Strona główna nauka/tech Nowe badanie pokazuje, że oceany pochłaniają więcej CO2 niż wcześniej sądzono

Nowe badanie pokazuje, że oceany pochłaniają więcej CO2 niż wcześniej sądzono

25
0


Koncepcja atmosfery dwutlenku węgla
Nowe badania potwierdzają, że subtelne różnice temperatur na powierzchni oceanu, zwane „skórą oceanu”, zwiększają absorpcję dwutlenku węgla. Odkrycie to, oparte na precyzyjnych pomiarach, sugeruje, że oceany na świecie pochłaniają o 7% więcej CO₂ niż wcześniej sądzono, co pomaga w zrozumieniu klimatu i ocenie emisji dwutlenku węgla.

Nowe badania potwierdzają, że niższa temperatura warstwy powierzchniowej oceanu zwiększa absorpcję CO₂, przy czym Atlantyk pochłania o 7% więcej CO₂ rocznie niż wcześniej szacowano.

Nowe badania ujawniają, że subtelne różnice temperatur na powierzchni oceanu pozwalają na absorpcję większej ilości dwutlenku węgla (CO₂).

Naukowcy badali „skórę oceanu” – fragment o głębokości mniejszej niż 2 mm na powierzchni oceanu, który jest nieco chłodniejszy od reszty.

Prace teoretyczne i laboratoryjne sugerują, że ta różnica temperatur powinna zwiększyć ilość CO₂ pochłanianego przez ocean, ale nigdy wcześniej nie udało się tego z sukcesem zaobserwować na morzu.

Potwierdzanie roli temperatury skóry oceanu

W nowym badaniu – prowadzonym przez naukowców z kampusu Penryn Uniwersytetu w Exeter w Kornwalii – wykorzystano precyzyjne pomiary, aby potwierdzić, że temperatura skóry oceanu rzeczywiście wspomaga absorpcję węgla.

Wyniki przeprowadzone na Atlantyku sugerują, że ocean ten pochłania każdego roku około 7% więcej CO₂, niż wcześniej sądzono. Może to wydawać się małe, ale zastosowana we wszystkich oceanach ta dodatkowa absorpcja węgla jest równoważna półtorakrotności węgla wychwytywanego przez roczny wzrost lasów w amazońskim lesie deszczowym.

Globalny ocean pochłania około jednej czwartej emisji gazów cieplarnianych przez ludzkość, spowalniając zmiany klimatyczne, a jednocześnie szkodząc oceanowi, a nowe odkrycia pomagają lepiej zrozumieć te procesy.

„Nasze odkrycia dostarczają pomiarów, które potwierdzają naszą teoretyczną wiedzę na temat strumieni CO₂ na powierzchni oceanu” – powiedział główny autor, dr Daniel Ford z Uniwersytetu w Exeter.

„W związku z konferencją klimatyczną COP29, która odbędzie się w przyszłym miesiącu, prace te uwydatnią znaczenie oceanów, ale powinny również pomóc nam ulepszyć globalne oceny emisji dwutlenku węgla, które są wykorzystywane do wyznaczania kierunków redukcji emisji”.

Składki na rzecz globalnego budżetu węglowego

Zespół uwzględnił teraz to osiągnięcie w swoich danych przesyłanych do tegorocznego badania Globalny budżet węglowy ocena.

Obserwacje statku – od dwóch Europejska Agencja Kosmiczna projektów – zostały wykonane przez systemy strumienia CO₂, które mierzyły niewielkie różnice w zawartości CO₂ w powietrzu wirującym w kierunku powierzchni oceanu i z powrotem, wraz z pomiarami temperatury o wysokiej rozdzielczości.

Do tej pory globalne szacunki strumieni CO₂ powietrze-morze zazwyczaj ignorują znaczenie różnic temperatur w warstwie przypowierzchniowej.

Dr Ian Ashton, również z Uniwersytetu w Exeter, powiedział: „Ta praca jest zwieńczeniem wielu lat wysiłków międzynarodowego zespołu naukowców. Wsparcie nauki przez Europejską Agencję Kosmiczną odegrało kluczową rolę w przygotowaniu tak wysokiej jakości kampanii pomiarowej obejmującej cały ocean”.

Dr Gavin Tilstone z Plymouth Marine Laboratory (PML) powiedział: „To odkrycie uwydatnia złożoność struktury słupa wody w oceanie i jej wpływ na pobieranie CO₂ z atmosfery. Zrozumienie tych subtelnych mechanizmów ma kluczowe znaczenie, ponieważ stale udoskonalamy nasze modele klimatyczne i prognozy. Podkreśla kluczową rolę oceanu w regulacji obiegu węgla i klimatu planety”.

Odniesienie: „Zwiększony absorpcja CO2 w oceanach ze względu na gradienty temperatury przy powierzchni” autorstwa Daniela J. Forda, Jamiego D. Shutlera, Javiera Blanco-Sacristána, Sophie Corrigan, Thomasa G. Bella, Mingxi Yang, Vassilisa Kitidisa, Philipa D. Nightingale’a, Ian Brown, Werenfrid Wimmer, David K. Woolf, Tânia Casal, Craig Donlon, Gavin H. Tilstone i Ian Ashton, 25 października 2024 r., Nauka o przyrodzie.
DOI: 10.1038/s41561-024-01570-7

Do międzynarodowych partnerów badania należeli eksperci ds. pomiarów temperatury morza z Europejskiej Agencji Kosmicznej i uniwersytetu w Southampton.

Został on sfinansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, „Horyzont Europa” i Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym.

Rejsy statkiem były częścią Atlantycki transekt południkowy (AMT) projekt prowadzony przez PML.



Link źródłowy