Strona główna zdrowie Sposób gotowania jajek ma nieoczekiwany wpływ na ryzyko raka

Sposób gotowania jajek ma nieoczekiwany wpływ na ryzyko raka

17
0


Eksperci ostrzegają, że jedzenie spalonych jaj może zwiększać ryzyko chorób serca i raka.

Długotrwałe temperatury przekraczające 350 stopni F mogą powodować uwalnianie substancji chemicznych związanych ze stanem zapalnym i pogrubieniem tętnic.

Te substancje chemiczne, zwane oksysterolami, powstają, gdy cholesterol z diety jest gotowany w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas.

Oznacza to, że według Angel Luk, zarejestrowanej dietetyczki z Kanady, chrupiące jajka sadzone, takie jak zbyt twarde, mogą być narażone na ryzyko wytworzenia substancji chemicznych, które są powiązane z chorobami serca i nowotworami.

Zamiast tego sugeruje wybranie omletów i innych jajek, które najlepiej gotują się na niższym ogniu.

I ogranicz olej, ponieważ jego nadmiar może spowodować szybsze spalenie jaj.

Oprócz chorób serca, oksysterole powiązano także z niektórymi postaciami raka, takimi jak rak jelita grubego i pęcherza moczowego.

Ostrzeżenie ekspertów pojawia się w związku ze wzrostem zachorowań na raka jelita grubego, zwłaszcza u młodych Amerykanów, za co eksperci obwiniają smażone potrawy, takie jak przetworzone mięso oraz dodatki do mleka owsianego i jogurtów.

Rozgotowanie jajek może prowadzić do uwolnienia szkodliwych substancji chemicznych zwanych oksysterolami, które, jak wykazano, zwiększają ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów (zdjęcie stockowe)

Rozgotowanie jajek może prowadzić do uwolnienia szkodliwych substancji chemicznych zwanych oksysterolami, które, jak wykazano, zwiększają ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów (zdjęcie stockowe)

Powyższy wykres pokazuje wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u Amerykanów poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich dwóch dekad

Powyższy wykres pokazuje wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u Amerykanów poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich dwóch dekad

Jednak jaja są pokarmami bogatymi w składniki odżywcze, które, jak wykazano, pomagają w utracie wagi, sile mięśni i zdrowiu serca ze względu na duże ilości białka, aminokwasów i składników odżywczych zdrowych dla mózgu, takich jak cholina.

Są również bogate w cholesterol HDL, „dobry” cholesterol, który pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczów i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Badania nad oksysterolami w jajach również były ograniczone w porównaniu z dowodami dotyczącymi korzyści płynących ze spożywania podstawowego produktu śniadaniowego.

Pani Luk opowiadała Przegląd zdrowia że gdy cholesterol HDL zostanie przegrzany, mogą powstać związki zwane oksysterolami.

„Niektóre badania pokazują, że oksysterole mają negatywny wpływ na zdrowie, w tym zwiększają ryzyko chorób serca i raka”.

Według badań przeprowadzonych w 2019 r. przez National Institutes of Health, oksysterole mogą zwiększać stres oksydacyjny, który występuje, gdy niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami uszkadzają komórki i tkanki i prowadzą do stanu zapalnego.

Stres oksydacyjny niszczy przeciwutleniacze zwalczające choroby, pozostawiając organizm bez ochrony przed komórkami nowotworowymi.

A Recenzja 2018 odkryli, że oksysterole zwiększają ryzyko raka piersi, prostaty, okrężnicy i dróg żółciowych.

I studium opublikowany w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Cancer Prevention Research odkryli, że wysoki poziom oksysteroli zwiększa ryzyko raka okrężnicy o 22%.

Co więcej, badanie z 2017 r Lipidy w zdrowiu i chorobie odkryli, że oksysterole wiążą się z LDL, czyli „złym” cholesterolem, powodując odkładanie się szkodliwych płytek w tętnicach.

Utrudnia to prawidłowy przepływ krwi przez tętnice, zwiększając ryzyko chorób serca.

Gotowanie jajek na dużym ogniu, na przykład w temperaturze 176 stopni Celsjusza, najprawdopodobniej spowoduje powstanie oksysteroli.

Jajka zbyt twarde, które zazwyczaj smaży się dłużej niż inne rodzaje jaj, np. jajka „na łatwo”, są uważane za rozgotowane po około pięciu minutach na dużym ogniu.

Wykazano również, że przetworzone mięsa, takie jak kiełbaski gotowane na dużym ogniu, uwalniają oksysterole.

Aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się oksysteroli, pani Luk zaleciła wybieranie jajek, które można gotować na niższym ogniu, np. na średnim ogniu.

Powiedziała: „Polecam zrobić omlet wegetariański z minimalną ilością oleju, który jest stabilny termicznie i bez rozgotowania jajek.

„W ten sposób białko zawarte w jajku jest łatwiej trawione, a warzywa dostarczają dodatkowego błonnika i związków przeciwutleniających”.

Zasugerowała również stosowanie oleju z awokado, ponieważ jest bogaty w tłuszcze jednonienasycone, które obniżają poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca.



Link źródłowy