Strona główna Polityka Laureatką Pokojowej Nagrody Nobla jest japońska grupa przeciwna broni nuklearnej Nihon Hidankyo

Laureatką Pokojowej Nagrody Nobla jest japońska grupa przeciwna broni nuklearnej Nihon Hidankyo

12
0



W piątek Pokojową Nagrodę Nobla przyznano japońskiej grupie zajmującej się bronią antynuklearną Nihon Hidankyo, składającej się z ocalałych z bomby atomowej z Hiroszimy i Nagasaki.

Ruch oddolny – znany również jako Hibakusha – otrzymał nagrodę „za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni nuklearnej” – oznajmił Norweski Komitet Noblowski. „I za wykazanie poprzez zeznania świadków, że broni nuklearnej nie wolno nigdy więcej użyć”.

Stany Zjednoczone zrzuciły bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki pod koniec II wojny światowej w 1945 r., zabijając około 120 000 ludzi i był to jedyny przypadek użycia takiej broni w konflikcie. Po trwającym dziesięciolecia niepokoju nuklearnym związanym z zimną wojną, to kończące świat uzbrojenie po raz kolejny powoduje globalny niepokój w obliczu wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

„Mocarstwa nuklearne unowocześniają i unowocześniają swoje arsenały; wydaje się, że nowe kraje przygotowują się do nabycia broni nuklearnej; pojawiają się także groźby użycia broni nuklearnej w toczących się działaniach wojennych” – stwierdził komitet. „W tym momencie historii ludzkości warto przypomnieć sobie, czym jest broń nuklearna: najbardziej niszczycielska broń, jaką świat kiedykolwiek widział”.

To, że przez 80 lat w gniewie nie użyto żadnej broni, jest „faktem zachęcającym”, do czego „w ogromnym stopniu przyczynił się oddolny ruch japoński” – stwierdził Komitet Noblowski. „Dlatego niepokojące jest to, że dziś tabu przeciwko użyciu broni nuklearnej jest poddawane presji”.

Prezydent Rosji Władimir Putin otwarcie ostrzegł Zachód, że może użyć tych bomb, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy za bardzo zainterweniują w wojnę na Ukrainie.

Korea Północna jest szacuje się, że ma dziesiątki głowic bojowych. Nadal bulgocze napięcie między Indiami i Chinami oraz Indiami i Pakistanem, z których wszystkie mają swoje własne arsenały.

Tymczasem Izrael, o którym powszechnie uważa się, że posiada broń nuklearną, handluje ogniem rakietowym z Iranem, który według międzynarodowych obserwatorów jest obecnie w stanie opracować własne głowice bojowe.

Jeśli chodzi o wojnę konwencjonalną, ta nagroda pokojowa została przyznana w ciągu roku bardziej aktywne konflikty niż kiedykolwiek od czasów II wojny światowej. Geopolitykę zdominowały główne wojny na Bliskim Wschodzie i w Europie, ale Sudan rozdziera także trwający konflikt domowy.

To rozwijająca się historia. Prosimy o ponowne sprawdzenie aktualizacji.



Link źródłowy