Strona główna nauka/tech Nowe badanie ujawnia, jak naprawdę używano starożytnych włóczni

Nowe badanie ujawnia, jak naprawdę używano starożytnych włóczni

25
0


Symulacja walki włóczniami z epoki brązu
Naukowcy symulowali walkę włóczniami z epoki brązu, aby zrozumieć użycie broni i techniki walki, badając ślady pozostawione na grotach włóczni. Ich odkrycia pomagają zrekonstruować sposób użycia broni muzealnej. Źródło: Valerio Gentile, DOI: 10.1016/j.jas.2024.106044

Badania Uniwersytetu w Getyndze dotyczące replik włóczni z epoki brązu ujawniają wiedzę na temat starożytnych technik bojowych i sposobu noszenia broni, zwiększając wiedzę na temat bitew historycznych.

Zespół badawczy, w skład którego wchodzą członkowie Uniwersytetu w Getyndze, wprowadził nowatorskie podejście do ustalenia, czy i w jaki sposób używano prehistorycznej broni, ujawniając nowe spostrzeżenia na temat zręczności i umiejętności bojowych związanych z walką włóczniami z epoki brązu.

W swoim badaniu, opublikowanym niedawno w czasopiśmie „ Journal of Archaeological Sciencebadacze krok po kroku symulowali rzeczywistą walkę, aby rzucić światło na style walki i powstawanie śladów na broni. Dodatkowo uwzględnili, jak te znaki mogły zmieniać się w czasie.

Zużycie i zniszczenie brązowych grotów włóczni
Zużycie grotów włóczni z brązu podczas eksperymentu walki swobodną włócznią: (A) wygięty czubek; (B–C) uszkodzenie kielicha; (D) okrągłe zagłębienie. Źródło: Valerio Gentile, DOI: 10.1016/j.jas.2024.106044

Metodologia i projekt eksperymentalny

Badając walkę włóczniami z epoki brązu, badacze mogą lepiej zrozumieć strategie bitewne i rozwój broni. Do zbadania interakcji włóczni z różnymi materiałami oraz sposobu powstawania śladów i ich znaczenia można zastosować metody eksperymentalne.

Z tego powodu zespół skonstruował repliki włóczni z epoki brązu i wykorzystał je w realistycznych scenariuszach walki, aby zobaczyć, jak groty włóczni reagują na metalowe ostrza, drewniane drzewca i tarcze. Naukowcy wykorzystali także tkanki zwierzęce do naśladowania ludzkiego ciała. Zespół wykorzystał wiedzę zdobytą na podstawie poprzednich badań do opracowania tej niezawodnej, powtarzalnej metody umożliwiającej lepsze zrozumienie dynamiki walki i powstawania śladów na broni.

Symulacja stylów walki z epoki brązu
Eksperymentuj z doświadczonymi zawodnikami, którzy swobodnie sparują, używając różnych stylów. Od góry do dołu: jednoręczna włócznia i tarcza, dwuręczna włócznia z wiązaniem, dwuręczne uderzenie włócznią. Źródło: Valerio Gentile, DOI: 10.1016/j.jas.2024.106044

Eksperymenty te pozwalają zbadać rodzaj i częstotliwość kolizji podczas walki włóczniami i po raz pierwszy pokazują, jak z czasem powstają ślady uderzeń na włóczniach.

Testy dostarczyły wskazówek co do umiejętności wymaganych w różnych technikach walki i dostarczyły cennych informacji do rekonstrukcji potyczek bojowych na podstawie śladów broni na jej powierzchni. W rzeczywistości wygenerowane eksperymentalnie znaki z powodzeniem odzwierciedlały ślady znalezione na broni w wielu znaleziskach archeologicznych: oznacza to, że obecnie można zrekonstruować, czy i w jaki sposób używano włóczni z epoki brązu znajdujących się w zbiorach muzealnych.

Zużycie replik broni z epoki brązu
Niektóre elementy zużycia powstałe w wyniku bitwy, które miały miejsce podczas eksperymentu z kontrolowanymi uderzeniami w groty włóczni z brązu repliki: (A–B) Wycięcie z zadziorami, widok z boku i z góry. (C–D) Wycięcie z zadziorami, widok z boku i z góry. (E – F) Wyginające się wgniecenie ze szlakiem, widokiem z boku i z góry. (G – H) Wgłębienie łukowe ze śladami, widok z boku i z góry. Źródło: Valerio Gentile, DOI: 10.1016/j.jas.2024.106044

Implikacje dla badań archeologicznych

„Nasze eksperymenty przydadzą się przyszłym badaniom, ponieważ stworzyliśmy przydatny przewodnik pozwalający rozpoznać i zrozumieć zużycie broni z epoki brązu. To źródło informacji umożliwi badaczom i kustoszom muzeów zbadanie ze świeżej perspektywy obiektów znajdujących się już w ich próbkach i kolekcjach. Mogą porównać znalezione oceny z tymi, które udokumentowaliśmy i udostępniliśmy bezpłatnie” – wyjaśnia dr Valerio Gentile, który przeprowadził badanie w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Lejdzie, a obecnie prowadzi podobne badania w Katedrze Prehistorii i Historii Wczesnej na Uniwersytecie w Getyndze.

„Nasze ustalenia pokazują, w jaki sposób używano broni i jakie techniki stosowano. Być może będziemy mogli wykorzystać nasze badania do ustalenia, czy broń z epoki brązu była używana w bitwach na dużą skalę lub w pojedynkach. Jest to ważne dla zrozumienia charakteru i intensywności konfliktów w przeszłości”.

Odniesienie: „Wieloetapowe eksperymenty w walce włócznią z epoki brązu: spostrzeżenia na temat powstawania zużycia, traumy i kontekstów walki”, V. Gentile, CJ van Dijk i O. Ter Mors, 29 sierpnia 2024 r., Journal of Archaeological Science.
DOI: 10.1016/j.jas.2024.106044



Link źródłowy