Strona główna nauka/tech Zaskakująca inteligencja grzybów

Zaskakująca inteligencja grzybów

40
0


Grzyby rozpoznają kształty
Badanie wykazało, że grzyby mogą wykazywać inteligentne zachowania, takie jak podejmowanie decyzji i uczenie się, nie mając mózgu. Źródło: ©Yu Fukasawa i in.

Naukowcy odkryli, że grzyby pomimo braku mózgu wykazują pewne formy inteligencji, takie jak pamięć, uczenie się i podejmowanie decyzji.

W drodze eksperymentów grzyby wykazały strategiczne wzorce wzrostu pod wpływem różnych konfiguracji fizycznych, co sugeruje formę komunikacji w obrębie ich sieci grzybni. To przełomowe badanie ujawnia złożone i inteligentne zachowania grzybów, co stanowi wyzwanie dla naszego zrozumienia procesów poznawczych w prostych organizmach.

Odkrywanie inteligencji grzybów

Czy organizmy bez mózgu mogą nadal wykazywać oznaki inteligencji? Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku i Nagaoka College mieli to pytanie na uwadze, przeprowadzając badanie mające na celu pomiar procesów decyzyjnych u grzybów. Choć może to brzmieć jak science fiction, taki poziom podstawowego poznania jest możliwy nawet u grzybów.

„Byłbyś zaskoczony, do czego zdolne są grzyby” – zauważa Yu Fukasawa z Uniwersytetu Tohoku. „Mają pamięć, uczą się i potrafią podejmować decyzje. Szczerze mówiąc, różnice w sposobie rozwiązywania problemów w porównaniu z ludźmi są oszałamiające”.

Sieci grzybni łączące bloki drewna
Sieci grzybni łączące bloki drewna ułożone w kształt koła (po lewej) i krzyża (po prawej). Źródło: ©Yu Fukasawa i in.

Sieć metra

Grzyby rosną poprzez uwalnianie zarodników, które mogą kiełkować i tworzyć pod ziemią długie, pajęcze nitki (grzybnia). Zwykle widzimy tylko maleńkie grzyby na powierzchni, nie zdając sobie sprawy, że pod naszymi stopami znajduje się rozległa sieć wzajemnie połączonych grzybni. To za pośrednictwem tej sieci można dzielić się informacjami, podobnie jak połączeniami neuronowymi w mózgu.

Zaobserwowano podejmowanie decyzji przez grzyby

W niniejszym badaniu zbadano, jak rozkładająca się sieć grzybni zareagowała na dwie różne sytuacje: drewniane klocki umieszczone w okręgu w porównaniu z układem krzyżowym. Na przykład, gdyby grzyby nie wykazywały umiejętności podejmowania decyzji, po prostu rozprzestrzeniłyby się z centralnego punktu, nie biorąc pod uwagę położenia bloków. Co ciekawe, badacze tego nie zaobserwowali.

W przypadku układu krzyżowego stopień połączenia był większy w czterech skrajnych blokach. Postawiono hipotezę, że dzieje się tak dlatego, że najbardziej zewnętrzne bloki mogą służyć jako „placówki” dla sieci grzybni, na której mogą wyruszać na wyprawy w poszukiwaniu pożywienia, dlatego potrzebne były gęstsze połączenia. W układzie okręgowym stopień połączenia był taki sam w każdym bloku. Jednakże martwy środek okręgu pozostał jasny. Zaproponowano, że sieć grzybni nie widzi korzyści w nadmiernym rozszerzaniu się na już dobrze zaludnionym obszarze.

Implikacje dla zrozumienia ekologii grzybów

Odkrycia te sugerują, że sieć grzybni była w stanie przekazywać informacje o swoim otoczeniu w całej sieci i odpowiednio zmieniać kierunek wzrostu w zależności od kształtu.

Nasze zrozumienie tajemniczego świata grzybów jest ograniczone, zwłaszcza w porównaniu z naszą wiedzą o roślinach i zwierzętach. Badania te pomogą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują ekosystemy biotyczne i w jaki sposób różne typy funkcji poznawczych ewoluowały w organizmach.

Wyniki te opublikowano w czasopiśmie Ekologia grzybów.

Odniesienie: „Rozmieszczenie zasobów przestrzennych wpływa zarówno na struktury sieciowe, jak i aktywność grzybni grzybów: forma rozpoznawania wzorców?” autor: Yu Fukasawa, Kosuke Hamano, Koji Kaga, Daisuke Akai i Takayuki Takehi, 12 września 2024 r., Ekologia grzybów.
DOI: 10.1016/j.funeco.2024.101387



Link źródłowy