Dyskutując o wpływie sztucznej inteligencji na świat pracy, nie możemy wpaść w pułapkę mówienia wyłącznie o ilości i przemieszczeniach stanowisk pracy w przyszłości. Należy przeprowadzić ostrzejszą debatę na temat jakości naszej pracy. Zarządzanie algorytmiczne (AM), wykorzystujące algorytmy i sztuczną inteligencję do nadzorowania pracowników i kierowania nimi, w coraz większym stopniu kształtuje krajobraz europejskich miejsc pracy. Algorytmy i narzędzia do automatycznego zarządzania oparte na sztucznej inteligencji nie są już częścią gospodarki platform, w sprawie której w zeszłym tygodniu przyjęto europejską dyrektywę w sprawie pracy na platformach internetowych; są one wprowadzane w tradycyjnych miejscach pracy. I dzieje się to szybko.
Nasz badanie pracowników, w którym wzięło udział ponad 6000 członków związku w Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii to wykazały 76% pracowników w sektorach takich jak magazynowanie i telemarketing ma już doświadczenie z jedną lub kilkoma formami zarządzania algorytmicznego. od tzapytaj o przydział w celu planowania zmian, śledzenia lokalizacji i czasu pracy, monitorowania aktywności komputera i szybkości pracy oraz oceny wydajności pracy. Tnie przebiega to bez negatywnych konsekwencji, a pracownicy zgłaszają, że mają mniejszą autonomię w pracy, większe obciążenie pracą, poczucie większego stresu i większe obawy wśród pracowników o bezpieczeństwo swojego zatrudnienia. Dzieje się tak nie tylko w sektorach zatrudniających pracowników fizycznych, takich jak magazynowanie, transport i logistyka, ale także w nas odkrył narzędzia zarządzania algorytmicznego mające wpływ na pracowników umysłowych w branży finansowej i dziennikarskiej.
Po zatwierdzeniu przez Radę UE w zeszłym tygodniu dyrektywy o pracy na platformach internetowych, a konferencja Grupy Pracowników EKES-u i FEPS w sprawie konsekwencji zarządzania algorytmicznego dla pracowników pojawiło się szybko, gdy instytucje UE ustalały program na następne pięć lat. Podczas konferencji dokonano ekstrapolacji wyników dwóch badań przeprowadzonych przez FEPS-Nordic „Program cyfrowy: Algorytmy w miejscu pracy”który wykorzystuje wyjątkowe środowiska pracy krajów nordyckich – Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii – gdzie wieloletnie tradycje organizacji pracy krzyżują się z szybko rozwijającymi się technologiami, co ma ich implikacje dla kształtowania polityki UE.
Współdecydowanie pracowników stanowi dużą część rozwiązania pozwalającego na właściwą realizację tej fali cyfryzacji w miejscu pracy. W miejscach pracy, w których pracownicy znacząco wpływają na decyzje firmy oraz są zaangażowani i konsultowani przy wdrażaniu nowych systemów komputerowych, Zarządzanie Algorytmiczne nie wpływa negatywnie na stopień autonomii, zaufania, satysfakcji z pracy i motywacji. Podobnie niekorzystne skutki można złagodzić przy wysokim stopniu przejrzystości, gdy decyzje kierownictwa są wyjaśniane i jasno komunikowane pracownikom.
Wydaje się jednak, że nie da się całkowicie uniknąć negatywnych konsekwencji AM dla pracowników. Zwiększonego obciążenia pracą, poziomu stresu i niepewności zatrudnienia w zarządzaniu algorytmicznym, sygnalizujących wyraźne problemy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, nie można rozwiązać przy żadnym stopniu wpływu i przejrzystości pracowników. Do najważniejszych kwestii zalicza się erozję praw pracowniczych, rosnącą nierównowagę sił między pracą a kapitałem oraz wszechobecny charakter nadzoru w miejscu pracy. Należy je przełożyć na ukierunkowane zalecenia dla decydentów UE, wzywające do wdrożenia solidniejszych gwarancji prawnych.
Chociaż wiele aspektów zarządzania algorytmicznego podlega już istniejącym przepisom, takim jak Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) i przejrzystość systemów automatycznego podejmowania decyzji. Rzeczywistość w hali produkcyjnej jest taka, że prawa do danych nie zawsze są przestrzegane, a zasady nie są egzekwowane. Wiele istniejących praw pracowniczych należy zastosować w nowej, cyfrowej rzeczywistości, co może wymagać wprowadzenia nowych przepisów europejskich w celu wyraźniejszego określenia zabezpieczeń.
