Strona główna nauka/tech Europa Clipper wyrusza w historyczną podróż

Europa Clipper wyrusza w historyczną podróż

11
0


Wystrzelenie Clippera NASA SpaceX Europa
Rakieta SpaceX Falcon Heavy, na której pokładzie znajduje się należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper, wystartuje z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA na Florydzie o godzinie 12:06 czasu wschodniego w poniedziałek 14 października 2024 r. Po wystrzeleniu statek kosmiczny planuje przelecieć obok Marsa w lutym 2025 r. , a następnie z powrotem na Ziemię w grudniu 2026 r., wykorzystując grawitację każdej planety do zwiększenia jej pędu. Dzięki tym „asystom grawitacyjnym” Europa Clipper osiągnie prędkość niezbędną do dotarcia do Jowisza w kwietniu 2030 r. Źródło: SpaceX

NASA’S Europy Misja Clipper, wystrzelona przez SpaceX Falcon Heavy wyrusza w sześcioletnią podróż badawczą Jupiterksiężyca, Europy, wykorzystując wspomaganie grawitacyjne i starając się zbadać jego lodowy podpowierzchniowy ocean.

Przeczytaj harmonogram rozpoczęcia misji (oraz obejrzyj zdjęcia i filmy), począwszy od startu i startu, aż do odebrania sygnału i rozmieszczenia paneli słonecznych:

Statek kosmiczny NASA Europa Clipper i ciężka rakieta SpaceX Falcon na platformie startowej
Należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper i należąca do SpaceX rakieta Falcon Heavy przygotowują się do wystrzelenia z Launch Pad 39A w poniedziałek 14 października 2024 r. w Kennedy Space Center agencji na Florydzie przed wystrzeleniem na lodowaty księżyc Jowisza, Europę. Źródło: NASA

Menedżer uruchamiania NASA daje „Go” podczas startu

Menedżer ds. startów NASA, Tim Dunn, właśnie pozwolił misji NASA Europa Clipper „gość” do startu! Kierownicy misji i startu odliczają czas do wystrzelenia rakiety SpaceX Falcon Heavy z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Będzie to druga misja międzyplanetarna NASA dla Falcona Heavy należącego do SpaceX, po wystrzeleniu misji NASA Psyche dokładnie rok temu wczoraj. Podczas tego startu Europa Clipper ponownie wykorzystuje boczne dopalacze z misji NASA Psyche.

Ponieważ Europa Clipper potrzebuje dużo energii, aby wystartować na międzyplanetarną trajektorię do Jowisza, rakieta do tego startu będzie w pełni zbędna, z wyjątkiem nadającej się do odzyskania owiewki. Oznacza to, że na tę premierę nie będzie powrotu boosterów pierwszego stopnia. Chociaż SpaceX latał już wcześniej w pełni jednorazowym Falconem Heavy, jest to pierwszy raz, kiedy program usług startowych NASA uruchamia misję dla agencji w tej konfiguracji Falcon Heavy, choć program ma obecnie szerokie doświadczenie zarówno z rakietami jednorazowymi, jak i rakietami wielokrotnego użytku. Oprócz tego, że nie odzyskano żadnych dopalaczy, technicy usunęli komponenty potrzebne jedynie do ponownego użycia, aby zwiększyć wydajność rakiety, wystrzelić największy planetarny statek kosmiczny, jaki kiedykolwiek opracowała NASA, i zapewnić mu moc potrzebną do podróży do Jowisza.

Start statku Europa Clipper należącego do NASA
Rakieta SpaceX Falcon Heavy wynosząca należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper wystartowała z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA na Florydzie o godzinie 12:06 czasu wschodniego w poniedziałek, 14 października 2024 r. Źródło: NASA/Kim Shiflett

Start statku Europa Clipper należącego do NASA!

Mamy start! Sonda kosmiczna Europa Clipper należąca do NASA została wystrzelona z kompleksu startowego 39A w Kennedy Space Center na Florydzie o godzinie 12:06 EDT.

27 silników Merlin Falcona Heavy generuje ciąg o wartości ponad 5 milionów funtów, szybko wypychając pojazd przez atmosferę i oddalając się od portu kosmicznego na Florydzie. Pierwszy stopień Falcona Heavy składa się z trzech połączonych ze sobą dopalaczy Falcona 9 – dwóch boków i środkowego dopalacza. Górny drugi stopień na szczycie centralnego wzmacniacza przenosi statek kosmiczny Europa Clipper.

