Strona główna nauka/tech Jakość snu powiązana z przyspieszonym starzeniem się mózgu – wynika z nowego...

Jakość snu powiązana z przyspieszonym starzeniem się mózgu – wynika z nowego badania

42
0


Pióro do skanowania mózgu MRI
Badanie łączy słaby sen we wczesnym wieku średnim z oznakami szybszego starzenia się mózgu, co sugeruje prawie trzy dodatkowe lata starzenia się mózgu u osób z poważnymi problemami ze snem.

Zła jakość snu we wczesnym wieku średnim jest powiązana ze zwiększonymi oznakami starzenia się mózgu w późnym wieku średnim, co wskazuje na prawie trzyletni postęp starzenia się mózgu u osób z poważnymi problemami ze snem.

Ta korelacja, zidentyfikowana na podstawie skanów mózgu w badaniu z udziałem 589 osób, podkreśla potencjalne ryzyko poznawcze związane z zakłóceniami snu i podkreśla potrzebę wczesnych interwencji.

Jakość snu i zdrowie mózgu

Z badania opublikowanego dzisiaj (23 października 2024 r.) wynika, że ​​osoby w średnim wieku, które doświadczają złej jakości snu, np. problemów z zasypianiem lub utrzymaniem snu, w późniejszym życiu wykazują więcej oznak złego stanu zdrowia mózgu. Neurologiaczasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii. Chociaż badanie nie dowodzi, że zły sen bezpośrednio przyspiesza starzenie się mózgu, ujawnia wyraźny związek między złym snem a oznakami starzenia się mózgu.

„W poprzednich badaniach powiązano problemy ze snem ze słabymi zdolnościami myślenia i pamięcią w późniejszym życiu, co zwiększa ryzyko demencji” – stwierdziła autorka badania Clémence Cavaillès z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. „Nasze badanie, w którym wykorzystano skany mózgu do określenia wieku mózgu uczestników, sugeruje, że zły sen jest powiązany z prawie trzyletnim dodatkowym starzeniem się mózgu już w wieku średnim”.

Projekt badania i metodologia

W badaniu wzięło udział 589 uczestników, których średni wiek na początku wynosił 40 lat. Wypełnili kwestionariusze dotyczące snu na początku badania i ponownie pięć lat później. Skanowanie mózgu przeprowadzono 15 lat po rozpoczęciu badań mających na celu ocenę zmian w zdrowiu mózgu.

Badacze sprawdzili odpowiedzi uczestników na pytania takie jak: „Czy zwykle masz problemy z zasypianiem?” „Czy zwykle budzisz się w nocy kilka razy?” i „Czy zwykle budzisz się o wiele za wcześnie?” Zarejestrowali sześć cech złego snu u każdego uczestnika: krótki czas snu, zła jakość snu, trudności z zasypianiem, trudności z utrzymaniem snu, budzenie się wcześnie rano i senność w ciągu dnia.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Osoby z niższej grupy miały nie więcej niż jedną złą cechę snu. Osoby w grupie środkowej miały od dwóch do trzech, a osoby w grupie wyższej miały więcej niż trzy. Na początku badania około 70% należało do grupy niskiej, 22% do grupy średniej, a 8% do grupy wysokiej.

Odkrycia dotyczące snu i starzenia się mózgu

Naukowcy zbadali skany mózgów uczestników, w których poziom skurczu mózgu odpowiadał konkretnemu wiekowi. Naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe w celu określenia wieku mózgu każdego uczestnika.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, naukowcy odkryli, że średni wiek mózgu osób w grupie środkowej był o 1,6 roku starszy w porównaniu do osób z grupy niskiej, podczas gdy u osób z grupy wyższej średni wiek mózgu wynosił 1,6 roku. wiek mózgu starszy o 2,6 roku.

Spośród cech snu, zła jakość snu, trudności z zasypianiem, trudności z utrzymaniem snu i wczesne budzenie się zostały powiązane z starszym wiekiem mózgu, zwłaszcza gdy ludzie stale mieli te złe cechy snu przez pięć lat.

Konsekwencje wczesnej interwencji

„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie rozwiązywania problemów ze snem na wcześniejszym etapie życia dla zachowania zdrowia mózgu, w tym utrzymywania stałego harmonogramu snu, ćwiczeń fizycznych, unikania kofeiny i alkoholu przed pójściem spać oraz stosowania technik relaksacyjnych” – powiedziała autorka Kristine Yaffe, MD, z Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco i członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. „Przyszłe badania powinny skupiać się na znalezieniu nowych sposobów poprawy jakości snu i zbadaniu długoterminowego wpływu snu na zdrowie mózgu u młodszych osób”.

Ograniczeniem badania było to, że uczestnicy zgłaszali własne problemy ze snem, choć możliwe, że nie zgłaszali ich dokładnie.

Referencja: 23 października 2024 r., Neurologia.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się.



Link źródłowy