Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają wcześniej pomijane mocne strony dysleksji i dyskalkulii

Naukowcy odkrywają wcześniej pomijane mocne strony dysleksji i dyskalkulii

12
0


Dysleksja, dziecko
Nowe badanie pokazuje, że osoby z dysleksją i dyskalkulią wykazują znacznie mniej ukrytych uprzedzeń niż osoby sprawne. Sugeruje to, że choć warunki te stwarzają wyzwania w zakresie umiejętności czytania i pisania, mogą również wiązać się z mocnymi stronami, takimi jak zmniejszenie uprzedzeń ze względu na rasę, płeć lub niepełnosprawność. Naukowcy uważają, że ta cecha może przynieść korzyści jednostkom i społeczeństwu.

To badanie jest pierwszym, które bada, w jaki sposób u osób cierpiących na te schorzenia rozwijają się uprzedzenia, które powstają automatycznie w populacji ogólnej.

Dysleksja i dyskalkulia są najczęściej rozpoznawane ze względu na wyzwania, jakie stwarzają w zakresie umiejętności czytania i pisania oraz liczenia.

Jednak ostatnie badanie wykazało, że osoby cierpiące na te schorzenia mogą posiadać wcześniej pomijane mocne strony, w tym zmniejszone uprzedzenia wobec innych ze względu na takie cechy, jak niepełnosprawność, rasa czy płeć.

Celem badania było sprawdzenie, czy i w jakim stopniu osoby cierpiące na te dwie trudności w uczeniu się nabywają pewne cechy, które u większości osób pełnosprawnych rozwijają się automatycznie.

W tym celu zbadano dane zgromadzone za pośrednictwem bazy danych Implicit Association Test (IAT) projektu Implicit na temat postaw wobec niepełnosprawności.

Przeanalizowano zarówno odpowiedzi na szereg pytań, jak i czas potrzebny na udzielenie odpowiedzi od ponad 460 000 osób, w tym 22 747 z niepełnosprawnością fizyczną, 14 700 z dysleksją i 1721 z dyskalkulią.

Wyniki: Zmniejszone uprzedzenia wśród osób z trudnościami w uczeniu się

Wyniki pokazały, że osoby z dysleksją wykazywały znacznie mniej ukrytego uprzedzenia niż osoby pełnosprawne, co naukowcy przewidywali na podstawie istniejącej wiedzy na temat tej choroby i jej skutków.

Jednakże osoby z dyskalkulią wykazywały jeszcze mniejsze uprzedzenia w porównaniu z osobami z dysleksją i szerszą populacją.

Naukowcy twierdzą, że wyniki dostarczają nowego wglądu w rozwój osób cierpiących na takie schorzenia, jak dysleksja i dyskalkulia.

Twierdzą jednak, że są one szczególnie uderzające, ponieważ potwierdzają wcześniejsze sugestie, że nie wszystkie skutki takich schorzeń są tak negatywne, jak wiele osób mogłoby je postrzegać.

Opublikowano w czasopiśmie Neuroróżnorodnośćbadanie prowadzili dr Gray Atherton i dr Liam Cross z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Plymouth.

Jest to część szerszego programu badawczego analizującego doświadczenia osób cierpiących na różnorodne schorzenia neuroróżnorodne, które niedawno obejmowało badania sprawdzające, czy gry planszowe i gry RPG przynoszą korzyści osobom z autyzmem.

Pozytywne spojrzenie na neuroróżnorodność

Dr Cross powiedziała: „Dla większości ludzi kategoryzowanie grup społecznych jest jedną z pierwszych rzeczy, których uczymy się automatycznie. Oznacza to, że z natury wiemy wiele o rasie i płci ludzi, w wyniku czego zaczynamy wykazywać pewne ukryte i psychologiczne uprzedzenia. Nasze badanie pokazuje, że w społeczeństwie istnieją grupy, które ze względu na trudności w rozwijaniu umiejętności czytania i liczenia mogą nie rozwijać tych uprzedzeń. Naszym zdaniem brak takich uprzedzeń jest dobrą rzeczą zarówno dla zainteresowanych jednostek, jak i dla współczesnego społeczeństwa jako całości”.

Dr Atherton dodała: „Nasze badania zawsze starają się zbadać, czy istnieją sposoby, aby uznać trudności w uczeniu się za coś więcej niż tylko jednostkę lub problem negatywny. Na podstawie tego nowego badania możemy zobaczyć, że wiele zasad obowiązujących w społeczeństwie potencjalnie nie wpływa na osoby z dysleksją i dyskalkulią w taki sam sposób, jak na osoby bez takich schorzeń. Wzmacnia to przesłanie, że nie wszyscy muszą posiadać ten sam poziom kompetencji, ponieważ mogą wnieść do społeczeństwa inne mocne strony”.

Odniesienie: „Osoby z dysleksją lub dyskalkulią są mniej stronnicze: wyniki zarejestrowanego wcześniej badania przeprowadzonego na ponad 450 000 osób w teście ukrytych skojarzeń” Liama ​​Crossa, Graya Athertona i Rodericka I Nicolsona, 7 października 2024 r., Neuroróżnorodność.
DOI: 10.1177/27546330241288164



Link źródłowy