W następnej kolejności rakieta nośna osiągnie Max Q, czyli moment szczytowego obciążenia mechanicznego rakiety, po czym nastąpi rozdzielenie bocznych silników wspomagających, a następnie około dwie minuty później silnik wspomagający się wyłączy.

Rakieta NASA Europa Clipper osiąga maksymalną Q
Rakieta SpaceX Falcon Heavy, na której pokładzie znajduje się należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper, wystartuje z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA na Florydzie o godzinie 12:06 czasu wschodniego w poniedziałek, 14 października 2024 r. Źródło: NASA+

Rakieta osiąga maksymalną Q, odcięcie silników wspomagających, separacja pierwszego stopnia

Falcon Heavy przekroczył Max Q, czyli moment szczytowego obciążenia mechanicznego rakiety i osiągnął odcięcie silnika wspomagającego (BECO), w którym oba wzmacniacze przestają działać i oddzielają się od centralnego rdzenia. Środkowy wzmacniacz również dokończył spalenie i oddzielił się od drugiego stopnia, w którym znajduje się statek kosmiczny Europa Clipper. Następnie połówki owiewki rozdzieliły się i opadły z powrotem na Ziemię, podczas gdy drugi etap rozpoczął swoje około 3-minutowe spalanie, aby umieścić Europa Clipper na orbicie parkingowej.

Odcięcie silnika drugiego stopnia NASA Europa Clipper
Silnik drugiego stopnia Falcon Heavy firmy SpaceX kończy spalanie po wystrzeleniu należącego do NASA statku kosmicznego Europa Clipper z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center na Florydzie w poniedziałek, 14 października 2024 r. Źródło: NASA+

Osiągnięto odcięcie silnika drugiego stopnia

Początkowe odcięcie silnika w drugim etapie (SECO-1) zostało zakończone. Silnik drugiego stopnia zostanie ponownie uruchomiony w celu przeprowadzenia drugiego spalania (SES-2) za około 40 minut. To drugie spalanie (SECO-2) zapewni statkowi kosmicznemu Europa Clipper dodatkowy ciąg potrzebny do ucieczki przed ziemską grawitacją, po czym statek kosmiczny oddzieli się od drugiego stopnia.

Dwie owiewki chroniące należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper zostały rozdzielone. Owiewki zostaną odzyskane przez zespół SpaceX. Europa Clipper udaje się na lodowaty księżyc Jowisza, Europę, aby zbadać jego lodową skorupę i słony ocean poniżej. Źródło: NASA

Oparzenie podczas odlotu z orbity Clippera NASA Europa
Źródło: NASA+

Zbliża się oparzenie przy wyjściu z orbity

Planuje się, że spalanie podczas odlotu z orbity nastąpi za około 5 minut. Silnik drugiego stopnia zostanie ponownie uruchomiony w celu wykonania drugiego spalania (SES-2) i będzie się palić przez około 3 minuty. To drugie spalanie zapewni statkowi kosmicznemu Europa Clipper siłę ciągu, której potrzebuje, aby uciec przed ziemską grawitacją. Po zakończeniu spalania statek kosmiczny oddzieli się od drugiego etapu, który wejdzie na orbitę heliocentryczną, a statek kosmiczny Europa Clipper będzie kontynuował swoją trwającą mniej więcej sześć lat podróż do Jowisza i jego księżyca, Europy. Zanim jednak statek kosmiczny poleci do Jowisza, statek kosmiczny będzie potrzebował dwóch asyst grawitacyjnych, aby przyspieszyć jego podróż liczącą 3,5 miliarda mil. Pierwsze asystowanie grawitacyjne nastąpi w lutym 2025 r. o godz. Marsa drugi podczas przelotu obok Ziemi w grudniu 2026 r.

