Badanie ujawnia subtelny, trwały wpływ na funkcje poznawcze u zdrowych osób COVID 19 infekcji, co podkreśla potrzebę precyzyjnych testów poznawczych w przyszłych badaniach.
Nowa analiza przeprowadzona w Imperial College w badaniu prowokacyjnym dotyczącym wirusa Covid-19 u ludzi wykazała subtelne zmiany w pamięci i funkcjach poznawczych u zdrowych ochotników zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zmiany te utrzymywały się do roku po zakażeniu.
Naukowcy zauważyli, że pomimo różnic wszystkie wyniki mieściły się w normalnym zakresie dla zdrowych osób, a żaden z uczestników nie zgłosił trwałych objawów poznawczych, takich jak mgła mózgowa.
„Nasza praca… dodatkowo podkreśla, w jaki sposób infekcje dróg oddechowych mogą wpływać na określone aspekty funkcjonowania mózgu”.
Profesor Adam Hampshire Wydział Nauk o Mózgu
Oddziaływania poznawcze w kontrolowanych warunkach
Badanie opublikowane w e-medycyna klinicznastwierdzili niewielkie, ale mierzalne różnice w wynikach poznawczych pomiędzy 18 młodymi, zdrowymi uczestnikami, u których wystąpiła choroba wirus a ci, którzy tego nie zrobili, wszyscy byli monitorowani w dokładnie kontrolowanych warunkach.
Zespół wyjaśnia, że włączenie tak czułych testów poznawczych do przyszłych badań może pomóc w uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji na temat wpływu infekcji na funkcjonowanie mózgu i znalezieniu sposobów na ograniczenie tych procesów, gdy powodują one objawy.
Wyzwania i metodologie
Starszy autor, profesor Adam Hampshire z Wydziału Nauk o Mózgu na Uniwersytecie im Imperial College w Londynie a obecnie pracująca w King’s College London, wyjaśniła: „Wiemy, że COVID-19 może mieć trwały wpływ na naszą pamięć i zdolność do wykonywania typowych zadań poznawczych. Jednak większość dowodów naukowych, którymi dysponujemy, pochodzi z dużych badań opartych na samotestowaniu i raportach lub w przypadku których istnieje szereg zmiennych, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć te skutki.
„Nasza praca pokazuje, że te efekty poznawcze powtarzają się nawet w dokładnie kontrolowanych warunkach u zdrowych osób – w tym w przypadku zakażenia porównywalną dawką wirusa – co dodatkowo podkreśla, w jaki sposób infekcje dróg oddechowych mogą wpływać na określone aspekty funkcjonowania mózgu.
„Byliśmy w stanie wykryć niektóre z tych efektów jedynie dzięki projektowi badania, w którym wykorzystano bardzo czułe testy i kontrolowane warunki, a wyniki uczestników porównano z ich własnymi wartościami wyjściowymi przed zaszczepieniem. Dzięki temu mogliśmy wychwycić subtelne zmiany, z których sami uczestnicy najwyraźniej nie byli świadomi”.
COVID-19 i poznanie
Poprzednie badania, w których uczestniczyli pacjenci o różnym stopniu ciężkości, wykazały, że COVID-19 może mieć trwały wpływ na funkcjonowanie mózgu człowieka. Jedno takie badaniekierowane przez firmę Imperial i obejmujące ponad 140 000 osób, stwierdziło niewielkie deficyty w wykonywaniu zadań poznawczych i pamięciowych u osób, które wyzdrowiały z Covid-19, przy czym różnice były widoczne rok lub dłużej po zakażeniu.
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali wyniki niewielkiej grupy zdrowych ochotników, którzy w 2021 r. wzięli udział w pierwszym na świecie badaniu prowokacyjnym wirusa Covid-19 u ludzi. Wyniki ujawniają subtelne różnice w wynikach tych samych testów, które trwały do 12 miesięcy, chociaż na późniejsze badania mogły mieć wpływ inne, późniejsze czynniki.
„Najnowsze ustalenia z naszego badania dodają więcej szczegółów do obrazu, jaki mamy na temat Covid-19 i innych chorób zakaźnych dróg oddechowych”.
