Strona główna nauka/tech Ochota na słodycze powiązana z ryzykiem depresji i cukrzycy

Ochota na słodycze powiązana z ryzykiem depresji i cukrzycy

30
0


Babeczki Słodkie Desery Sztuka
Jak wynika z badania Uniwersytetu Surrey, w którym zbadano dietę i stan zdrowia 180 000 osób, preferowanie słodyczy wiąże się z większym ryzykiem depresji i cukrzycy. Źródło: SciTechDaily.com

Badania łączą preferencję słodyczy z większym ryzykiem depresji, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Badanie, w którym wzięło udział 180 000 osób, wykazało, że osoby preferujące słodycze są bardziej narażone na depresję i cukrzycę, a ich markery krwi wskazują na wyższy stan zapalny i poziom glukozy.

Preferencje żywieniowe i zagrożenia dla zdrowia

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Surrey pokazują, że osoby preferujące słodycze są narażone na większe ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy i udaru mózgu. Badanie, które pojawia się w Journal of Medycyny Translacyjnejprzeanalizował zanonimizowane dane od 180 000 wolontariuszy brytyjskiego Biobanku. Naukowcy wykorzystali sztuczna inteligencja sklasyfikować te osoby według trzech profili dietetycznych:

  • Świadomy zdrowia: Wolisz owoce i warzywa od pokarmów pochodzenia zwierzęcego i słodkich.
  • Wszystkożerny: Lubi większość potraw, w tym mięsa, ryby i niektóre warzywa, a także słodycze i desery.
  • Słodycze: Preferuje słodką żywność i słodkie napoje, jest mniej zainteresowany zdrowszymi produktami, takimi jak owoce i warzywa.

Wpływ preferencji słodkich na zdrowie

Następnie zespół badawczy zbadał zmiany w 2923 białkach i 168 metabolitach w próbkach krwi tych grup, aby ocenić, w jaki sposób ich preferencje żywieniowe wpływają na ich markery zdrowotne.

Białka są końmi pociągowymi organizmu i robią wszystko, od zwalczania infekcji po skurcze mięśni i myślenie. Metabolity to małe cząsteczki powstające podczas trawienia i innych procesów chemicznych w organizmie, które mogą nam wiele powiedzieć o tym, jak dobrze funkcjonuje nasz organizm. Porównując te białka i metabolity pochodzące z krwi, naukowcy mogli uzyskać jaśniejszy obraz różnic biologicznych między grupami.

Wnioski z preferencji żywieniowych

Profesor Nophar Geifman, starszy autor badania oraz profesor zdrowia i informatyki biomedycznej na Uniwersytecie w Surrey, powiedział:

„Wydaje się, że żywność, którą lubisz lub której nie lubisz, ma bezpośredni związek z twoim zdrowiem. Jeśli Twoimi ulubionymi potrawami są ciasta, słodycze i słodkie napoje, wyniki naszego badania sugerują, że może to mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Odkryliśmy, że w grupie osób lubiących słodycze ryzyko wystąpienia depresji jest o 31% większe. Odkryliśmy również, że w grupie osób spożywających słodycze częściej występowała cukrzyca, a także choroby naczyniowe serca w porównaniu z pozostałymi dwiema grupami.

„Co ważne, korzystając z metod sztucznej inteligencji opartych na danych, byliśmy w stanie zidentyfikować grupy ludzi określone na podstawie ich preferencji żywieniowych, a grupy te mają znaczenie, ponieważ są powiązane z wynikami zdrowotnymi, a także markerami biologicznymi.

„Cukier przetworzony jest kluczowym składnikiem diety wielu osób, a wyniki tych badań stanowią kolejny dowód na to, że jako społeczeństwo powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomyśleć przed jedzeniem, podkreślając, że nikt nie chce mówić ludziom, co mają robić , naszym zadaniem jest po prostu informowanie ludzi”.

Markery biologiczne i wyniki zdrowotne

Naukowcy przyjrzeli się także różnicom między trzema grupami w standardowych testach biochemii krwi.

Profesor Geifman kontynuuje: „W grupie osób lubiących słodycze stwierdzono wyższy poziom białka C-reaktywnego, które jest markerem stanu zapalnego. Wyniki ich krwi wskazują również na wyższy poziom glukozy i zły profil lipidowy, co jest silnym sygnałem ostrzegawczym w przypadku cukrzycy i chorób serca”.

I odwrotnie, w grupie dbającej o zdrowie, która również spożywała większe spożycie błonnika, ryzyko wystąpienia niewydolności serca, przewlekłych chorób nerek i udaru było mniejsze, podczas gdy w grupie wszystkożerców ryzyko zdrowotne było umiarkowane.

Według Brytyjska Fundacja Żywieniaw Wielkiej Brytanii średnio od 9% do 12,5% kalorii spożywanych przez człowieka pochodzi z wolnego cukru – definiuje się go jako cukier dodawany do żywności lub napojów. Ciastka, bułki, ciasta, ciastka i ciasta owocowe to największe pojedyncze źródła spożycia cukru przez dorosłych, ale łącznie słodkie napoje bezalkoholowe i napoje alkoholowe w największym stopniu przyczyniają się do spożycia bezpłatnego cukru.

Odniesienie: „Definicja endotypów preferencji żywieniowych oparta na sztucznej inteligencji u wolontariuszy brytyjskiego Biobanku jest powiązana z charakterystycznymi wynikami zdrowotnymi oraz profilami metabolomicznymi i proteomicznymi opartymi na krwi”, Hana F. Navratilova, Anthony D. Whetton i Nophar Geifman, 1 października 2024 r., Journal of Medycyny Translacyjnej.
DOI: 10.1186/s12967-024-05663-0



Link źródłowy