Strona główna nauka/tech Czy leczenie trądziku staje się toksyczne? Badacze odkrywają substancje rakotwórcze zawarte w...

Czy leczenie trądziku staje się toksyczne? Badacze odkrywają substancje rakotwórcze zawarte w produktach nadtlenku benzoilu

11
0


Krem do pielęgnacji skóry rąk
Niedawne badania wykazały znaczną niestabilność środków stosowanych w leczeniu trądziku i trądziku różowatego przy użyciu nadtlenku benzoilu, gdyż wiele produktów ulega rozkładowi do benzenu, znanego czynnika rakotwórczego, w takich warunkach, jak temperatura pokojowa i ekspozycja na światło słoneczne.

Kiedy badacze przetestowali 111 produktów od głównych sprzedawców detalicznych w USA, odkryli niedopuszczalnie wysoki poziom benzenu w temperaturze pokojowej oraz powstawanie benzenu pod wpływem ciepła i promieniowania UV.

Badania wykazały, że wiele metod leczenia trądziku i trądziku różowatego za pomocą nadtlenku benzoilu staje się niestabilnych i wytwarza benzen, substancję rakotwórczą, pod wpływem temperatury pokojowej i światła słonecznego. Eksperci zalecają przechowywanie tych produktów w lodówce, aby zmniejszyć narażenie na benzen, i wzywają do wprowadzenia bardziej rygorystycznych testów i przepisów w celu ochrony konsumentów.

Problemy związane z miejscowym nadtlenkiem benzoilu

Badacze odkryli, że znaczna część dostępnych na rynku leków na trądzik i trądzik różowaty do stosowania miejscowego z użyciem nadtlenku benzoilu (BPO) jest niestabilna i zawiera niebezpiecznie wysokie poziomy benzenu, znanego czynnika rakotwórczego dla ludzi. Produkty te ulegają degradacji i tworzą benzen, jeśli są przechowywane w temperaturze pokojowej, w podwyższonych temperaturach lub pod wpływem światła ultrafioletowego (UV) podobnego do światła słonecznego. Techniki stabilizacji leków, takie jak kapsułkowanie, okazały się nieskuteczne w zapobieganiu tworzeniu się benzenu w produktach leczniczych BPO. Te krytyczne badania, szczegółowo opisane w Journal of Investigative Dermatologypodkreśla te dotyczące ustaleń.

Ryzyko stabilności i narażenia w produktach BPO

Badanie wykazało również, że oprócz podwyższonych temperatur oczekiwanych podczas stosowania i transportu, narażenie na światło UV na zewnątrz to kolejny niepokojący mechanizm, w wyniku którego produkty lecznicze BPO rozkładają się do benzenu, i który wydaje się zachodzić szybciej niż warunki przechowywania i transportu w wysokiej temperaturze . Produkty te są często używane przez konsumentów przez dłuższy czas, co prawdopodobnie zwiększa ich narażenie na benzen; nie ma bezpiecznego poziomu ani czasu trwania narażenia na benzen.

Ocena obecności i powstawania benzenu w produktach leczniczych zawierających nadtlenek benzoilu
Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Investigative Dermatology wykazały, że produkty lecznicze zawierające nadtlenek benzoilu (BPO), powszechnie stosowane przez dłuższy czas w leczeniu trądziku i trądziku różowatego, ulegają rozkładowi do rakotwórczego benzenu, jeśli nie są przechowywane w lodówce. Źródło: Journal of Investigative Dermatology

Zalecenia dotyczące bezpieczniejszego korzystania z BPO

Współbadacz Christopher G. Bunick, lekarz medycyny, doktor nauk medycznych, Katedra Dermatologii i Program w Biomedycynie Translacyjnej, Uniwersytet Yale’a School of Medicine w New Haven w stanie Connecticut wyjaśnia: „Potencjalna degradacja BPO do benzenu jest przedmiotem zainteresowania dermatologii. Nasze badania pokazują, że produkty BPO mogą wytwarzać benzen w typowych temperaturach pokojowych i na półkach sklepowych, natomiast przechowywanie w chłodniach znacznie ogranicza to powstawanie. Odkrycia te sugerują potrzebę zalecania chłodzenia produktów BPO w całym łańcuchu dostaw – od produkcji po użycie przez pacjenta – w celu ograniczenia narażenia na benzen. Do czasu opracowania preparatów zapobiegających tworzeniu się benzenu, chłodzenie może służyć jako praktyczne rozwiązanie minimalizujące niepotrzebne narażenie. Ponadto dermatolodzy powinni w dalszym ciągu doradzać pacjentom w zakresie właściwego stosowania BPO, w tym potencjalnych zagrożeń związanych z ekspozycją na promieniowanie UV”.

