Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera odkryli, że kwas foliowy może łagodzić wpływ poziomu ołowiu we krwi na rozwój zachowań autystycznych u dzieci urodzonych przez kobiety w ciąży.
Z badania wynika, że dzienne spożycie wynosi co najmniej 0,4 miligrama kwasu foliowego kwas może osłabić neurotoksyczne działanie ołowiu, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Health Canada dotyczącymi kobiet w ciąży.
Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera odkryli, że kwas foliowy może zmniejszać powiązanie między poziomem ołowiu we krwi u kobiet w ciąży a zachowaniami autystycznymi u ich dzieci.
Badanie prowadzone pod kierunkiem doktoranta Joshuy Alampiego z Wydziału Nauk o Zdrowiu SFU zostało opublikowane 16 października w czasopiśmie Perspektywy zdrowia środowiskowego.
„Suplementacja kwasem foliowym w czasie ciąży ma wiele korzyści dla zdrowia dziecka, zwłaszcza dla rozwoju mózgu” – mówi Alampi. „Nasze badanie sugeruje, że odpowiednia suplementacja kwasu foliowego łagodzi neurotoksyczne działanie ołowiu”.
To pierwsze badanie wykazujące, że właściwa suplementacja kwasu foliowego może obniżyć ryzyko autyzmu związanego z narażeniem na ołów w czasie ciąży. Odkrycia wykazały, że związek między poziomem ołowiu we krwi a zachowaniami autystycznymi u małych dzieci był silniejszy u kobiet w ciąży, które spożywały mniej niż 0,4 miligrama suplementacji kwasem foliowym dziennie.
Kwas foliowy i kwas foliowy, syntetyczna wersja kwasu foliowego znajdująca się w wzbogaconej żywności, od dawna są uznane za korzystne składniki odżywcze w czasie ciąży. Spożywanie kwasu foliowego odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu i zapobiega wadom cewy nerwowej. Poprzednie badania wykazały, że powiązania między autyzmem a narażeniem na pestycydy, zanieczyszczenia powietrza i ftalany (substancje chemiczne powszechnie występujące w miękkich tworzywach sztucznych) podczas ciąży wydają się być silniejsze, gdy suplementacja kwasu foliowego jest niska.
Zespół wykorzystał dane zebrane w latach 2008–2011 od 2000 Kanadyjek uczestniczących w badaniu MIREC (Badania Mother-Infant Research on Environmental Chemicals). Zespół projektu MIREC zmierzył poziom ołowiu we krwi pobrany w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży oraz przeprowadził ankietę z uczestniczkami, aby określić ilościowo suplementację kwasu foliowego. Dzieci urodzone w tym badaniu kohortowym oceniano w wieku trzech lub czterech lat za pomocą Skali Reakcji Społecznej (SRS), popularnego narzędzia zgłaszanego przez opiekunów, które dokumentuje zachowania autystyczne u małych dzieci.
Jednakże badacze odkryli również, że suplementacja dużą ilością kwasu foliowego (> 1,0 miligrama dziennie) nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści w zakresie łagodzenia neurotoksycznych skutków narażenia na ołów.
„Wyniki badania pokrywają się z zaleceniem Health Canada, zgodnie z którym wszystkie osoby w ciąży, karmiące piersią lub mogące zajść w ciążę powinny codziennie przyjmować multiwitaminę zawierającą 0,4 miligrama kwasu foliowego”.
Odniesienie: „Łączne narażenie na kwas foliowy i ołów podczas ciąży i zachowań autystycznych wśród kanadyjskich dzieci z kohorty ciążowej i urodzeniowej MIREC” Joshua D. Alampi, Bruce P. Lanphear, Amanda J. MacFarlane, Youssef Oulhote, Joseph M. Braun , Gina Muckle, Tye E. Arbuckle, Jillian Ashley-Martin, Janice MY Hu, Aimin Chen i Lawrence C. McCandless, 16 października 2024 r., Perspektywy zdrowia środowiskowego.
DOI: 10.1289/EHP14479