Strona główna nauka/tech Nowe badania ujawniają, że mrówki zajmowały się rolnictwem od wyginięcia dinozaurów

Nowe badania ujawniają, że mrówki zajmowały się rolnictwem od wyginięcia dinozaurów

11
0


Mrówki uprawiające niższe grzyby
Pracownik zajmujący się niższą uprawą grzybów rzadkiego gatunku mrówek Mycetophylax asper, zebranego w Santa Catarina w Brazylii w 2014 r. w ogrodzie grzybowym. Prawie 250 różnych gatunków mrówek z obu Ameryk i grzybów hodowlanych na Karaibach. Naukowcy dzielą te mrówki na cztery systemy rolnicze w oparciu o ich strategie uprawy. Źródło: Don Parsons

Mrówki zaczęły hodować grzyby 66 milionów lat temu po uderzeniu asteroidy, a mrówki liściaste rozwinęły zaawansowane techniki rolnicze, jak szczegółowo opisali badacze ze Smithsonian.

Zanim ludzie zaczęli uprawiać rośliny tysiące lat temu, rolnictwo istniało już od milionów lat. Kilka linii zwierząt uprawiało żywność na długo przed ewolucją człowieka gatunek.

Nowe badanie pokazuje, że kolonie mrówek zaczęły hodować grzyby, gdy asteroida uderzyła w Ziemię 66 milionów lat temu. Chociaż wpływ ten spowodował globalne masowe wymieranie, stworzył także idealne warunki do rozwoju grzybów. Innowacyjne mrówki zaczęły hodować grzyby, tworząc ewolucyjne partnerstwo, które 27 milionów lat temu zostało jeszcze mocniej powiązane i kwitnie do dziś.

Rolnictwo drożdży Hodowla grzybów Mrówka
Pracownik hodowli drożdży z gatunku mrówek hodujących grzyby Cyphomyrmex por. rimosus, zebrane w Mindo w Ekwadorze w 2011 r. w ogrodzie grzybowym. Prawie 250 różnych gatunków mrówek z obu Ameryk i grzybów hodowlanych na Karaibach. Naukowcy dzielą te mrówki na cztery systemy rolnicze w oparciu o ich strategie uprawy. Źródło: Alex Wild

Analiza genetyczna partnerstwa mrówek i grzybów

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Naukanaukowcy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian przeanalizowali dane genetyczne setek gatunków grzybów i mrówek, aby stworzyć szczegółowe drzewa ewolucyjne.

Porównanie tych drzew pozwoliło naukowcom stworzyć ewolucyjny harmonogram hodowli mrówek i określić, kiedy mrówki po raz pierwszy zaczęły hodować grzyby.

Mrówki hodujące liście i grzyby ścinające liście
Królowa i robotnice mrówek Atta cephalotes, zajmujących się uprawą liści, zebranych w Panamie, w ich ogrodzie grzybowym zajmującym się rolnictwem wyższym. Źródło: Karolyn Darrow

„Mrówki zajmują się rolnictwem i hodowlą grzybów znacznie dłużej niż ludzie” – powiedział entomolog Ted Schultz, kustosz muzeum ds. mrówek i główny autor nowego artykułu. „Prawdopodobnie moglibyśmy się czegoś nauczyć z sukcesów rolniczych tych mrówek w ciągu ostatnich 66 milionów lat”.

Różnorodność systemów hodowli mrówek

Prawie 250 różnych gatunków mrówek z obu Ameryk i grzybów hodowlanych na Karaibach. Naukowcy dzielą te mrówki na cztery systemy rolnicze w oparciu o ich strategie uprawy. Mrówki liściaste należą do tych, które stosują najbardziej zaawansowaną strategię, znaną jako wyższe rolnictwo.

Mrówki te zbierają kawałki świeżej roślinności, aby zapewnić pożywienie swoim grzybom, które z kolei hodują pożywienie dla mrówek zwane gongylidiami. Pokarm ten pomaga zasilić złożone kolonie mrówek obcinających liście, których liczba może sięgać milionów.

Teda Schultza
Entomolog Ted Schultz, kustosz mrówek w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian i główny autor nowego artykułu, podczas wyprawy na mrówki w góry Acarai w południowej Gujanie w październiku 2006 roku. Schultz spędził 35 lat na badaniu procesów ewolucyjnych związek mrówek i grzybów. Przeprowadził ponad 30 wypraw do miejsc w Ameryce Środkowej i Południowej, aby obserwować tę interakcję na wolności, a w swoim laboratorium w muzeum hodował kolonie mrówek liściastych i innych mrówek hodujących grzyby. Przez lata Schultz i współpracownicy zebrali tysiące próbek genetycznych mrówek i grzybów z całych tropików. Źródło: Jeffrey Sosa-Calvo

Metodologia badań i wyniki

Schultz spędził 35 lat na badaniu ewolucyjnego związku między mrówkami i grzybami. Przeprowadził ponad 30 wypraw do miejsc w Ameryce Środkowej i Południowej, aby obserwować tę interakcję na wolności, a w swoim laboratorium w muzeum hodował kolonie mrówek liściastych i innych mrówek hodujących grzyby. Przez lata Schultz i współpracownicy zebrali tysiące próbek genetycznych mrówek i grzybów z całych tropików.

Ten zapas próbek był kluczowy dla nowego artykułu.