Profesor Christopher Chiu Zakład Chorób Zakaźnych
Projekt i wyniki badania Human Challenge
Podczas badania 36 zdrowych, młodych uczestników, którzy nie byli wcześniej odporni na wirusa, zostało zakażonych SARS-CoV-2 i było monitorowanych w kontrolowanych warunkach klinicznych. Byli uważnie monitorowani i pozostawali w ośrodku do czasu, aż ustały objawy zakaźne. Z tej grupy 18 uczestników zostało zakażonych i rozwinęła się u nich łagodna choroba, w tym jedna bezobjawowa.
Uczestnicy wykonywali także zestawy zadań, aby zmierzyć wiele różnych aspektów funkcjonowania mózgu, w tym pamięć, planowanie, język i rozwiązywanie problemów, używając metody Kognitron platforma. Uczestnicy wykonywali testy przed ekspozycją na wirusa, przez dwa tygodnie spędzone w placówce klinicznej, a następnie w wielu punktach przez okres do roku.
Analiza wykazała, że osoby zakażone SARS-CoV-2 miały statystycznie niższe wyniki w zakresie funkcji poznawczych niż niezakażeni ochotnicy – w porównaniu z wynikami wyjściowymi – podczas infekcji, a także w okresie obserwacji. Główne różnice w wynikach zaobserwowano w zadaniach związanych z pamięcią i funkcjami wykonawczymi (w tym pamięcią roboczą, uwagą i rozwiązywaniem problemów).
Trwałe skutki i przyszłe kierunki badań
Różnice w wynikach między grupami zaobserwowano do roku po zakażeniu, przy czym grupa niezainfekowana ogólnie radziła sobie z zadaniami nieco lepiej.
Naukowcy zauważają, że zaobserwowane różnice były niewielkie i żaden z ochotników nie zgłosił długotrwałych objawów poznawczych. Podkreślają również ograniczenia badania, w tym małą liczebność próby oraz fakt, że większość uczestników stanowili biali mężczyźni, dlatego należy zachować ostrożność przy ekstrapolacji wyników na populację ogólną.
Wyjaśniają, że przyszłe badania mogłyby zbadać powiązania biologiczne między infekcją dróg oddechowych a funkcjami poznawczymi w przypadku Covid-19, a nawet pokazać, jak ten wpływ wypada w porównaniu z innymi chorobami, takimi jak syncytialny wirus oddechowy (RSV) czy grypa.
Współautor, profesor Christopher Chiu z Wydziału Chorób Zakaźnych Imperial College w Londynie, który kierował badaniem dotyczącym zakażenia ludzi w związku z Covid-19, powiedział: „Te najnowsze ustalenia z naszego badania dodają więcej szczegółów do obrazu, jaki mamy na temat Covid-19. i inne choroby zakaźne dróg oddechowych.
„Badania prowokacyjne mogą zaoferować narzędzie, które pomoże nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób infekcje zakłócają szereg funkcji biologicznych. W tym przypadku, pokazując skutki biologiczne poniżej tego, co można uznać za objawy lub chorobę, byliśmy w stanie zidentyfikować najmniejsze zmiany w tych szlakach. Może to ostatecznie pomóc nam w opracowaniu nowych metod leczenia zmniejszających lub nawet blokujących niektóre z tych skutków, które, jak wiemy, w innych warunkach mogą mieć trwały wpływ na życie ludzi”.
Odniesienie: „Zmiany w pamięci i funkcjach poznawczych podczas badania SARS-CoV-2 u ludzi” autorstwa Williama Trendera, Petera J. Hellyera, Bena Killingleya, Mariya Kalinova, Alexa J. Manna, Andrew P. Catchpole’a, Davida Menona, Edwarda Needhama, Ryan Thwaites, Christopher Chiu, Gregory Scott i Adam Hampshire, 21 września 2024 r., eMedycyna Kliniczna.
DOI: 10.1016/j.eclinm.2024.102842
Badanie to zostało sfinansowane przez brytyjską grupę zadaniową ds. szczepionek Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS).
Prace wsparło Imperialne Centrum Badań Biomedycznych NIHR.