Strona główna nauka/tech Zdaniem lekarzy Johnsa Hopkinsa tym częstym błędem może być zawyżenie ciśnienia krwi

Zdaniem lekarzy Johnsa Hopkinsa tym częstym błędem może być zawyżenie ciśnienia krwi

37
0


Badanie ciśnienia krwi na nadciśnienie
Według badania Johnsa Hopkinsa nieprawidłowe ułożenie ramion podczas pomiarów ciśnienia krwi może spowodować zawyżenie odczytów nawet o 6,5 mmHg. Odkrycia podkreślają potrzebę odpowiedniego podparcia ramienia, aby zapewnić trafną diagnozę nadciśnienia.

Badacze sugerują, że nieprzestrzeganie wytycznych dotyczących podparcia ramion podczas badań przesiewowych ciśnienia krwi może mieć znaczny wpływ kliniczny.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Medicine wykazało, że powszechne metody ustawiania ramienia pacjenta podczas badań przesiewowych ciśnienia krwi (BP) mogą znacznie zawyżać odczyty, co może prowadzić do błędnej diagnozy nadciśnienia.

W raporcie z badania, który został niedawno opublikowany w Medycyna wewnętrzna JAMAbadacze zbadali wpływ trzech różnych pozycji ramion: ramienia opartego na biurku, ramienia opartego na kolanach i ramienia niepodpartego wiszącego u boku pacjenta. Naukowcy odkryli, że podparcie kolan zawyżało ciśnienie skurczowe (najwyższa liczba w odczycie BP) o prawie 4 mmHg, a niepodparte ramię zwisające z boku zawyżało ciśnienie skurczowe o prawie 7 mmHg.

Odkrycia potwierdzają, że pozycja ramienia ma „ogromną różnicę”, jeśli chodzi o dokładny pomiar ciśnienia krwi, mówi dr Tammy Brady, wiceprzewodnicząca ds. badań klinicznych na Wydziale Pediatrii w Johns Hopkins University School of Medicine, dyrektor medyczny programu nadciśnienia u dzieci w Johns Hopkins Children’s Center, zastępca dyrektora Welch Center for Prevention, Epidemiology and Clinical Research oraz starszy autor badania. Podkreślają także znaczenie przestrzegania wytycznych klinicznych zalecających stabilne podparcie podczas pomiaru ciśnienia krwi na biurku lub innej powierzchni – dodają badacze.

Ryzyko związane z ciśnieniem krwi i nadciśnieniem

Według American Heart Association prawie połowa dorosłych Amerykanów ma podwyższone ciśnienie krwi, a diagnozę stawia się, gdy zmierzona siła przepływu krwi przez naczynia krwionośne jest wyższa niż ogólnie uważana za normalna, średnio 120/80. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko udaru, zawału serca i innych poważnych chorób sercowo-naczyniowych.

Ponieważ nadciśnienie może dawać minimalne objawy lub nie powodować żadnych objawów, wczesne i częste badania przesiewowe podczas rutynowych badań kontrolnych są uważane za podstawę leczenia nadciśnienia. W większości przypadków zmiany stylu życia, takie jak utrata masy ciała, zdrowa dieta i ćwiczenia, a także terapia różnymi lekami mogą pomóc w utrzymaniu ciśnienia krwi.

Biurko do pomiaru ciśnienia krwi
Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań podkreślają znaczenie przestrzegania wytycznych klinicznych zalecających mocne podparcie ramienia na biurku lub innej powierzchni podczas pomiaru ciśnienia krwi. Źródło: Tammy Brady

Najnowsze wytyczne praktyki klinicznej American Heart Association kładą nacisk na kilka kluczowych kroków zapewniających dokładny pomiar – m.in odpowiedni rozmiar mankietupodparcie pleców, stopy płasko na podłodze z nieskrzyżowanymi nogami i odpowiednia pozycja ramion, w której środek regulowanego mankietu BP znajduje się na wysokości połowy serca na ramieniu opartym na biurku lub stole.

Projekt badania i ustalenia

Pomimo tych zaleceń naukowcy twierdzą, że ciśnienie krwi mierzy się zbyt często u pacjentów siedzących na stole do badań, bez żadnego lub niewystarczającego podparcia ramienia. W niektórych przypadkach lekarz trzyma ramię lub pacjent trzyma ramię na kolanach. Do nowego badania Johnsa Hopkinsa naukowcy zrekrutowali 133 dorosłych uczestników (78% osób rasy czarnej, 52% kobiet) w okresie od 9 sierpnia 2022 r. do 1 czerwca 2023 r.

