Strona główna Sporty Los Angeles 2028: Setki brytyjskich olimpijczyków może zrezygnować przed kolejnymi igrzyskami, jeśli...

Los Angeles 2028: Setki brytyjskich olimpijczyków może zrezygnować przed kolejnymi igrzyskami, jeśli fundusze nie wzrosną

25
0


Tymczasem grupa brytyjskich sportowców wezwała rząd do znalezienia pilnego zwiększenia środków, aby zapobiec „oczekującemu kryzysowi”.

Sportowcy są finansowani z grantów zwanych Athlete Performance Awards (APA), które mają umożliwić im skupienie się na sporcie.

Poziom finansowania przejazdu do Los Angeles ma zostać potwierdzony przez rząd po przyjęciu jesiennego budżetu. Zainwestowała 385 milionów funtów ze środków publicznych – ze środków skarbu państwa i loterii – w cykl igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu.

Kapitan hokeja Wielkiej Brytanii i mistrzyni olimpijska z 2016 r. Hollie Pearne-Webb powiedziała: „W całym sporcie widzę, jak sportowcy stają się coraz bardziej zależni od rodzin, aby utrzymać karierę lub całkowicie rezygnują, ponieważ nie stać ich na kontynuowanie kariery.

„Wiele rzeczy pozostało do Paryża, ale wielu nie będzie w stanie utrzymać się przez kolejne cztery lata bez wyższych stypendiów, zwłaszcza sportowcy ze środowisk o niższych dochodach. W ostatnich latach wielu z nich zostało zablokowanych w elitarnym sporcie ze względu na konieczność posiadania środków osobistych żeby teraz związać koniec z końcem.

„Bez pilnego zajęcia się kwestiami finansowania sportowców wyprzedzimy kolejne pokolenie brytyjskich olimpijczyków i paraolimpijczyków lub ograniczymy ten zaszczyt jedynie do najbardziej uprzywilejowanych”.

Pearne-Webb, która przewodniczy forum sportowców, które wpływa na politykę sportową, wraz z dziewięcioma innymi elitarnymi sportowcami podpisała list, który został wysłany w tym tygodniu do sekretarz kultury Lisy Nandy.

Forum, w skład którego wchodzą olimpijki, takie jak Asha Philip, Grace Reid i Brad Hall, a także siedmiokrotny paraolimpijczyk Dan Greaves, wezwało rząd do znalezienia pilnego zwiększenia środków.

„Sportowcy i ich rodziny dźwigali ciężar stałych stypendiów przez cały okres kryzysu związanego z kosztami życia” – czytamy w piśmie.

„Teraz obawiamy się, że w sytuacji, gdy system sportowy znajdzie się pod ogromną presją finansową, zostaną o to poproszeni co najmniej do 2028 roku. Takie żądanie będzie miało druzgocące konsekwencje”.



Link źródłowy