Strona główna nauka/tech Śledzenie alarmującego przyspieszenia prędkości pożarów

Śledzenie alarmującego przyspieszenia prędkości pożarów

21
0


Ilustracja intensywnego pożaru
Współczesne podejście do zrozumienia pożarów odchodzi od skupiania się na ich wielkości, a skupianiu się na szybkości ich rozprzestrzeniania się i powodowanych przez nie szkodach. Szybko rozwijające się pożary, zwane „szybkimi pożarami”, stają się coraz częstsze i bardziej niszczycielskie. Źródło: SciTechDaily.com

Pożary rozprzestrzeniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a tempo wzrostu w USA wzrosło o ponad 250% w ciągu ostatnich 20 lat.

Chociaż szybko rozprzestrzeniające się pożary są rzadkie, odpowiadają za większość zniszczeń i kosztów gaszenia pożarów. Pożary te mogą wyprzedzić ewakuacje i zniweczyć wysiłki mające na celu ich kontrolowanie, jak widać podczas niedawnych katastrof w Kolorado i na Hawajach. Konieczne jest nowe podejście do ryzyka pożarów, skupiające się na szybkości ich rozprzestrzeniania się.

„Współczesną erę megapożarów często definiuje się na podstawie rozmiaru pożarów” – stwierdziła Jennifer Balch i współpracownicy w nowym badaniu, „ale należy ją definiować na podstawie szybkości narastania pożarów i ich konsekwencji społecznych”.

Ich badania pokazują, że tempo wzrostu liczby pożarów lasów w USA gwałtownie wzrosło o ponad 250% w ciągu ostatnich dwóch dekad. Chociaż szybko rozprzestrzeniające się pożary – ogarniające w ciągu jednego dnia obszar ponad 1620 hektarów – stanowią zaledwie 2,7% wszystkich pożarów lasów w latach 2001–2020, są one odpowiedzialne za 89% uszkodzonych lub zniszczonych konstrukcji i ponad połowę kosztów tłumienia. Podkreśla to potrzebę lepszego zrozumienia tych „szybkich pożarów”, aby ulepszyć ocenę ryzyka pożarów, taktykę gaszenia pożarów i gotowość społeczności.

Niektóre z najbardziej niszczycielskich pożarów, które miały ostatnio miejsce w USA, takie jak pożar Marshalla w Kolorado w 2021 r. i pożar Lahaina na Hawajach w 2023 r., mają wspólną cechę: ich gwałtowny wzrost nastąpił w ciągu kilku godzin od wybuchu. Te szybko rozprzestrzeniające się pożary stwarzają poważne wyzwania, ponieważ wyprzedzają wysiłki ewakuacyjne i przytłaczają działania gaśnicze, prowadząc do większej liczby ofiar śmiertelnych, większych uszkodzeń infrastruktury i wyższych kosztów tłumienia. Jednak tradycyjne modele ryzyka pożarów nadal koncentrują się na prawdopodobieństwie wystąpienia, wielkości pożaru i intensywności oparzeń, a nie na szybkości rozprzestrzeniania się pożarów.

Według Jennifer Balch i współpracowników brak kompleksowych krajowych danych na temat tempa rozwoju pożarów (FGR) utrudnia zrozumienie współczesnych zachowań pożarów i ich konsekwencji. Pochodzi z NASAspektroradiometru obrazowania o umiarkowanej rozdzielczości (MODIS) Burned Area Product, naukowcy opracowali zestaw danych parametrów opisujących zdarzenia pożarowe (FIRED). Korzystając z tego zbioru danych, autorzy przeanalizowali dzienne tempo wzrostu ponad 60 000 pożarów w latach 2001–2020 na terenie sąsiadujących Stanów Zjednoczonych.

Identyfikując najszybciej rozwijające się pożary w tym okresie, naukowcy odkryli, że prawie połowa wszystkich obszarów doświadczyła niszczycielskich szybkich pożarów. Porównanie tych zdarzeń z danymi z kompilacji danych historycznych dotyczących rozliczeń w USA (HISDAC-US) i dokumentami rządowymi dotyczącymi wysiłków na rzecz tłumienia pożarów (ICS-209-PLUS), Balch i in. ustaliło, że szybkie pożary były przyczyną 78% zniszczonych konstrukcji, 66% ofiar śmiertelnych i 61% (18,9 miliarda dolarów) całkowitych kosztów gaszenia pożarów spowodowanych pożarami w latach 2001–2020.

Co więcej, ustalenia pokazują, że średnie FGR w zachodnich Stanach Zjednoczonych w 2020 r. wzrosły o 249% w porównaniu ze średnimi z 2001 r., przy czym Kalifornia odnotowała 398% wzrost szczytowej dziennej stopy wzrostu, co wskazuje na znaczny wzrost prędkości pożarów w ciągu ostatnich 2 dekad .

Odniesienie: „Najszybciej rosnące i najbardziej niszczycielskie pożary w USA (2001–2020)” 24 października 2024 r., Nauka.
DOI: 10.1126/science.adk5737



Link źródłowy