obie dawki, w porównaniu z 89 procent rok wcześniej
Odnotowano również rekordowe przypadki odry – w tym roku w Anglii było ich 2601, co stanowi najwyższy wynik od rozpoczęcia rejestrowania w 1996 r. Dla porównania w 2023 r. odnotowano 362 przypadki potwierdzone laboratoryjnie
Z kolei, według danych NHS, liczba przypadków dny moczanowej również wzrosła o prawie 1000%.
Dane uzyskane w ramach przepisów dotyczących wolności informacji wykazały, że szpitale uniwersyteckie NHS Foundation Trust w Liverpoolu odnotowały 5864 przypadków dny moczanowej w 2023 r. – większość przypadków odnotowana przez jakikolwiek fundusz NHS i stanowi wzrost o 960% w porównaniu z danymi odnotowanymi w 2019 r.
Ten bolesny rodzaj zapalenia stawów był historycznie nazywany „chorobą królów”, ponieważ dotykał mężczyzn w średnim wieku i uważano, że jego przyczyną jest nadmierne spożywanie bogatych pokarmów i alkoholu, np. porto.
Nowoczesne diety, pełne ultraprzetworzonej żywności, zwiększają ryzyko rozwoju choroby, która jest również powiązana z nadwagą, a także skutkiem ubocznym niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.
Choroby zakaźne wieku dziecięcego, w tym odra i krztusiec, również odnotowały w tym roku największą epidemię od pokolenia.
Krztusiec początkowo objawia się podobnie do przeziębienia, na przykład katarem, czerwonymi i łzawiącymi oczami oraz bólem gardła i intensywnym kaszlem, który zwykle zaczyna się tydzień później.
Natomiast odra, która często występuje również u dzieci, powoduje wysoką gorączkę, kaszel, katar i wysypkę na całym ciele.
W tym roku w Anglii na krztusiec zmarło dziesięcioro dzieci, a w zeszłym roku odnotowano ponad 12 000 przypadków tej choroby w porównaniu z zaledwie 856 w zeszłym roku.
Liczba przypadków kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, która szerzyła się w XVIII i XIX wieku, jest najwyższa od lat czterdziestych XX wieku
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Odnotowano również rekordowe przypadki odry – w tym roku w Anglii wyniosło 2601 przypadków, co stanowi najwyższy wynik od rozpoczęcia rejestrowania w 1996 r.
Dla porównania w 2023 r. odnotowano 362 przypadki potwierdzone laboratoryjnie.
Jest to związane ze spadkiem wskaźników szczepień MMR, przy czym mniej niż 85 procent pięciolatków w Anglii jest w pełni chronionych.
Jak podaje „The Times”, dotacja na zdrowie publiczne przyznawana władzom lokalnym przez Ministerstwo Zdrowia na profilaktyczne usługi zdrowotne spadła w ujęciu realnym o 28 procent od 2015 roku.
Naczelny lekarz, profesor Sir Chris Whitty, powiedział parlamentarzystom, że nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI) w związku ze spadkiem środków finansujących zdrowie publiczne.
Liczba przypadków kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, która szerzyła się w XVIII i XIX wieku, jest najwyższa od lat czterdziestych XX wieku.
Choroba może powodować problemy zagrażające życiu i powodować powikłania w sercu, nerwach i mózgu.
Z danych rządowych wynika, że w 2023 r. w placówkach świadczących usługi w zakresie zdrowia seksualnego w Anglii postawiono 12 588 nowych diagnoz kiły.
W latach 2013–2019 liczba zdiagnozowanych przypadków kiły zakaźnej wzrosła o 140 procent, z 3345 do 8040 przypadków. Po przejściowym spadku liczby zdiagnozowanych przypadków w latach 2020 i 2021, spowodowanym ograniczeniem liczby testów podczas pandemii Covid, liczba rozpoznań w 2023 r. wzrosła do 9513.
Liczba przypadków rzeżączki jest również najwyższa od czasu rozpoczęcia rejestrowania w 1918 r. – w ubiegłym roku w Anglii zgłoszono 85 000 przypadków.