Ted Schultz, Jeffrey Sosa-Calvo i Ana Ješovnik
Entomolog Ted Schultz (w środku), kustosz mrówek w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian i główny autor nowego artykułu wraz z Jeffreyem Sosą-Calvo (po lewej) i Aną Ješovnik (po prawej) w lesie państwowym Chapecó w Santa Catarina w Brazylii w 2014 r. podczas odkopywania gniazd rzadkiego gatunku mrówek Mycetophylax asper hodujących niższe grzyby. Źródło: Jeffrey Sosa-Calvo

„Aby naprawdę wykryć wzorce i zrekonstruować ewolucję tego powiązania w czasie, potrzeba wielu próbek mrówek i ich odmian grzybów” – powiedział Schultz.

Zespół wykorzystał próbki do sekwencjonowania danych genetycznych 475 różnych gatunków grzybów (z których 288 jest uprawianych przez mrówki) i 276 różnych gatunków mrówek (w tym 208 z nich uprawiających grzyby) – co stanowi największy zbiór danych genetycznych mrówek hodujących grzyby, jaki kiedykolwiek zgromadzono. Umożliwiło to badaczom stworzenie drzew ewolucyjnych obu grup. Porównanie dzikich gatunków grzybów z ich uprawnymi krewnymi pomogło naukowcom określić, kiedy mrówki zaczęły wykorzystywać określone grzyby.

Wpływ Kreda Wymieranie grzybów i mrówek

Dane ujawniły, że mrówki i grzyby są ze sobą powiązane od 66 milionów lat. Dzieje się to mniej więcej w czasie, gdy asteroida uderzyła w Ziemię pod koniec okresu kredowego. To kataklizmiczne zderzenie wypełniło atmosferę pyłem i gruzem, które zasłoniły słońce i uniemożliwiły fotosynteza przez lata. Wynikające z tego masowe wymieranie zmiotło mniej więcej połowę wszystkich gatunków roślin występujących wówczas na Ziemi.

Jednak ta katastrofa była dobrodziejstwem dla grzybów. Organizmy te rozmnażały się, zjadając obfity martwy materiał roślinny zaśmiecający ziemię.

Mrówka hodująca grzyby koralowe
Pracownik hodowli koralowców z gatunku mrówek Apterostigma kołnierze, zebrany w stacji biologicznej La Selva w Kostaryce w 2015 r., w ogrodzie grzybowym. Źródło: Alex Wild

„Wymieranie może być ogromną katastrofą dla większości organizmów, ale w rzeczywistości może być pozytywne dla innych” – powiedział Schultz. „Pod koniec kredy dinozaury nie radziły sobie zbyt dobrze, ale grzyby przeżyły swój rozkwit”.

Wiele grzybów, które rozmnażały się w tym okresie, prawdopodobnie żerowało na gnijącej ściółce, co doprowadziło do ich bliskiego kontaktu z mrówkami. Owady te wykorzystywały obfite grzyby do pożywienia i nadal polegały na odpornych grzybach, gdy życie odrodziło się po wyginięciu.

Rozwój wyższych praktyk rolniczych u mrówek

Nowe prace ujawniły również, że rozwinięcie wyższego rolnictwa zajęło mrówkom prawie kolejne 40 milionów lat. Naukowcom udało się prześledzić pochodzenie tej zaawansowanej praktyki już około 27 milionów lat temu. W tym czasie szybko ochładzający się klimat zmienił środowisko na całym świecie. W Ameryce Południowej bardziej suche siedliska, takie jak zdrewniałe sawanny i łąki, połamały duże połacie wilgotnych, tropikalnych lasów. Kiedy mrówki przenosiły grzyby z wilgotnych lasów na bardziej suche obszary, izolowały je od populacji dzikich przodków. Aby przetrwać w suchych warunkach, wyizolowane grzyby stały się całkowicie zależne od mrówek, wyznaczając kurs dla wyższego systemu rolnictwa praktykowanego obecnie przez mrówki liściaste.

„Mrówki udomowiły te grzyby w taki sam sposób, w jaki ludzie udomowili rośliny uprawne” – powiedział Schultz. „Niezwykłe jest to, że teraz możemy datować, kiedy wyższe mrówki pierwotnie uprawiały wyższe grzyby”.

Odniesienia: „The coevolution of fungus-ant Agriculture” autorstwa Teda R. Schultza, Jeffreya Sosa-Calvo, Matthew P. Kweskina, Michaela W. Lloyda, Bryn Dentingera, Pepijna W. Kooija, Else C. Vellingi, Stephena A. Rehnera, Andre Rodrigues, Quimi V. Montoya, Hermógenes Fernández-Marín, Ana Ješovnik, Tuula Niskanen, Kare Liimatainen, Caio A. Leal-Dutra, Scott E. Solomon, Nicole M. Gerardo, Cameron R. Currie, Mauricio BacciJr., Heraldo L Vasconcelos, Christian Rabeling, Brant C. Faircloth i Vinson P. Doyle, 3 października 2024 r., Nauka.
DOI: 10.1126/science.adn7179

Badania były wspierane przez amerykańską Narodową Fundację Nauki; Smithsonian; Uniwersytet Maryland; Rada Regentów stanu Luizjana; Sistema Nacional de Investigación; Fundacja Klubu Kosmos; Klub Odkrywców w Waszyngtonie; Fundacja Badawcza w São Paulo; Brazylijska Rada ds. Badań i Rozwoju Naukowego; Brazylijska Federalna Agencja ds. Wsparcia i Oceny Kształcenia Absolwentów; Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew; oraz Fundacja Carla Zeissa.



Link źródłowy