Statek kosmiczny NASA Europa Clipper oddziela się
Należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper oddziela się od drugiego stopnia Falcon Heavy po wystrzeleniu w poniedziałek, 14 października 2024 r. z Kennedy Space Center na Florydzie. Źródło: NASA+

Należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper oddziela się od drugiego stopnia Falcon Heavy

Drugi stopień statku SpaceX Falcon Heavy zakończył spalanie podczas odlotu z Ziemi, a należąca do NASA sonda kosmiczna Europa Clipper oddzieliła się od drugiego stopnia. Technicy będą teraz pracować nad pozyskaniem sygnału ze statku kosmicznego, aby sprawdzić jego stan, a statek kosmiczny rozłoży swoje masywne panele słoneczne, aby się zasilić, kontynuując misję eksploracji lodowego księżyca Jowisza, Europy.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Europa Clipper oddzieliła się od rakiety Falcon Heavy należącej do SpaceX. Źródło: NASA

Odebrano sygnał NASA Europa Clipper
Źródło: NASA+

Sygnał odebrany – należący do NASA Europa Clipper rozpoczyna podróż do Układu Jowiszowego

Kontrolerzy misji należącej do NASA Europa Clipper odebrali pełny sygnał ze statku kosmicznego.

Należąca do NASA misja Europa Clipper będzie pierwszą misją, która przeprowadzi szczegółowe badania naukowe Europy, księżyca Jowisza. Naukowcy uważają, że pod lodową skorupą Europy znajduje się słony ocean, w którym potencjalnie mogą znajdować się składniki niezbędne do podtrzymania życia.

Statek kosmiczny, największy, jaki NASA kiedykolwiek zbudowała na potrzeby misji planetarnej, został wystrzelony na rakiecie SpaceX Falcon Heavy z kompleksu startowego 39A NASA Kennedy’ego na Florydzie o godzinie 12:06 czasu wschodniego. Będzie to trzecia główna misja programu Launch Services Program NASA wystrzelona na rakiecie Falcon Heavy.

Jowisz znajduje się średnio około 700 milionów kilometrów od Ziemi — ponieważ obie planety krążą wokół Słońca, odległości między nimi są różne. Europa Clipper przejedzie 2,8 miliarda mil w ciągu ponad pięciu lat, aby dotrzeć do układu Jowisza w kwietniu 2030 r., korzystając z „asyst grawitacyjnych” dwóch innych planet, aby pomóc jej przyspieszyć w kierunku Jowisza. Po wystrzeleniu Europa Clipper skieruje się w stronę Marsa, podchodząc na odległość od 300 do 600 mil od powierzchni, a następnie wystrzeli z powrotem w stronę Ziemi, przelatując około 3000 mil od planety. Dzięki tym wspomaganiom grawitacyjnym Europa Clipper osiągnie prędkość niezbędną do dotarcia do Jowisza w kwietniu 2030 r., kiedy statek kosmiczny uruchomi swoje silniki, aby wejść na orbitę wokół największej planety Układu Słonecznego.

Po rozpoczęciu orbitowania wokół Jowisza Europa Clipper spędzi około roku na zmianie swojej trajektorii, aby przygotować się do pierwszego przelotu obok Europy. Następnie statek kosmiczny spędzi około trzech lat, przelatując dziesiątki razy nad Europą i wysyłając dane z powrotem na Ziemię. W trakcie misji sonda zbada prawie cały Księżyc.

Koncepcja artystyczna Europa Clipper
Koncepcja artysty przedstawia należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper na orbicie wokół Jowisza. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Układy słoneczne na należącym do NASA programie Europa Clipper w pełni rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej

Kontrolerzy misji w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii potwierdzili, że dwa panele słoneczne otaczające główny korpus statku kosmicznego Europa Clipper zostały w pełni rozwinięte. Oznacza to, że statek kosmiczny ma teraz niezawodne źródło energii na resztę swojej podróży do Jowisza i zwiedzania układu Jowisza.

Ten fragment animacji przedstawia rozmieszczenie paneli słonecznych Europa Clipper należących do NASA po wystrzeleniu. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Proces rozpoczął się od wycięcia elementów dociskowych utrzymujących panele słoneczne złożone na bokach statku kosmicznego, a następnie rozkładania po jednym „skrzydle” na raz. Każde skrzydło ma 14 metrów długości i jest największym panelem słonecznym, jaki NASA kiedykolwiek opracowała na potrzeby misji planetarnej.



Link źródłowy