Strona główna nauka/tech Natychmiastowe reakcje na szybkie zmiany klimatyczne

Natychmiastowe reakcje na szybkie zmiany klimatyczne

46
0


Równina Carrizo
W ekosystemach użytków zielonych, takich jak pomnik narodowy Carrizo Plain w Kalifornii, różnorodność biologiczna szybko się zmienia wraz ze zmieniającym się klimatem. Źródło: Joan Dudney

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan pokazują, że w przeciwieństwie do lasów, które kumulują „dług klimatyczny”, użytki zielone reagują na zmiany klimatyczne niemal natychmiast.

Badanie wykazało istotne zmiany w gatunek dominację w odpowiedzi na zmiany temperatury i opadów na łąkach Kalifornii, podkreślając szybkie zmiany ekologiczne i ich potencjalne negatywne konsekwencje dla różnorodności biologicznej.

Natychmiastowe reakcje ekologiczne na zmiany klimatyczne

Zmiana klimatu wpływa na wszystkie ekosystemy, ale skutki mogą nie być natychmiast zauważalne. Na przykład zmiany w różnorodności biologicznej lasów często zachodzą powoli, podążając za zmianami temperatury i opadów w ich siedliskach.

Z ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan wynika, że ​​użytki zielone reagują na zmiany klimatyczne w czasie rzeczywistym. Kai Zhu i Yiluan Song, główni autorzy badania, opisują to zjawisko, porównując je z warunkami finansowymi: podczas gdy lasy gromadzą „dług klimatyczny”, użytki zielone w rzeczywistości „płacają w miarę upływu czasu”, dostosowując się do zmian w miarę ich pojawiania się.

„Zmiana klimatu ma konsekwencje dla naszych ekosystemów. To nastąpi prędzej czy później” – powiedział Song, doktorant w Michigan Institute for Data and AI in Society. „Użytki trawiaste znajdują się na szybszym końcu spektrum”.

Spostrzeżenia dotyczące odtwarzania użytków zielonych

Ta praca pomoże społeczności naukowej lepiej zrozumieć i przewidzieć skutki zmian klimatycznych, powiedział Zhu, profesor nadzwyczajny w Szkole Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju UM. Prace dostarczą także kluczowych informacji na temat przywracania roślinności na użytkach zielonych.

„Jeśli chcesz przywrócić użytki zielone, musisz zadać sobie pytanie, jakie gatunki będziesz sadzić” – powiedział Zhu. „Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przynajmniej wziąć pod uwagę zmianę klimatu”.

Zespół badawczy ogłosił swoje ustalenia dzisiaj (16 października) w czasopiśmie Ekologia i ewolucja przyrody.

Długoterminowe obserwacje i dane eksperymentalne

Zespół złożony z badaczy z kilkunastu instytucji zgromadził dane z wieloletnich obserwacji zbiorowisk łąkowych zlokalizowanych w tak zwanej Kalifornijskiej Prowincji Florystycznej.

W tym gorącym punkcie różnorodności biologicznej, który rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zespół udokumentował trendy w 12 miejscach obserwowane przez dziesięciolecia. Naukowcy odkryli, że w miarę jak klimat w regionie stawał się cieplejszy i bardziej suchy, w zbiorowiskach roślinnych coraz częściej dominowały gatunki preferujące takie warunki.

Zmiany ekologiczne i ich implikacje

Zespół uwzględnił także wyniki długoterminowych eksperymentów dotyczących zmian globalnych w regionie, co umożliwiło grupie wykazanie, że zmiany klimatyczne mogą napędzać zmiany w społecznościach.

„Wiemy, że korelacja nie implikuje związku przyczynowego” – powiedział Zhu. „Ale dane eksperymentalne pozwalają nam przypisać związek przyczynowy”.

Zespół scharakteryzował preferencje klimatyczne lub nisze dla różnych gatunków w regionie. Naukowcy mogli następnie określić ilościowo zmiany w zbiorowiskach roślinnych w bezpośrednim związku ze zmianami temperatury i opadów.

Podejście to doprowadziło do jasnych, spójnych wniosków we wszystkich badanych miejscach obserwacyjnych i eksperymentalnych, co według Zhu i Song jest rzadkością w przypadku takich badań ekologicznych.

Ale tym, co wyróżniało się jeszcze bardziej, było tempo zmian ekologicznych – stwierdzili. Nastąpiło szybko i porównywalnie z obserwowanym tempem zmian klimatu. Naukowcy podkreślili, że tej szybkiej zmiany w zbiorowiskach roślinnych nie należy postrzegać jako adaptacji – przynajmniej nie bez dalszych badań.

„Dla mnie adaptacja stwarza pozytywne wrażenie, że system się zmienia, aby przeciwdziałać niektórym negatywnym skutkom zmian klimatycznych” – stwierdził Song. „Gwałtowne zmiany w zbiorowiskach na obszarach trawiastych pociągają za sobą nie tylko przyrost niektórych cieplejszych i bardziej suchych gatunków, ale także utratę niektórych chłodniejszych i bardziej wilgotnych gatunków. Zmiany te mogą mieć negatywne konsekwencje, takie jak dominacja gatunków obcych i utrata różnorodności biologicznej”.

Potencjalne globalne implikacje dla użytków zielonych

Chociaż ich badania skupiały się na jednym regionie, Zhu i Song uważają, że wyniki będą obowiązywać na innych użytkach zielonych, pod warunkiem, że zostaną zinterpretowane w kontekście dynamiki klimatycznej danego regionu. Na przykład, jeśli klimat staje się cieplejszy i bardziej wilgotny, gatunki bardziej zadomowione w tych warunkach prawdopodobnie zaczną przejmować kontrolę z prędkością dostosowaną do zmieniającego się klimatu.

„Postawiłbym hipotezę, że na innych obszarach trawiastych na całym świecie możemy zaobserwować jeszcze większą reakcję na zmiany klimatyczne” – powiedział Zhu.

Odniesienie: „Gwałtowne zmiany w zbiorowiskach użytków zielonych spowodowane zmianami klimatycznymi” 16 października 2024 r., Ekologia i ewolucja przyrody.
DOI: 10.1038/s41559-024-02552-z

Naukowcy z California Polytechnic State University, Clark College, East Bay Regional Park District, Uniwersytet w Oregonie, Uniwersytet WaszyngtońskiW badaniu wzięły udział także Uniwersytety Australii Zachodniej i Uniwersytet Stanforda. W skład zespołu wchodzili także członkowie z kilku instytucji Uniwersytetu Kalifornijskiego, w tym UC Berkeley, UC Davis, UC Riverside, UC Santa Barbara i UC Santa Cruz, gdzie Zhu i Song rozpoczęli projekt.



Link źródłowy