Strona główna Polityka 12 najlepszych głośników podstawkowych (2024): aktywne, pasywne i Hi-Fi

12 najlepszych głośników podstawkowych (2024): aktywne, pasywne i Hi-Fi

31
0


Głośniki aktywne (inaczej „zasilane”) nie wymagają oddzielnego wzmacniacza ani odbiornika. Zamiast tego mają wbudowany wzmacniacz (który zasila głośniki i sprawia, że ​​dźwięk jest wystarczająco głośny, aby go odtwarzać). Wzmacniacze te są często dostosowywane do konkretnych przetworników i obudowy, co może zapewnić korzyści w zakresie wydajności. Nowoczesne głośniki zasilane mogą mieć inne zalety, takie jak w pełni bezprzewodowa konstrukcja (oprócz kabli zasilających) i bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe z telefonu przez Wi-Fi i/lub Bluetooth. Zazwyczaj zapewniają fizyczne połączenia dla odtwarzaczy CD, gramofonów, subwooferów i telewizorów.

Głośniki pasywne to głośniki przewodowe, które do odtwarzania wymagają oddzielnego wzmacniacza lub odbiornika i kabli głośnikowych. To oznacza więcej kroków, ponieważ będziesz musiał znaleźć wzmacniacz o pasujących specyfikacjach (więcej na ten temat poniżej). Zaletą jest to, że głośniki pasywne są bardziej wszechstronne i niezawodne, co pozwala na ich miksowanie i dopasowywanie w wielu systemach i konfiguracjach. Odpowiednio traktowane głośniki pasywne mogą służyć przez dziesięciolecia.

Impedancja to specyfikacja mierzona w omach, odnosząca się do oporu głośnika na przepływ prądu elektrycznego. Większość głośników pasywnych ma nominalną impedancję (w zasadzie średnią impedancję) 4, 6 lub 8 omów; im niższa liczba, tym mniejszy opór dla prądu elektrycznego. Można o tym myśleć jak o rurach instalacyjnych: im szersza rura, tym mniejszy jest opór ciśnienia i tym większy przepływ lub prąd elektryczny będzie potrzebny. W rezultacie głośniki 4-omowe są najtrudniejsze do wysterowania i wymagają największej mocy. W kręgach audiofilskich wiele się mówi na temat impedancji, ale większość dobrych wzmacniaczy i odbiorników jest przystosowana do par głośników o impedancji od 4 do 8 omów, z odpowiednią mocą znamionową. W przypadku głośników 6-omowych zazwyczaj potrzebny będzie wzmacniacz o impedancji 6-omowej lub 4-omowej i mocy wystarczającej do spełnienia wymagań głośnika (dostępne w instrukcji lub na stronie internetowej).

Wymagania dotyczące mocy głośników: Głośniki pasywne zawierają specyfikacje dotyczące ich minimalnego i maksymalnego zapotrzebowania na moc, mierzonego w watach. Nie wdając się zbytnio w szczegóły dotyczące typów wzmocnienia i wydajności energetycznej, dobrą zasadą jest wybranie wzmacniacza o mocy znamionowej na kanał, która ściśle odpowiada wymaganiom mocy głośnika w zakresie jego nominalnej impedancji. Jeśli masz problemy ze znalezieniem odpowiedniego dopasowania, zazwyczaj będziesz potrzebować wzmacniacza, który spełnia minimalne wymagania mocy głośnika w zakresie jego nominalnej impedancji.

Opcje połączenia na uwięzi: Większość nowoczesnych wzmacniaczy i aktywnych głośników oferuje wiele połączeń przewodowych, takich jak wejście analogowe (RCA lub 3,5 mm), cyfrowe wejście optyczne dla odtwarzaczy CD lub telewizorów oraz wyjście subwoofera do podłączenia subwoofera aktywnego. Wiele nowych systemów łączy się z telewizorami także za pośrednictwem złącza HDMI ARC, umożliwiając sterowanie podstawowymi funkcjami, takimi jak zasilanie i głośność, za pomocą pilota telewizora. Mogą również oferować wejście gramofonowe dla gramofonów, chociaż wiele z naszych ulubionych gramofonów ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (można też kupić oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy w razie potrzeby).

Opcje połączenia bezprzewodowego: Prawie wszystkie aktywne głośniki – i wiele nowoczesnych wzmacniaczy – obsługują technologię Bluetooth. Łączność Wi-Fi jest również coraz bardziej standardowa, umożliwiając dostęp do usług takich jak Spotify Connect, Tidal Connect, AirPlay i Google Cast. Wi-Fi jest ogólnie preferowane zamiast Bluetootha ze względu na lepszą jakość dźwięku i udogodnienia, takie jak nieprzerwane przesyłanie strumieniowe i większy zasięg sieci bezprzewodowej.




Link źródłowy