Strona główna nauka/tech Detektywi genomiczni odkrywają ludzką ofiarę w śmiercionośnej diecie niesławnych lwów Tsavo

Detektywi genomiczni odkrywają ludzką ofiarę w śmiercionośnej diecie niesławnych lwów Tsavo

41
0


Czaszka Lwa Z Złamanym Zębem
Zęby lwów zostały uszkodzone w ciągu ich życia. Współautor badania Thomas Gnoske odkrył tysiące włosów osadzonych w odsłoniętych ubytkach złamanych zębów. Źródło: Field Museum of Natural History w Chicago

Badania muzealnych okazów lwów w Tsavo z lat 90. XIX w. z wykorzystaniem DNA wyizolowany z włosów w zębach, wskazuje na zróżnicowaną dietę obejmującą ludzi, żyrafy i gnu.

Badanie to, przeprowadzone dzięki zaawansowanym biotechnologiom, rzuca światło na historyczną ekologię tych osławionych ludożerców i wpływ kolonizacji w Kenii na środowisko.

Odkrywanie diety historycznych lwów Tsavo

Izolując i analizując DNA wyekstrahowane ze zbitych włosów znalezionych w zębach dwóch okazów lwów z muzeum Tsavo z lat 90. XIX wieku, badacze odkryli, że te historyczne lwy z Kenii polowały na różne gatunki zwierząt. gatunekw tym ludzi, żyraf i gnu. Uważa się, że lwy te, zwane „ludojadami z Tsavo”, zabiły co najmniej dziesiątki ludzi, z których wielu pod koniec lat 90. XIX wieku pracowało na kolei kenijsko-ugandyjskiej. Wyniki opublikowano dzisiaj (11 października) w czasopiśmie Aktualna biologia.

„Wraz z postępem biotechnologii pojawiają się nieoczekiwane źródła wiedzy, w tym przypadku genomika, które można wykorzystać do informowania o przeszłości” – mówi Ripan Malhi z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. „Nasze wyniki dostarczają informacji na temat ekologii i diety lwów w przeszłości, a także wpływu kolonizacji na życie i ziemię w tym regionie Afryki”.

Innowacyjne techniki analizy historycznego DNA

„Kluczową częścią tego badania było stworzenie metody ekstrakcji i analizy DNA z pojedynczych włosów gatunków drapieżnych występujących w zębach historycznych okazów muzealnych” – mówi Alida de Flamingh, również z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. „Nasza analiza wykazała, że ​​historyczne lwy z Tsavo polowały na żyrafy, ludzi, oryksy, kozły wodne, gnu i zebry, zidentyfikowaliśmy także sierść lwów. Metodę tę można stosować na wiele sposobów i mamy nadzieję, że inni badacze zastosują ją do badania DNA ofiar z czaszek i zębów innych zwierząt”.

Lwy wędrujące po kenijskiej dziczy
Lwy Kenii, znane ze swojej majestatycznej obecności i waleczności, zamieszkują rozległe parki i rezerwaty w kraju. Kluczowe populacje występują na obszarach takich jak Tsavo, Amboseli i Masai Mara, gdzie często są postrzegane zarówno jako najważniejsze drapieżniki, jak i kluczowe atrakcje turystyczne. Pomimo swojego kultowego statusu, lwy te stoją w obliczu ciągłego zagrożenia ze strony kłusownictwa i wtargnięć.

Implikacje i perspektywy na przyszłość analizy DNA ofiary

Naukowcy twierdzą, że współautor badania Tom Gnoske z Field Museum of Natural History w Chicago jako pierwszy rozważał odtworzenie diety tych historycznych lwów przy użyciu włosów zdobyczy z ich czaszek. Wraz ze współpracownikami w Kenii zaczął identyfikować włosy za pomocą mikroskopu. Prowadząc badania starożytnego DNA na innych zwierzętach w Field Museum, zespół z Uniwersytetu Illinois wpadł na pomysł, aby dodać genomikę jako podejście uzupełniające do badania tych zbitych włosów.

W nowym badaniu lwy z Tsavo miały urazy zębów, w tym częściowo złamane kły, odsłaniając ubytki, w których z biegiem czasu gromadziła się sierść ofiary. Z tych ubytków w zębach badacze pobrali DNA z pojedynczych włosków i maleńkich kępek fragmentów włosów. Chociaż DNA w tych próbkach uległo degradacji w sposób typowy dla DNA historycznego lub starożytnego, w niektórych próbkach udało się złożyć z powrotem wystarczającą jego część, aby zidentyfikować gatunek, z którego pochodzi włos. Ostatecznie zidentyfikowali sześć gatunków ofiar, w tym żyrafę, człowieka, oryksa, kozła wodnego, gnu i zebrę.

Polowe Muzeum Historii Naturalnej Ludożerców w Tsavo
Ludożercy z Tsavo na wystawie w Field Museum of Natural History w Chicago, Illinois. Źródło: Jeffrey Jung (CC BY-SA 3.0)

Dane DNA zawęziły próbkę żyrafy do podgatunku żyrafy masajskiej z południowo-wschodniej Kenii. Naukowcy odkryli także DNA lwa Tsavo, które najbardziej pasuje do innych lwów wschodnioafrykańskich z Kenii i Tanzanii. Naukowcy stwierdzili, że najbardziej byli zaskoczeni, gdy znaleźli sierść gnu, zauważając, że rodzi to pytania dotyczące ich rozmieszczenia w przeszłości.

„Sugeruje to, że lwy z Tsavo mogły albo zawędrować dalej, niż wcześniej sądzono, albo że w tym czasie w regionie Tsavo występowały gnu” – stwierdził de Flamingh. „Najbliższy wypas gnu znajdował się ponad 50 mil od miejsca, w którym w 1898 r. zabito lwy u zbiegu Tsavo-Athi”.

Naukowcy twierdzą, że są podekscytowani jeszcze bardziej szczegółową analizą odkryć. Sugerują na przykład, że warstwowa sierść może pozwolić im cofnąć się w czasie i zrekonstruować dietę lwów w różnym wieku. Sugerują, że taka analiza może dać wgląd w konflikty między ludźmi a lwami, które w dalszym ciągu wpływają na społeczności w Afryce, gdzie lwy mogą żerować na dzikich zwierzętach, zwierzętach domowych i ludziach. Metoda ta jest również obiecująca w przypadku badań nawet starszych okazów.

„Tę metodologię można potencjalnie zastosować w przypadku włosów pochodzących z połamanych zębów starożytnych mięsożerców sprzed setek do tysięcy lat” – powiedział Malhi. „Ta metoda otwiera nową drogę badania przeszłości”.

Odniesienie: „Zagęszczone włosy w połamanych zębach ujawniają dietetyczną ofiarę historycznych lwów” 11 października 2024 r., Aktualna biologia.
DOI: 10.1016/j.cub.2024.09.029

Prace te były wspierane przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, USAID i Uniwersytet Illinois Urbana-Champaign.



Link źródłowy