Strona główna nauka/tech Nowe badanie wykazało, że ćwiczenia aerobowe zwalczają „chemo-mózg”

Nowe badanie wykazało, że ćwiczenia aerobowe zwalczają „chemo-mózg”

25
0


Mgła mózgowa wyczerpanej kobiety
Kobiety chore na raka piersi, które ćwiczyły podczas chemioterapii, zgłaszały lepsze funkcje poznawcze. Naukowcy zalecają włączenie ćwiczeń fizycznych do leczenia raka w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Źródło: SciTechDaily.com

wBadanie kliniczne pokazuje, że kobiety chore na raka piersi, które rozpoczęły program ćwiczeń na początku chemioterapii, odnotowały poprawę funkcji poznawczych.

Wiele kobiet poddawanych chemioterapii często doświadcza trudności z pamięcią, koncentracją i jasnym myśleniem – powszechnie znanych jako „chemo-mózg” lub „mgła mózgowa” – które mogą utrzymywać się zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Niedawne badanie kliniczne z udziałem kobiet rozpoczynających chemioterapię z powodu raka piersi wykazało, że te, które rozpoczęły program ćwiczeń aerobowych w tym samym czasie, zgłosiły większą poprawę funkcji poznawczych i jakości życia w porównaniu z kobietami otrzymującymi standardową opiekę.

Wyniki zostały opublikowane przez Wiley w Internecie w RAKrecenzowane czasopismo American Cancer Society.

W badaniu zatytułowanym Aerobic ćwiczenia i CogniTIVe funkcjonowanie u kobiet z rakiem piersi (ACTIVATE) wzięło udział 57 Kanadyjek z Ottawy i Vancouver, u których zdiagnozowano raka piersi w I–III stopniu zaawansowania i rozpoczynających chemioterapię.

Wszystkie kobiety uczestniczyły w ćwiczeniach aerobowych trwających od 12 do 24 tygodni: 28 rozpoczęło te ćwiczenia na początku chemioterapii, a 29 po jej zakończeniu. Ocenę funkcji poznawczych przeprowadzono przed rozpoczęciem chemioterapii i po jej zakończeniu (a więc przed rozpoczęciem programu ćwiczeń przez tę drugą grupę).

Wyniki badań i funkcje poznawcze

Kobiety, które uczestniczyły w programie ćwiczeń aerobowych podczas chemioterapii, same zgłaszały lepsze funkcjonowanie poznawcze i odczuwały poprawę swoich zdolności umysłowych w porównaniu z tymi, które otrzymywały standardową opiekę bez ćwiczeń. Testy neuropsychologiczne – metoda oparta na wynikach stosowana do pomiaru szeregu funkcji umysłowych – wykazały jednak podobną wydajność poznawczą w obu grupach po zakończeniu chemioterapii.

„Nasze odkrycia potwierdzają, że ocena ćwiczeń, zalecenie i skierowanie do lekarza powinna stać się rutynową częścią leczenia raka; może to pomóc kobietom chorym na raka i po jego przebyciu aktywnie zarządzać swoim zdrowiem fizycznym i psychicznym w trakcie leczenia i po jego zakończeniu” – stwierdziła główna autorka dr Jennifer Brunet z Uniwersytetu w Ottawie.

Doktor Brunet zauważyła, że ​​wiele kobiet poddawanych chemioterapii z powodu raka piersi pozostaje niewystarczająco aktywnych, a programy ćwiczeń dostosowane do ich potrzeb są ograniczone. „Aby rozwiązać ten problem, opowiadamy się za współpracą między różnymi sektorami – środowiskiem akademickim, opieką zdrowotną, fitnessem i społecznością – w celu opracowania programów ćwiczeń zaprojektowanych specjalnie dla kobiet chorych na raka piersi” – powiedziała. „Programy te powinny być łatwe do przyjęcia i szerokiego wdrożenia, dzięki czemu korzyści płynące z ćwiczeń będą bardziej dostępne dla wszystkich kobiet stojących przed wyzwaniami związanymi z leczeniem raka i rekonwalescencją”.

Odniesienie: „Ćwiczenia aerobowe i funkcjonowanie poznawcze u kobiet z rakiem piersi (ACTIVATE): randomizowane badanie kontrolowane” autorstwa Jennifer Brunet, Sitara Sharma, Kendra Zadravec, Monica Taljaard, Nathalie LeVasseur, Amirrtha Srikanthan, Kelcey A. Bland, Elham Sabri, Barbara Collins, Sherri Hayden, Christine Simmons, Andra M. Smith i Kristin L. Campbell, 21 października 2024 r., Rak.
DOI: 10.1002/cncr.35540



Link źródłowy