Szkorbut, schorzenie spowodowane niedoborem witaminy C, po raz pierwszy powiązano z żeglarzami w epoce renesansu.
Trudności ekonomiczne i operacje bariatryczne prowadzą do ponownego pojawienia się szkorbutu.
Według lekarzy, którzy dzisiaj (22 października) piszą w swoim piśmie w czasopiśmie „Szkorbut”, choroba spowodowana niedoborem witaminy C, może powrócić w związku z rosnącymi kosztami życia i częstszymi operacjami odchudzającymi (bariatrycznymi). Raporty przypadków BMJ. Ta obserwacja pojawiła się po leczeniu mężczyzny w średnim wieku, u którego rozwinął się szkorbut.
Chociaż szkorbut jest łatwy do wyleczenia, często jest pomijany, ponieważ jest postrzegany jako choroba przeszłości, historycznie powiązana z żeglarzami w okresie renesansu. Może to prowadzić do błędnego rozpoznania tej choroby jako innych schorzeń, takich jak zapalenie naczyń (zapalenie naczyń krwionośnych), co może skutkować niebezpiecznymi powikłaniami, w tym potencjalnie śmiertelnym krwawieniem, jeśli nie jest leczone.
Objawy szkorbutu mogą pojawić się już po miesiącu od stałego spożywania mniej niż 10 mg witaminy C dziennie.
Wyzwania diagnostyczne i objawy pacjenta
W tym przypadku lekarze leczyli mężczyznę, którego nogi były pokryte bolesnymi czerwono-brązowymi punkcikami przypominającymi wysypkę. Miał też anemię i krew w moczu.
Uzyskał wynik negatywny w kierunku chorób zapalnych, autoimmunologicznych i krwi, a badania nie wykazały żadnych śladów wewnętrznego krwawienia. Podobnie biopsja skóry nie dała żadnych wskazówek diagnostycznych.
Podczas pobytu w szpitalu wysypka nadal się rozprzestrzeniała. Dalsze przesłuchanie ujawniło, że brakowało mu środków pieniężnych i zaniedbywał dietę, jedząc niewiele owoców i warzyw. Powiedział, że czasami całkowicie pomijał posiłki.
Przestał także przyjmować przepisane mu suplementy diety po poprzedniej operacji odchudzającej, ponieważ stwierdził, że go na nie nie stać.
Leczenie i szersze implikacje
Badania krwi mające na celu ocenę jego ogólnego stanu odżywienia wykazały brak wykrywalnego poziomu witaminy C i bardzo niski poziom innych kluczowych składników odżywczych. Zdiagnozowano u niego szkorbut i leczono go codziennie witaminą C (1000 mg), witaminą D3 i kwasem foliowym kwasi suplementy multiwitaminowe, po których ustąpiła bolesna wysypka i inne objawy.
To tylko jeden opis przypadku i chociaż nie jest jasne, jaka jest obecnie częstość występowania szkorbutu, nadal jest on stosunkowo rzadki.
Autorzy zauważają jednak: „Szkorbut nadal jest postrzegany jako choroba przeszłości, zwłaszcza w krajach rozwiniętych”. Rosnące koszty życia utrudniają rodzinom zaopatrzenie się w dobrej jakości, pożywną żywność, choć istnieją liczne doniesienia o szkorbutu wynikającym z powikłań po operacji bariatrycznej – dodają.
Inne czynniki ryzyka szkorbutu to alkoholizm, palenie tytoniu, zaburzenia odżywiania, niski dochód gospodarstwa domowego, otyłość, dializa nerek i leki zakłócające wchłanianie witaminy C, takie jak sterydy i te, które ograniczają wytwarzanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej) – podkreślają.
„U naszego pacjenta występowało wiele czynników ryzyka, a mianowicie złe nawyki żywieniowe, otyłość, przebyta operacja bariatryczna, stosowanie inhibitorów pompy protonowej i niski dochód. Historia niedoborów żelaza, witaminy D i kwasu foliowego również była wskazówką dotyczącą leżących u jego podstaw niedoborów żywieniowych” – podsumowują.
Odniesienie: „Szkorbut – nawracająca choroba związana z rosnącymi kosztami życia i liczbą zabiegów chirurgii bariatrycznej” 22 października 2024 r., Raporty przypadków BMJ.
DOI: 10.1136/bcr-2024-261082