Strona główna zdrowie Badania pokazują, że ultraprzetworzona żywność może powodować nawroty wyniszczających chorób jelit

Badania pokazują, że ultraprzetworzona żywność może powodować nawroty wyniszczających chorób jelit

8
0


Nowe badanie wykazało, że ultraprzetworzona żywność może powodować wyniszczające nawroty choroby jelit.

Niewłaściwa dieta od dawna była kojarzona z wystąpieniem choroby Leśniowskiego-Crohna, ale teraz naukowcy odkryli, że istnieją określone grupy żywności wysokiego ryzyka, które mogą powodować ciężki nawrót choroby.

Badanie – zaprezentowane w tym tygodniu na konferencji United European Gastroenterology (UEG) w Wiedniu w Austrii – wykazało, że ultraprzetworzone produkty, takie jak chleb, ciastka i skrobia, a także olej i produkty do smarowania zwiększają ryzyko nawrotu choroby około trzykrotnie.

Około pół miliona Brytyjczyków cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna, która powoduje bolesny ból, biegunkę, zmęczenie i skrajną utratę wagi.

Choroba może również powodować zwężenie jelit, co utrudnia przejście pokarmu.

Nowe badanie zaprezentowane na konferencji United European Gastroenterology wykazało, że ultraprzetworzona żywność może powodować wyniszczające nawroty choroby jelit (zdjęcie stockowe)

Nowe badanie zaprezentowane na konferencji United European Gastroenterology wykazało, że ultraprzetworzona żywność może powodować wyniszczające nawroty choroby jelit (zdjęcie stockowe)

Żywność ultraprzetworzona (UPF) to żywność zawierająca dużą liczbę składników, rzadko spotykanych w domowych kuchniach

Żywność ultraprzetworzona (UPF) to żywność zawierająca dużą liczbę składników, rzadko spotykanych w domowych kuchniach

Około jedna trzecia pacjentów cierpiących na tę chorobę, w której występuje stan zapalny błony śluzowej jelit, będzie wymagać operacji.

Najnowsze badania wykazały jednak, że dieta może powodować nawrót poważnych objawów, nawet jeśli jest leczona lekami.

W badaniu wzięło udział ponad 100 osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna i oznaczono, kiedy nastąpił u nich nawrót choroby – zaostrzenie choroby tak poważne, że wymagało zmiany leku, hospitalizacji lub operacji.

Ponad dwukrotnie większa liczba uczestników, którzy spożywali duże ilości ultraprzetworzonej żywności, zakończyła się nawrotem choroby.

Autorzy badania zauważyli również, że „zachodnia dieta” wiąże się z nawrotem objawów. Stwierdzili również, że należy przeprowadzić dalsze badania nad związkiem z emulgatorami znajdującymi się w ultraprzetworzonej żywności, ponieważ to może być prawdziwą przyczyną problemu.

W zeszłym roku badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology Journal wykazało, że dieta bogata w ultraprzetworzoną żywność zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna o 70%.

Najnowsze badania są jednak pierwszymi, które pokazują wpływ leczenia. Eksperci wzywają obecnie, aby badania te pomogły w leczeniu osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

„Oprócz leczenia czynnego zapalenia jelit chcemy utrzymać remisję w dłuższej perspektywie” – mówi dr Chen Sarbagili Shabat, dietetyk kliniczny z Centrum Medycznego w Tel Awiwie w Izraelu.

„Bardzo ważna jest wiedza o powiązaniu czynników środowiskowych z chorobą, dlatego też aktywne choroby możemy leczyć dietą. Podobnie możemy leczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna w stanie remisji za pomocą diety”.



Link źródłowy