Strona główna nauka/tech Jak nauka na nowo definiuje smak i zdrowie piwa

Jak nauka na nowo definiuje smak i zdrowie piwa

4
0


Brzęczące szklanki do piwa na Oktoberfest
Badania piwa wykazały, jak pochodzenie kolendry wpływa na jego smak, jak białka jęczmienia radzą sobie z goryczką chmielową oraz potencjał piw probiotycznych, dostarczając wiedzy na temat tworzenia specyficznych smaków i korzyści zdrowotnych piwa.

Nowe badania ujawniają istotne odkrycia dotyczące składników smaku piwa, w tym wpływu kolendry pochodzącej z różnych krajów, wpływu białek jęczmienia na goryczkę chmielową oraz poszukiwania piw bogatych w probiotyki. Badania te pomagają w opracowywaniu piw dostosowanych do indywidualnych potrzeb, które mogą poprawić zarówno smak, jak i korzyści zdrowotne.

Piana lub gładka, gorzka lub słodka, jasna lub ciemna: jest piwo dla większości podniebień. Podczas gdy ludzie na całym świecie nalewają najlepsze piwa podczas obchodów Oktoberfestu lub fermentują na temat swoich ulubionych piw o tematyce jesiennej, trzy artykuły opublikowane w czasopismach ACS otwierają nowe spojrzenie na te napoje. A jeśli chcesz przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się, które piwo jest dobre do jakiego piwa, pij odpowiedzialnie.

Trzy odkrycia związane z piwem z okazji Oktoberfestu

1. Pochodzenie kolendry zmienia smak piwa

Podobnie jak gotowanie gulaszu, warzenie piwa z ziołami i przyprawami może poprawić jego smak. Badanie w Nauka i technologia żywności ACS donosi, że nasiona kolendry zebrane z różnych krajów (Bułgaria, Kanada, Maroko i Indie) nadają belgijskim białym piwom różną ilość słodkich, ziołowych i/lub chłodzących smaków.

Grupa badawcza odkryła, że ​​dodanie trzech związków specyficznych dla nasion bułgarskiej kolendry może również poprawić cechy kwiatowe stworzonego przez siebie piwa modelowego.

2. Białka jęczmienne wpływają na goryczkę chmielową

Naukowcy z ACS Journal of Chemii Rolnej i Żywności zbadali, w jaki sposób słód z dwóch różnych odmian jęczmienia wchodzi w interakcję z ekstraktami chmielu na etapie gotowania brzeczki w procesie warzenia. Stwierdzili, że brzeczka przygotowana ze słodu jęczmiennego o wyższej zawartości białka miała niższą zawartość białka kwas poziomów, co sugeruje, że białka zatrzymują i usuwają część gorzkich związków chmielowych, które wpływają na ostateczny smak piwa.

Naukowcy twierdzą, że wyniki te mogą pomóc piwowarom dostosować smak mydlin; na przykład do piwa chmielowego mogliby wybrać niskobiałkowy jęczmień.

3. Testowanie mikrobów w piwie probiotycznym

Obecnie popularne są napoje funkcjonalne, takie jak prebiotyczne napoje gazowane, kombucha i fermentowane napoje mleczne. Aby stworzyć piwo probiotyczne, naukowcy przebadali kilka różnych szczepów bakterii wytwarzających kwas mlekowy.

Ich kompleksowe eksperymenty piwowarskie opublikowane w Nauka i technologia żywności ACS wykazali, że pięć z 21 testowanych szczepów mogło osiągnąć liczbę komórek związaną z aktywnością probiotyczną. Jednak wartości te osiągnięto tylko w przypadku piw lekko chmielonych (poniżej 2 międzynarodowych jednostek goryczy (IBU), czyli poziomu niewystarczającego, aby nadać piwu charakterystyczną goryczkę).

Następnym krokiem dla badaczy jest sprawdzenie żywotności bakterii probiotycznych po nasyceniu dwutlenkiem węgla, przechowywaniu i spożyciu.

Referencje:

  • „Badania charakterystycznego aromatu piw specjalnych warzonych z kolendrą (Kolendra sativum L.) Nasiona: profilowanie związków smakowych pochodzących z nasion kolendry w różnych obszarach uprawy” Kiyoshi Takoi, Haruna Kumamaru, Atsushi Tanigawa, Ayako Sanekata, Masahide Sato i Toru Shioi, 26 września 2024 r., Nauka i technologia żywności ACS.
    DOI: 10.1021/acsfoodscitech.4c00579
  • „Wpływ proteomu jęczmienia na wydajność gorzkiego kwasu chmielowego podczas warzenia” Mariana BC Pinto, Flavio L. Schmidt, Zhuo Chen, Juri Rappsilber, Brian Gibson i Philip C. Wietstock, 16 września 2024 r., Journal of Chemii Rolnej i Żywności.
    DOI: 10.1021/acs.jafc.4c04396
  • „Zwiększanie żywotności probiotyków w fermentacji piwa: wybór odpornych na stres bakterii kwasu mlekowego i alternatywne podejścia”, Carlo R. Hinojosa-Avila i Tomás García-Cayuela, 17 lipca 2024 r., Nauka i technologia żywności ACS.
    DOI: 10.1021/acsfoodscitech.4c00246



Link źródłowy