Strona główna nauka/tech Burza geomagnetyczna podpala niebo: niezapomniany październikowy spektakl zorzy polarnej

Burza geomagnetyczna podpala niebo: niezapomniany październikowy spektakl zorzy polarnej

17
0


Kolorowa zorza maluje nocne niebo
Zdjęcie astronauty „oszałamiającej” zorzy polarnej uchwycone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA

Potężna burza geomagnetyczna spowodowała spektakularny pokaz światła, który był widoczny niezwykle daleko od biegunów Ziemi.

Gdy cykl słoneczny 25 osiąga swój szczyt, aktywność słoneczna znacznie wzrosła. Ten wzrost aktywności był widoczny w październiku 2024 r., kiedy niezwykły pokaz zorzy polarnej, znanej również jako zorza polarna, objął obserwatorów na Ziemi za kołem podbiegunowym i na obszary na średnich szerokościach geograficznych.

Uchwycenie zorzy polarnej z kosmosu i ziemi

W nocy z 10 na 11 października miliony obserwatorów nieba były świadkami olśniewającej zieleni, różu i czerwieni zorzy polarnej. 11 października o godzinie 1:55 czasu wschodniego (05:55 czasu uniwersalnego) zestaw radiometrów VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) znajdujący się na pokładzie satelity NOAA-20 wykonał uderzające zdjęcie tego wydarzenia. Pasmo dzienno-nocne VIIRS doskonale wykrywa światła nocne w całym spektrum od zieleni do bliskiej podczerwieni, co pozwala mu rejestrować różne źródła światła, w tym światła miast, odbite światło księżyca i wibrujące zorze polarne.

Aurora z października 2024 r. Z adnotacją
Uderzające zdjęcie zorzy polarnej wykonane 11 października 2024 r. za pomocą zestawu radiometrów do obrazowania w podczerwieni na pokładzie satelity NOAA-20.

Na tym ujęciu zorza polarna wygląda jak wstęgi białych przecinających części Minnesoty, Wisconsin i Michigan w USA oraz kilku prowincji Kanady. Jednak zorze polarne są dynamiczne i w innych porach nocy widoczne byłyby inne pokrycie i układy światła. Chociaż dane satelitarne są pokazane w skali szarości, widzowie naziemni widzieli kolory od zielonego (najczęstszego), przez fioletowy do czerwonego. Związki atmosferyczne występujące na różnych wysokościach wpływają na kolor zorzy.

Nauka kryjąca się za zorzą polarną

Astronauta na Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uchwycił poniższą fotografię zielonych odcieni zorzy tańczącej po powierzchni planety, z warstwą głębokiego czerwonego światła powyżej.

Burze geomagnetyczne i ich skutki

Pokaz świetlny był widoczną manifestacją potężną burzę geomagnetyczną—zaburzenie górnych warstw atmosfery spowodowane oddziaływaniem fal ciśnienia i energii elektromagnetycznej Słońca z ziemskim polem magnetycznym, czyli magnetosferą.

W tym przypadku burzę spowodowała pobudzona materia wyemitowana ze Słońca, znana również jako a koronalny wyrzut masyktóre wystąpiło w połączeniu z intensywny rozbłysk słoneczny 8 października 2024 r. Podczas gdy rozbłyski słoneczne docierają do planety w ciągu kilku minut i zakłócają komunikację radiową, koronalne wyrzuty masy mogą dotrzeć na Ziemię po kilku dniach.

Koronalne wyrzuty masy zawierają duże ilości osocze z korony słonecznej i niosą ze sobą wbudowane pole magnetyczne. Interakcje pomiędzy tymi wydaleniami ze Słońca a górnymi warstwami atmosfery Ziemi powodują powstawanie kolorowych zórz polarnych. Według NIEAACentrum Prognoz Pogody Kosmicznej, burza miejsce 4 z 5 stopnia nasilenia.

Zorza była widoczna z wielu obszarów na całym świecie, w tym z szerokości geograficznych, gdzie obserwacje zórz polarnych są rzadkością. Zorze występują wysoko w atmosferze, więc obserwatorzy naziemni mogą potencjalnie je obserwować z dużej odległości – znacznie poza obszarami objętymi pasmem światła na zdjęciu satelitarnym u góry tej strony. Udostępniono zdjęcia zorzy polarnej Nevada, Karolina Północna, Arizonai Teksas. Krajowa Służba Meteorologiczna w Lubbock w Teksasie, udostępnione zdjęcia zorzy polarnej w odcieniach różu i zieleni.

NASA Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Michalę Garrison, wykorzystujące dane w paśmie dzienno-nocnym VIIRS z NASA EOSDIS LANCE, GIBS/Worldview i Joint Polar Satellite System (JPSS).





Link źródłowy