Strona główna Polityka San Francisco zapłaci 212 milionów dolarów za swój system kolejowy, aby porzucić...

San Francisco zapłaci 212 milionów dolarów za swój system kolejowy, aby porzucić dyskietki

39
0


Zarząd Miejskiej Agencji Transportu San Francisco (SFMTA) zgodził się wydać 212 milionów dolarów na usunięcie z dyskietek kolei miejskiej Muni Metro.

Wymagany jest system automatycznego sterowania pociągiem (ATCS) metra Muni Dyskietki 5¼-calowe od 1998 roku, kiedy został zainstalowany na stacji metra Market Street w San Francisco. System wykorzystuje trzy dyskietki do ładowania oprogramowania DOS, które steruje centralnymi serwerami systemu. Michael Roccaforte, rzecznik SFMTA, w kwietniu przekazał Ars Technica dalsze szczegóły na temat funkcjonowania kolei miejskiej, mówiąc: „Kiedy pociąg wjeżdża do metra, jego komputer pokładowy łączy się z systemem sterowania pociągiem, aby uruchomić pociąg w trybie automatycznym, gdzie pociągi jeżdżą same pod nadzorem operatorów. Po wyjściu z metra odłączają się od ATCS i wracają do ręcznej obsługi na ulicy.

Po rozpoczęciu wstępnego planowania w 2018 r. SFMTA pierwotnie spodziewała się przejść na system sterowania pociągiem niezawierający dyskietek do 2028 r. Jednak ze względu na Covid-19 uniemożliwiający prace przez 18 miesięcy szacowany termin zakończenia został opóźniony.

15 października SFMTA była coraz bliżej porzucenia dyskietek, kiedy jej zarząd zatwierdził kontrakt z Hitachi Rail na wdrożenie nowego systemu sterowania pociągiem, który nie wykorzystuje dyskietek. „Kronika San Francisco”. zgłoszone. Mówi się, że technologia Hitachi Rail stosowana jest w układach napędowych, w tym w japońskim pociągu pociskowym, w ponad 50 krajach. Jak podaje „Chronicle”, kontrakt o wartości 212 milionów dolarów obejmuje usługi wsparcia firmy Hitachi przez „20 do 25 lat”.

Nowy system kontroli ma być o pięć pokoleń starszy od tego, którego używa obecnie Muni, powiedziała dyrektor Muni Julie Kirschbaum, według „Chronicle”. Co dalej ilustruje przestarzałą technologię kolei miejskiej, obecny system ATCS zaprojektowano tak, aby działał od 20 do 25 lat, co oznacza, że ​​jego przewidywana data wygaśnięcia przypada na 2023 r. System nadal działa dobrze, ale istnieje ryzyko degradacji danych na dyskietce i wyzwania w utrzymaniu wiedzy specjalistycznej w zakresie języków programowania z lat 90. XX wieku jeszcze bardziej zachęciły SFMTA do poszukiwania ulepszeń.

Dużo pracy

Jednak poza dyskietkami Muni Metro potrzebuje znacznie więcej ulepszeń. SFMTA planuje wydać 700 milionów dolarów (w tym kontrakt Hitachi o wartości 212 milionów dolarów) na remont systemu sterowania kolei miejskiej. Obejmuje to wymianę systemu okablowania pętlowego służącego do przesyłania danych przez serwery i pociągi. Mówi się, że kable stanowią pilniejszy problem niż użycie dyskietek. Starzejące się kable są delikatne i mają „mniejszą przepustowość niż stary modem telefoniczny AOL” – Roccaforte powiedział wcześniej Ars. Według doniesień SFMTA planuje, że Hitachi rozpocznie wymianę kabli pętlowych na nowy system komunikacji wykorzystujący Wi-Fi i sygnały komórkowe do śledzenia pociągów do 2028 r. Jednak rada nadzorcza SFMTA musi to jeszcze zatwierdzić, podaje Chronicle.

Oprócz starych formatów przechowywania i infrastruktury komunikacyjnej, obecny ATCS Muni obejmuje komputery pokładowe powiązane z układami napędowymi i hamulcowymi, a także serwery lokalne i centralne i nie tylko. SFMTA strona internetowa podaje, że aktualny szacunkowy termin zakończenia całkowitego remontu to „2033/2034”. Z podanego harmonogramu wynika, że ​​faza wymiany technologii w metrze ma nastąpić w latach „2027/2028”, po czym nastąpi faza instalacji technologii na ulicach.

Podobnie jak w przypadku innych podmiotów, powolne odchodzenie SFMTA od dyskietek można przypisać samozadowoleniu, ograniczeniom budżetowym i komplikacjom związanym z remontem krytycznych systemów technologicznych. Różne inne organizacje również powoli porzucają przestarzały format przechowywania, w tym w Japonii, gdzie jest to możliwe przestał używać dyskietek w systemach rządowych w czerwcu i niemieckiej marynarce wojennej, która wciąż próbuje się rozgryźć zamiennik dyskietek 8-calowych.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Ars Technica.



Link źródłowy