Strona główna zdrowie W ciągu ostatniej dekady liczba zgonów związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem...

W ciągu ostatniej dekady liczba zgonów związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem narkotyków wzrosła o 164 procent, najczęściej dotyczy to kokainy i konopi indyjskich

41
0


Oficjalne dane pokazują, że w ciągu ostatniej dekady liczba zgonów spowodowanych jazdą pod wpływem narkotyków gwałtownie wzrosła o 164 procent.

Ofiary śmiertelne spowodowane przez kierowców pod wpływem narkotyków stanowią obecnie osiem procent zgonów na drogach, przy czym najczęściej wykrywanymi substancjami są kokaina i konopie indyjskie.

Analiza najnowszych danych dotyczących wypadków drogowych w Wielkiej Brytanii pokazuje, że w 2014 r. doszło do 47 wypadków śmiertelnych z udziałem narkotyków, ale do 2023 r. liczba ta wzrosła do 124.

Według danych rządowych w latach 2022–2023 w ciągu zaledwie 12 miesięcy liczba wypadków śmiertelnych spowodowanych narkotykami wzrosła o 38%.

Kierowcy w wieku 20–29 lat najczęściej wykazywali pozytywny wynik testu na obecność nielegalnych narkotyków – w tej grupie wiekowej występuje również większe rozpowszechnienie używania narkotyków.

W analizowanym okresie najczęściej wykrywanymi narkotykami u zmarłych kierowców były kokaina, benzoiloekgonina, konopie indyjskie, morfina i ketamina

W analizowanym okresie najczęściej wykrywanymi narkotykami u zmarłych kierowców były kokaina, benzoiloekgonina, konopie indyjskie, morfina i ketamina

Kokaina – używana przez 5,1 procent osób w wieku od 16 do 24 lat – to silny środek imitujący, który może zaburzać zdolność oceny sytuacji, prowadząc do lekkomyślnej nadmiernej pewności siebie

Kokaina – używana przez 5,1 procent osób w wieku od 16 do 24 lat – to silny środek imitujący, który może zaburzać zdolność oceny sytuacji, prowadząc do lekkomyślnej nadmiernej pewności siebie

Analiza przeprowadzona przez Direct Line Motor Insurance wskazuje na wzrost ogólnej liczby kolizji spowodowanych jazdą pod wpływem narkotyków o 170 procent w ciągu niecałej dekady, z 684 w 2014 r. do 1853 w 2023 r.

W okresie 12 miesięcy do roku zakończonego w marcu 2023 r. w Anglii i Walii około 3,1 miliona osób w wieku od 16 do 59 lat (9,5 procent populacji) zażywało nielegalne narkotyki, co może wyjaśniać dramatyczny wzrost liczby osób wypadków spowodowanych przez osoby prowadzące samochód pod wpływem narkotyków.

Jednak w tym samym okresie rozpowszechnienie używania narkotyków było wyższe wśród osób w wieku od 16 do 24 lat – około 1 miliona osób (17,6 procent populacji) zgłosiło jakiekolwiek zażywanie narkotyków.

W analizowanym okresie najczęściej wykrywanymi narkotykami u zmarłych kierowców były kokaina, benzoiloekgonina, konopie indyjskie, morfina i ketamina.

Kokaina – używana przez 5,1 procent osób w wieku od 16 do 24 lat – to silny środek imitujący, który może zaburzać zdolność oceny sytuacji, prowadząc do lekkomyślnej nadmiernej pewności siebie.

Konopie indyjskie — najczęściej używany narkotyk w Anglii i Walii, po który sięga 15,4 procent osób w wieku od 16 do 24 lat — mogą spowolnić czas reakcji, osłabić koordynację i zniekształcić postrzeganie drogi przez ludzi.

Matt Pernet, dyrektor Direct Line Motor Insurance, powiedział: „Każdy, kto wsiada za kierownicę po zażyciu nielegalnych narkotyków, podejmuje straszliwą decyzję, która może mieć konsekwencje zmieniające życie zarówno dla nich samych, jak i innych użytkowników dróg.

„Chociaż panuje błędne przekonanie, że niektóre nielegalne narkotyki mogą zachować czujność, ich zażywanie jest nie tylko nielegalne, ale może również znacząco wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

„Oprócz zażywania narkotyków w Anglii, Szkocji i Walii nielegalne jest także prowadzenie pojazdów po zażyciu legalnych leków na receptę, jeśli utrudniają one prowadzenie pojazdu.

„Kary wahają się od co najmniej roku zakazu prowadzenia pojazdów, grzywien, aż do sześciu miesięcy więzienia i karalności”.



Link źródłowy