Strona główna nauka/tech NASA ujawnia bezprecedensową falę sztormową na Atlantyku

NASA ujawnia bezprecedensową falę sztormową na Atlantyku

5
0


Odnotowano, że trzy burze burzą aktywny Atlantyk
Zdjęcie satelitarne Ziemi przedstawiające trzy jednoczesne huragany: Milton, Kirk i Leslie. Zdjęcie zostało wykonane 6 października 2024 roku przez kamerę Earth Polychromatic Imaging Camera umieszczoną na satelicie Deep Space Climate Observatory.

NASAKamera EPIC na satelicie DSCOVR uchwyciła trzy huragany: Milton, Kirk i Leslie, aktywne jednocześnie nad północnym Atlantykiem, co było pierwszym od rozpoczęcia rejestracji w 1851 roku.

Milton, napędzany rekordowo ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej, gwałtownie nasilił się z burzy kategorii 1 do kategorii 5. W międzyczasie Kirk osłabł w zachodniej Francji, a Leslie stracił siły w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka. Sezon huraganów był bardziej pracowity niż przeciętnie, co miało znaczący wpływ na zachowanie i intensywność huraganów.

Przegląd obserwacji huraganów EPIC

Ze stabilnego punktu Lagrange’a 1, położonego milion mil nad Ziemią, należącego do NASA EPICKI (Earth Polychromatic Imaging Camera) kamera na ekranie DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) zaobserwował niezwykle aktywny Basen Atlantycki.

Na początku października nad północnym Atlantykiem przetoczyły się jednocześnie trzy huragany. To zdjęcie przedstawia trzy burze – Milton, Kirk i Leslie – około godziny 12:00 czasu centralnego (17:00 czasu uniwersalnego) 6 października 2024 r. Zostało uchwycone, gdy Milton rozwijał się w południowo-zachodniej Zatoce Meksykańskiej, około godziny zanim stał się huragan.

Kontekst historyczny i szybka intensyfikacja huraganu Milton

Według Phila Klotzbacha, meteorologa z Colorado State University, jest to: pierwszy znany sezon huraganów po wrześniu w dorzeczu będą jednocześnie obecne trzy huragany. Klotzbach cytuje bazę danych Narodowego Centrum Huraganów (NHC), która sięga 1851 r., ale podaje także, że znakomity: „… prawdopodobnie istnieją niedoszacowania i potencjalnie przeoczone huragany sprzed ery satelitów (od 1966 r.)”.

Napędzany niezwykle ciepłą wodą w Zatoce Meksykańskiej, huragan Milton”wybuchowo” zintensyfikowano z kategorii 1 do Kategoria 5 burza w niecałe 24 godziny od 6 do 7 października. Według raportu huragan rozwinął się z „lekkim uskokiem i bardzo ciepłą wodą na swojej drodze”. NHC. Po południu 7 października w Milton wiał wiatr o prędkości 282 kilometrów na godzinę i był prognoza przez NHC, aby dotrzeć na ląd na zachodnim wybrzeżu półwyspu Floryda wieczorem 9 października.

Wpływ rekordowo ciepłych wód na intensywność huraganów

W dniu 6 października aktualizacja aktywności tropikalnego AtlantykuBrian McNoldy, badacz huraganów z Uniwersytetu w Miami, zauważył, że temperatury w Zatoce Meksykańskiej – zarówno na powierzchni, jak i pod nią – były rekordowo wysokie. „Wysoki zawartość ciepła w oceanie zapewnia huraganowi stałe źródło paliwa i znacznie utrudnia wydobycie z dołu chłodniejszej wody, co mogłoby osłabić burzę” – napisał McNoldy w aktualizacji. „Pomoże to Miltonowi szybko zintensyfikować i osiągnąć wyższą intensywność szczytową”.

Na północnym wschodzie Kirk słabł z kategorii 2 do a Huragan kategorii 1 mniej więcej w czasach tego obrazu. Kirk zaczął się rozwijać we wschodnim tropikalnym Atlantyku pod koniec września i osiągnął szczytową intensywność jako huragan 4. kategorii 4 października. Główny huragan po rozwinięciu skierował się na północny wschód i przekształcił się w cyklon pozatropikalny. Prognozy NHC wskazują, że burza może dotrzeć do brzegów zachodnia Francja 9 października.

W międzyczasie, gdy zrobiono to zdjęcie, Leslie wrzała jak burza kategorii 1. Leslie rozwinęło się kilkaset mil na południowy zachód od Wysp Zielonego Przylądka w zachodniej Afryce i przeszło w huragan 4 października. Oczekuje się, że do 8 października burza osłabnie i przejdzie w burzę tropikalną, bez interakcji z lądem.

Zdaniem Klotzbacha sezon huraganów, który rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 listopada, w 2024 r. był jak dotąd niezwykle pracowity. Od 6 października dziewięć huraganów rozwinęły się na Atlantyku w porównaniu ze średnią z lat 1991–2020 wynoszącą 5,5.

Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi NASA wykonane przez Michalę Garrison na podstawie danych z DSCOVR EPIC.



Link źródłowy