Wysoki to 21-piętrowy wieżowiec o konstrukcji hybrydowej, ukończony w Amsterdamie w 2022 roku. Został zaprojektowany przez brytyjski kolektyw inżynieryjny Arup i holenderską firmę architektoniczną Team V. Haut posiada 55 apartamentów, parking rowerowy, garaż podziemny i ogród miejski. Był to pierwszy budynek mieszkalny w Holandii, który otrzymał certyfikat systemu oceny zrównoważonego rozwoju BREEAM. Połączenie drewna i technologii hybrydowej zminimalizowało wpływ budynku na środowisko. Na całym świecie wzrosła liczba wieżowców o konstrukcji hybrydowej z drewna i stanowią one model budownictwa o niższym śladzie węglowym. Port Plus, wieżowiec wykonany w całości z drewna, powstał w Jokohamie w Japonii w marcu 2022 roku.
Projekt eSG Zatoki Tokijskiej
Tokio, Japonia
Rozwój Zatoki Tokijskiej jest niezbędny dla przyszłości miasta. W 2021 roku Biuro Gubernatora ds. Planowania Polityki ogłosiło Projekt eSG Zatoki Tokijskiejprogram zagospodarowania przestrzennego obszarów Tokyo Waterfront City i Central Breakwater. Projekt zakłada zrównoważone miasto, które łączy w sobie naturę i wygodę. Co roku organizatorzy projektu apelują do społeczeństwa o projekty oparte na tematach takich jak „poprawa ochrony środowiska i cyrkulacja zasobów” oraz „nowoczesnej energii odnawialnej”. Do tej pory wybrali projekty firm zajmujących się hodowlą mikroalg i produkcją wodoru z wody morskiej. Zatoka Tokijska zapowiada się na inkubator przyszłości miast regenerujących się.
Miasto Regeneracyjne
W lipcu 2024 roku Fundacja Ellen MacArthur, globalna organizacja promująca gospodarkę o obiegu zamkniętym, opublikowała swoje Budowanie dobrobytu raport. Opisano w nim przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym w europejskiej architekturze i miastach oraz przedstawiono sześć strategii, które będą kluczowe dla tworzenia miast o obiegu zamkniętym: ponowne zagospodarowanie terenów zdegradowanych (terenów, które były kiedyś wykorzystywane do celów przemysłowych, ale ze względu na zanieczyszczenie gleby nie można ich ponownie zagospodarować ani sprzedać) ; przekształcanie pustych budynków komercyjnych; stosowanie projektowania efektywnego pod względem materiałowym; stosowanie materiałów o niskim wpływie na uderzenia; poszerzanie przestrzeni zielono-niebieskich; i zwiększanie koron drzew. W raporcie przedstawiono także przykłady wdrożenia tych strategii, na przykład przez firmę inwestycyjną Ginkgo, która specjalizuje się w renaturyzacji i ponownej rewitalizacji terenów zdegradowanych w Europie, czy opisany powyżej wieżowiec Haut z drewna hybrydowego.
Kolejnym obszarem zainteresowania, oprócz tych sześciu strategii, jest wykorzystanie ekosystemów występujących w miastach. Kolektyw inżynieryjny Arup, który był zaangażowany w budowę Haut, a także przyczynił się do powstania raportu Building Prosperity, opublikował kolejny raport na temat rewitalizacji miast w 2023 r. i skupiał się na projektowaniu regeneracyjnym. W raporcie Arupa wykorzystano projekt Billion Oyster jako przykład ponownego zdziczenia miast. Celem tego projektu jest przywrócenie 1 miliarda ostryg do portu w Nowym Jorku do 2035 r. w ramach wysiłków mających na celu ograniczenie skutków erozji spowodowanej ulewnymi deszczami oraz ochronę wybrzeża przed przypływami i sztormami. Innym przykładem z Nowego Jorku jest pokazany powyżej Brooklyn Grange, którego celem jest zmniejszenie wpływu wód deszczowych na sieć kanalizacyjną Nowego Jorku poprzez sieć terenów zielonych na dachach.
Okrężny ruch miejski nie ogranicza się do Ameryki Północnej i Europy; budzi zainteresowanie także w Azji. Kongjian Yu, założyciel chińskiej firmy zajmującej się architekturą i architekturą krajobrazu Turenscape, zaproponował koncepcję miast-gąbek, podejścia do planowania urbanistycznego, które polega na zwiększaniu przestrzeni zielonych w celu gromadzenia wody deszczowej w celu przygotowania się na niedobory wody spowodowane zmianami klimatycznymi. W wywiadzie dla WIRED Yu powiedział: „Miasto-gąbka to pilne, natychmiastowe rozwiązanie, które może dostosować miasta do zmian klimatycznych, upałów, powodzi i susz”.