Uczestnicy badania, w wieku od 18 do 80 lat, zostali losowo przydzieleni do jednej z sześciu możliwych grup różniących się kolejnością trzech pozycji siedzących ramion. Pomiarów dokonano podczas jednej wizyty między 9:00 a 18:00. Przed wykonaniem pomiarów ciśnienia krwi wszyscy uczestnicy najpierw opróżnili pęcherze, a następnie szli przez dwie minuty, aby naśladować typowy scenariusz kliniczny, w którym ludzie wchodzą do kliniki lub gabinetu przed rozpoczęciem badania przesiewowego .

Następnie przeszli pięciominutowy okres odpoczynku w pozycji siedzącej z podpartymi plecami i stopami. Każdej osobie noszącej mankiet do pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu, wybrany i dopasowany do rozmiaru ramienia, wykonano trzy zestawy potrójnych pomiarów za pomocą cyfrowego urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi w odstępie 30 sekund.

Po zakończeniu każdego zestawu trzech pomiarów mankiet zdejmowano, uczestnicy chodzili przez dwie minuty i odpoczywali przez pięć minut. Podczas tej samej wizyty przeszli następnie czwartą serię potrójnych pomiarów z ramieniem opartym na biurku, przy czym zestaw ten służył do uwzględnienia dobrze znanych różnic w odczytach ciśnienia krwi. Wszystkie pomiary przeprowadzono w cichej i prywatnej przestrzeni, a uczestników poproszono, aby podczas pokazu nie rozmawiali z badaczami ani nie korzystali z telefonów.

Przeszacowanie w przypadku wspólnych pozycji ramion

Naukowcy odkryli, że pomiary ciśnienia krwi uzyskane w często stosowanych w praktyce klinicznej pozycjach ramion – z ramieniem na kolanach lub bez podparcia na boku – były znacznie wyższe niż te uzyskane, gdy ramię było oparte na biurku, czyli w standardowej, zalecanej pozycji ramienia.

Trzymając rękę na kolanach, zawyżono ciśnienie skurczowe — górną liczbę odczytu, czyli siłę przepływu krwi wypompowanej z serca, o 3,9 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi — dolną liczbę, czyli ciśnienie w tętnicach podczas serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami o 4,0 mmHg. Niepodparte ramię boczne przeszacowało ciśnienie skurczowe o 6,5 mmHg i rozkurczowe o 4,4 mmHg.

„Jeśli stale mierzysz ciśnienie krwi na niepodpartym ramieniu, a to daje zawyżone ciśnienie krwi na poziomie 6,5 mmHg, jest to potencjalna różnica między skurczowym ciśnieniem krwi wynoszącym 123 i 130 lub 133 i 140 – co jest uważane za nadciśnienie w stadium 2.” mówi Sherry Liu, MHS, koordynatorka badań epidemiologicznych w Welch Center for Prevention, Epidemiology and Clinical Research na Wydziale Epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i autorka badania.

Badacze ostrzegają, że wyniki ich badań mogą mieć zastosowanie wyłącznie podczas badań przesiewowych za pomocą automatycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi i mogą nie mieć zastosowania do odczytów dokonywanych za pomocą innych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi.

Brady twierdzi jednak, że odkrycia sugerują, że klinicyści powinni zwracać większą uwagę na wytyczne dotyczące najlepszych praktyk, a pacjenci „muszą bronić siebie w warunkach klinicznych i podczas pomiaru ciśnienia krwi w domu”.

Odniesienie: „Odczyty pozycji ramienia i ciśnienia krwi: Randomizowane badanie kliniczne ARMS Crossover” autorstwa Hairong Liu, Di Zhao, Ahmed Sabit, Chathurangi H. Pathiravasan, Junichi Ishigami, Jeanne Charleston, Edgar R. Miller, Kunihiro Matsushita, Lawrence J. Appel i Tammy M. Brady, 7 października 2024 r., Medycyna wewnętrzna JAMA.
DOI: 10.1001/jamainternmed.2024.5213

Oprócz Brady’ego i Liu autorami Johns Hopkins są Di Zhao, Ahmed Sabit, Chathurangi Pathiravasan, Junichi Ishigami, Jeanne Charleston, Edgar Miller III, Kunihiro Matsushita i Lawrence Appel.

Badanie to zostało wsparte przez organizację Resolve to Save Lives, finansowaną przez Bloomberg Philanthropies, Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz Gates Philanthropy Partners, finansowaną przy wsparciu Fundacji Chan Zuckerberg.



Link źródłowy