Dyrektywa w sprawie pracy na platformach, która została zatwierdzona w zeszłym tygodniu, potwierdza to, ustanawiając wyraźny przykład i precedens w rozdziale dotyczącym zarządzania algorytmicznego. Byłoby dziwne, gdyby te zasady miały zastosowanie tylko do określonej grupy pracowników w gospodarce platform, a nie do wszystkich pracowników. W niedawnej unijnej ustawie o sztucznej inteligencji (ustawie o sztucznej inteligencji) sytuację w zakresie zatrudnienia uznano za przypadek użycia obarczony wysokim ryzykiem, wymagający szeregu środków ostrożności. Ustawa o sztucznej inteligencji ze względu na swoją podstawę prawną nie mogła jednak zajmować się aspektami zarządzania algorytmicznego związanymi z rynkiem pracy. W związku z tym w piśmie dotyczącym zadań skierowanym do kandydata na wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. ludzi, umiejętności i gotowości zwrócono się z prośbą inicjatywę w sprawie wpływu cyfryzacji i zwraca się o inicjatywę dotyczącą zarządzania algorytmicznegoco pokazuje, że Komisja Europejska rozważa dalsze działania polityczne.
Opowiadamy się za europejskim podejściem, które stawia na pierwszym miejscu dobro pracowników obok postępu technologicznego, czerpiąc wnioski z krajów nordyckich, gdzie współdecydowanie prowadzi do lepszego wdrażania narzędzi zarządzania algorytmicznego. Natychmiastowa ochrona praw i dobrostanu pracowników oraz naprawienie rosnącej nierównowagi sił między pracą a kapitałem, którą nowe technologie grożą zaostrzeniem.
Oznacza to wsparcie i uznanie roli związków zawodowych w negocjacjach dotyczących wdrażania i stosowania narzędzi AM. Oznacza to również uznanie znaczenia danych zbiorowych i zapewnienie związkom zawodowym możliwości powoływania się na prawa w imieniu pracowników, zgodnie z art. 88 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Potencjalna dyrektywa dotycząca sztucznej inteligencji w miejscu pracy powinna przyznawać przedstawicielom pracowników prawo do znaczącego zaangażowania we wdrażanie i korzystanie z systemów AM na wszystkich poziomach, w tym na poziomie UE, państw członkowskich i firm.
Wzmocnić przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na mocy dyrektywy 89/391/EWG poprzez wprowadzenie środków zachęcających do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w pracy. Obejmuje to szczegółowe poprawki mające na celu uwzględnienie ryzyka stwarzanego przez AM, zapewniając przedstawicielom pracowników uprawnienia do skutecznego egzekwowania tych zabezpieczeń.
Wdrożenie rygorystycznych wymogów w zakresie przejrzystości dla systemów AM, czerpiąc z ustawy o sztucznej inteligencji (AI) i rozszerzając dyrektywę w sprawie pracy na platformach internetowych (PWD) na tradycyjnych pracowników. Informowanie pracowników i ich przedstawicieli o korzystaniu ze zautomatyzowanych systemów monitorowania lub podejmowania decyzji, zgodnie z art. 9 dyrektywy o delegowaniu pracowników, zapewnianie nadzoru człowieka nad systemami zautomatyzowanymi, zgodnie z art. 10 dyrektywy o delegowaniu pracowników, oraz zapewnianie pracownikom wyjaśnień dotyczących zautomatyzowanych decyzji , zgodnie z art. 11.
Rozważenie konkretnych środków regulacyjnych dotyczących środowisk wysokiego ryzyka, takich jak klasyfikacja miejsc pracy na podstawie ustawy o sztucznej inteligencji jako środowisk wysokiego ryzyka. Przeprowadzanie ocen wpływu na prawa podstawowe w przypadku systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka zgodnie z art. 27 ustawy o sztucznej inteligencji oraz zakazywanie praktyk wywierających nieuzasadnioną presję na pracowników lub zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu, w oparciu o art. 12 dyrektywy o delegowaniu pracowników.
Aby chronić dane pracowników, należy bardziej rygorystycznie egzekwować wymogi RODO w miejscu pracy, w szczególności art. 13, 14 i 22. Zapewnić, aby wszelkie wykorzystanie danych pracowników przez AM było zgodne ze standardami RODO i rozszerzyć ochronę danych zbiorczych za pomocą przepisów uzupełniających.
Promowanie współpracy między krajowymi inspekcjami pracy a Europejską Agencją Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w celu opracowania wytycznych dotyczących stosowania istniejących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w cyfrowych miejscach pracy. Nawiąż współpracę z Międzynarodową Organizacją Pracy w celu ustalenia światowych standardów AM.
Niedawne prawodawstwo UE stanowiło pozytywny krok w zapewnianiu tej ochrony pracownikom w ograniczonych przypadkach, a mianowicie pracownikom platform. Należy jednak rozszerzyć jego zakres na wszystkie miejsca pracy i zapewnić właściwe egzekwowanie tych zasad. Komisja Europejska zapoczątkowała ten proces, a ścieżkę postępu technologicznego można i trzeba zmienić. Wprowadzenie algorytmów w miejscu pracy z pewnością nie będzie czekać.