Przegląd BPO w leczeniu trądziku i trądziku różowatego

BPO to nadtlenek diacylu o działaniu bakteriobójczym, stosowany w produktach leczniczych do stosowania miejscowego w stężeniu do 10%, dostępny na receptę lub bez recepty, do leczenia trądziku i trądziku różowatego. Produkty lecznicze na trądzik można również formułować jako kombinację produktów leczniczych, w tym BPO. Rodzaje produktów obejmują zmywalne środki czyszczące oraz miejscowe kremy, żele i balsamy, które pozostają na skórze przez długi czas.

Metody spektrometrii masowej wykorzystano do wykrycia benzenu w 111 nowych, nieotwartych produktach przechowywanych w temperaturze pokojowej na półkach największych sprzedawców detalicznych w USA oraz w otaczającym je powietrzu, z ekspozycją na promieniowanie UV i bez niej. Po raz pierwszy wykazano, że produkty lecznicze BPO rozkładają się do benzenu w inny sposób niż ciepło, a ponadto pokazuje, że tworzenie benzenu może zachodzić niezależnie od początkowego stężenia benzenu w nowych lub przechowywanych w niskiej temperaturze produktach leczniczych BPO.

Konsekwencje powstawania benzenu w zabiegach BPO

Główny badacz David Light, współzałożyciel i prezes Valisure, LLC, New Haven, Connecticut oraz profesor stowarzyszony w Arnold & Marie Schwartz College of Pharmacy and Health Sciences, Long Island University, Long Island, NY, zauważa: „Odkrycie powstawanie benzenu w leczeniu trądziku z użyciem nadtlenku benzoilu stanowi potencjalnie poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Nasze badania pokazują, że produkty te, powszechnie stosowane przez konsumentów w każdym wieku, mogą potencjalnie zawierać lub generować niepokojąco wysokie poziomy benzenu, szczególnie w typowych warunkach środowiskowych. To wydanie podkreśla kluczowe znaczenie rygorystycznych niezależnych testów produktów leczniczych, aby pomóc chronić konsumentów przed szkodliwymi substancjami zanieczyszczającymi lub produktami degradacji.

Opinie ekspertów na temat bezpieczeństwa i regulacji BPO

Znany ekspert Richard L. Gallo, lekarz medycyny, Wydział Dermatologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, Kalifornia, dodaje: „Ta starannie przeprowadzona analiza powinna położyć kres pytaniu, czy benzen jest obecny w produktach do pielęgnacji skóry zawierających BPO. Obecnie ważne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu ustalenia, czy obecność tego potencjalnego czynnika rakotwórczego w lekach zawierających BPO przekłada się na zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

Komentując badanie, mgr Steve Xu, Wydział Dermatologii, Uniwersytet Północno-Zachodni Feinberg School of Medicine w Chicago, IL, zauważa: „Jako pierwszy dermatolog, który opublikował informacje na temat skarg konsumentów dotyczących produktów higieny osobistej złożonych do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków Agencji ds. Żywności i Leków, od dawna jestem zaniepokojony o bezpieczeństwie zdrowia publicznego tych lekko regulowanych produktów dostępnych w sklepach detalicznych na całym świecie. Produkty BPO na trądzik są obecnie najnowszym dodatkiem do rosnącej listy produktów, które zostały wycofane lub budzą obawy dotyczące bezpieczeństwa, dołączając do produktów do pielęgnacji włosów uwalniających formaldehyd, dezodorantów zanieczyszczonych benzenem i ftalanów w szamponach.

Odniesienie: „Ocena obecności i powstawania benzenu w produktach leczniczych zawierających nadtlenek benzoilu” autorstwa Kaury Kucera, Nicola Zenzola, Amber Hudspeth, Mara Dubnicka, Wolfgang Hinz, Christopher G. Bunick, Michael Girardi, Arash Dabestani i David Y. Light, 7 października 2024 r. , Journal of Investigative Dermatology.
DOI: 10.1016/j.jid.2024.09.009



Link źródłowy