Strona główna Polityka USA uderzają w magazyny broni Houthi w Jemenie

USA uderzają w magazyny broni Houthi w Jemenie

9
0



Amerykańskie bombowce B-2 i inne samoloty uderzyły w pięć podziemnych magazynów broni Houthi w częściach Jemenu kontrolowanych przez wspieraną przez Iran grupę rebeliantów, powiedział w środę sekretarz obrony Lloyd Austin.

Obiekty, które według urzędników były wzmocnione, mieściły „różne elementy broni, których Houthi używali do atakowania statków cywilnych i wojskowych w całym regionie” – powiedział Austin.

Do ataków doszło po tym, jak rebelianci Houthi, wspierani przez Iran, zaatakowali statki cywilne na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.

W atakach tych po raz pierwszy Stany Zjednoczone użyły bombowców B-2, znanych również jako bombowce stealth, w atakach na Houthi w Jemenie, powiedział NBC News amerykański urzędnik.

„To był wyjątkowy pokaz zdolności Stanów Zjednoczonych do namierzania obiektów, które nasi przeciwnicy starają się trzymać poza zasięgiem, niezależnie od tego, jak głęboko są zakopane pod ziemią, utwardzone czy ufortyfikowane” – stwierdził Austin w oświadczeniu.

Houthi, wspierana przez Iran milicja, która przejęła część Jemenu, w odpowiedzi na wojnę w Gazie rozpoczęli wystrzeliwanie rakiet i dronów oraz przeprowadzanie innych ataków na statki transportowe. Huti ogłosili swoje wsparcie dla grupy terrorystycznej Hamas.

Roczny przepływ towarów o wartości 1 biliona dolarów przepływa przez Morze Czerwone. Niektórzy spedytorzy odpowiedzieli na ataki pod koniec ubiegłego roku, zawieszając usługi na Morzu Czerwonym.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy przeprowadziły naloty na broń Houthi w styczniu w odpowiedzi na ataki Houthi na żeglugę handlową.

Austin powiedział, że zezwolił na środowe strajki w kierunku prezydenta Joe Bidena.

Austin powiedział, że ataki mają na celu „dalsze ograniczenie zdolności Houthi do kontynuowania destabilizującego zachowania oraz ochronę i obronę sił i personelu USA na jednym z najważniejszych szlaków wodnych na świecie”.

Huti zajęli stolicę Jemenu, Sanę w 2014 r. Przedłużający się konflikt spowodował ogromne trudności. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Jemen największy kryzys humanitarny na świecie i mówi więcej niż 18 milionów ludzi jest zależnych od pomocy humanitarnej.

To rozwijająca się historia. Sprawdź aktualizacje.



Link źródłowy