Strona główna zdrowie Rekordowo częstość ataków dzieci w szkołach w USA spowodowanych narkotykami dostępnymi bez...

Rekordowo częstość ataków dzieci w szkołach w USA spowodowanych narkotykami dostępnymi bez recepty

47
0


Przypomina się rodzicom, aby bezpiecznie przechowywali leki w obliczu rosnącej liczby dzieci cierpiących na drgawki spowodowane zażywaniem tabletek dostępnych bez recepty.

Amerykańscy badacze stwierdzili, że liczba osób cierpiących z powodu nagłych przypadków medycznych po połknięciu leków lub nielegalnych substancji ogółem podwoiła się w ciągu 15 lat do 2023 r.

Wśród osób w wieku od 6 do 19 lat wzrósł on dwukrotnie, natomiast wśród osób poniżej szóstego roku życia o 45%.

Lek na katar sienny i zatkany nos Benadryl był najczęstszym lekiem, który dzieci przedawkowały przed wystąpieniem drgawek. Trzecim najczęściej stosowanym lekiem był lek przeciwdepresyjny Wellbutrin.

Doktor Christopher Holstege, toksykolog z Uniwersytetu Wirginii, który kierował badaniami, powiedział: „To wyraźne przypomnienie dla rodziców i opiekunów, aby bezpiecznie przechowywali leki, tak aby dzieci nie mogły ich złapać.

Na zdjęciu powyżej Jacob Stevens, lat 13, z Ohio, który zmarł po przyjęciu od 12 do 14 tabletek Benadrylu na raz i cierpiał na atak padaczki. Na zdjęciu jest w szpitalu, zanim lekarze wyłączyli mu respirator

„Wzrost liczby napadów u dzieci narażonych na działanie tych leków jest niezwykle niepokojący i należy się nim zająć”.

Dodał: „W USA również musimy przeprowadzić poważną dyskusję na temat tego, czy produkty takie jak difenhydramina powinny być sprzedawane w opakowaniach zawierających tak duże ilości tabletek”.

W badaniu wykorzystano dane z amerykańskiego krajowego systemu danych o zatruciach dotyczące napadów odnotowanych u dzieci w latach 2009–2023.

Ustaliło również, że tramadol, sprzedawany pod marką Ultram i będący opioidem przeciwbólowym u dorosłych, był drugim najczęstszym narkotykiem, jaki dzieci przedawkowały przed wystąpieniem napadu padaczkowego.

Czwartym najpopularniejszym z nich była Spice lub K2, jak nazywa się nielegalne syntetyczne substancje kannabinoidowe.

Benadryl jest lekiem przeciwhistaminowym, który może wiązać się z receptorami w mózgu i stymulować układ nerwowy. Lekarze twierdzą, że nadmierna stymulacja wyjątkowo dużymi dawkami może prowadzić do drgawek.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że liczba dzieci hospitalizowanych z powodu napadów spowodowanych lekami dostępnymi bez recepty rosła co roku o około pięć procent.

W 2009 r. wśród osób poniżej 20. roku życia odnotowano 1418 przypadków. Jednak do 2023 r. liczba ta wzrosła do 2749 przypadków.

Wyniki badania zaprezentowano podczas Europejskiego Kongresu Medycyny Ratunkowej odbywającego się w Bella Center w Kopenhadze w Danii.

Nastąpiło to po kilku zgonach dzieci biorących udział w wirusowym szaleństwie zwanym „Wyzwaniem Benadryl” – które polegało na zażyciu do 14 tabletek na raz w celu uzyskania odurzenia i halucynacji.

Chloe Marie Phillips z Oklahomy zmarła w wieku 15 lat po spożyciu nieznanej liczby tabletek Benadryl w ramach wyzwania

Chloe Marie Phillips z Oklahomy zmarła w wieku 15 lat po spożyciu nieznanej liczby tabletek Benadryl w ramach wyzwania

Jej zdjęcie widać powyżej na Facebooku. Jej ciotka zamieściła usuniętą wiadomość, w której wzywała innych, aby nie podejmowali wyzwania

Jej zdjęcie widać powyżej na Facebooku. Jej ciotka zamieściła usuniętą wiadomość, w której wzywała innych, aby nie podejmowali wyzwania

Producent twierdzi, że dzieci powyżej 12 roku życia nie powinny przyjmować więcej niż cztery tabletki co cztery do sześciu godzin.

Wśród osób, które zmarły po podjęciu wyzwania, był 13-letni Jacob Howard Stevens z Greenfield w stanie Ohio, który w kwietniu 2023 r. zażył od 12 do 14 tabletek Benadrylu na raz.

Nastolatek był w domu z przyjaciółmi i został sfilmowany, gdy podejmował wyzwanie, zanim nagle zaczął mieć ataki.

Został przewieziony do szpitala, gdzie prześwietlenie wykazało brak aktywności w jego mózgu.

Jego rodzicom powiedziano, że już nigdy nie otworzy oczu, nie uśmiechnie się, nie będzie chodzić ani mówić. Po sześciu dniach pobytu w szpitalu odłączono mu respirator.

Jego babcia Dianna Stevens powiedziała ze łzami w oczach: „Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby kolejne dziecko nie musiało przez to przechodzić”.

Justin Stevens, jego ojciec, opisał dzień, w którym wyłączono respirator syna, jako „najgorszy dzień w jego życiu”.

W innej sprawie z września 2020 r. po przedawkowaniu leku zmarła 15-letnia Chloe Marie Phillips z Oklahomy. Nie jest jasne, ile tabletek przyjęła.

Jej cioteczna babcia, Janette Sissy Leasure, napisała wówczas w internecie w usuniętym już poście: „To musi powstrzymać zabieranie naszych dzieci i umieszczanie ich w szpitalu”.

„Nie pozwólcie, żeby to już trwało, dzieci… Nie chcę, żeby jakakolwiek rodzina przechodziła przez to samo, przez co my przechodzimy teraz”.



Link źródłowy