Strona główna Biznes Komisja wpycha energię odnawialną na wolny rynek – Euractiv

Komisja wpycha energię odnawialną na wolny rynek – Euractiv

39
0


Dotacje na energię odnawialną, które pomogły pobudzić europejski przemysł czystej energii generujący 48 miliardów euro rocznie, mają zostać stopniowo wycofywane na całym kontynencie zgodnie z nowymi, przyjaznymi rynkowi zasadami pomocy państwa ogłoszonymi przez Komisję Europejską w środę (9 kwietnia).

„Nadszedł czas, aby odnawialne źródła energii dołączyły do ​​rynku” – stwierdził szef Komisji ds. konkurencji, – oświadczył Joaquin Almunia. „Nowe wytyczne stanowią ramy dla projektowania skuteczniejszych środków wsparcia publicznego, które odzwierciedlają warunki rynkowe, w sposób stopniowy i pragmatyczny”.

Zgodnie z nowymi przepisami do 2017 r. dotacje na energię odnawialną będą musiały zostać zastąpione mechanizmami rynkowymi dla wszystkich wytwórców czystej energii elektrycznej z wyjątkiem najmniejszych, po zakończeniu fazy pilotażowej, która rozpocznie się w przyszłym roku.

Taryfy gwarantowane zostaną zastąpione opłatami gwarantowanymi, które wystawiają odnawialne źródła energii na sygnały rynkowe, podczas gdy infrastruktura energetyczna i systemy transgraniczne również zostaną w pewnym stopniu chronione, a do dotacji zostanie wybranych 68 energochłonnych sektorów. Pomoc można również przeznaczyć na środki mające na celu utrzymanie włączonego oświetlenia poprzez mechanizmy zwiększające wydajność w przypadku groźby przerw w dostawie prądu.

Bardziej ogólnie jednak, regułą staną się konkurencyjne procedury przetargowezmuszając wytwórców energii do sprzedaży energii elektrycznej na rynku z obowiązkiem bilansowania „krótkoterminowych odstępstw” od zobowiązań dostawowych.

Państwa UE będą zobowiązane do stosowania premii – dopłat do ceny bieżącej – jako instrumentów wsparcia integracji OZE na rynku.

Nowe, skomplikowane regulacje wynikają z badania potencjału zakłócającego rynek niemieckich dotacji na energię odnawialną, które miały pomóc w przejściu kraju na gospodarkę niskoemisyjną po katastrofie w Fukushimie.

Opierało się ono, stwierdził Almunia, na zasadzie, że „Europa powinna osiągnąć swoje ambitne cele w zakresie energii i klimatu możliwie najmniejszym kosztem dla podatników i bez nadmiernych zakłóceń konkurencji”.

Ograniczenia wolnego rynku

Sygnałem, że wizja wolnego rynku przedstawiona przez Komisję ma jednak pewne ograniczenia, branże powodujące duże zanieczyszczenie, takie jak sektor chemiczny, metalowy, papierniczy i ceramiczny, otrzymają zwolnienia z płacenia pełnej składki rynkowej na rzecz generatorów energii odnawialnej.

Z raportu sporządzonego przez szanowany niemiecki instytut Öko wynika, że ​​wartość tych rezygnacji może sięgać nawet 2 miliardów euro. Jednak Gordon Moffat, dyrektor generalny Eurofer, powiedział, że chociaż nowe zasady zostały „docenione”, zaproponowany przez Komisję minimalny wkład na rzecz dotacji do odnawialnych źródeł energii na poziomie 15% „doprowadzi do dalszego znacznego wzrostu kosztów energii”. Wezwał do przeglądu unijnych ram klimatycznych i energetycznych do roku 2030.

Europejskie Stowarzyszenie Aluminium, witając te propozycje jako „krok we właściwym kierunku”, stwierdziło również, że aby przywrócić konkurencyjność przemysłu w Europie, potrzebny będzie większy dostęp do dochodów publicznych.

„Żałujemy, że nowe wytyczne w dalszym ciągu nakładają dodatkowe obciążenia na branżę” – powiedział dyrektor generalny EAA, Gerd Götz. „Zasadom pomocy państwa muszą teraz towarzyszyć odpowiednie i długoterminowe środki kompensujące wszystkie koszty związane z polityką klimatyczną i energetyczną, także po roku 2020”.

Jednak zdaniem eurodeputowanego z Partii Zielonych Claude’a Turmesa zwolnienia branżowe były „całkowicie sprzeczne” z zasadami wolnego rynku Komisji.

Bezpłatny przejazd dla energochłonnego przemysłu?

„Energochłonny przemysł jest nie tylko największym trucicielem w Europie, to także bezwzględny lobbysta gąbki” – powiedział EURACTIV. „Jeśli podasz im palec, wezmą rękę. Jeśli im to dasz, wezmą za ramię. Jeśli dasz im ramię, pożrą cię w całości.

„Pomimo zużycia do 35% energii elektrycznej, sektory te będą miały darmową przejażdżkę, a prywatni konsumenci i małe przedsiębiorstwa będą musieli zapłacić rachunek za transformację energetyczną”.

Oświadczenie Komisji ogłoszono dwa dni po raporcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska spadek o 44% inwestycji w energię odnawialną w Europiesiejąc przygnębienie wśród entuzjastów czystej energii.

Jeden z zapisów nowych przepisów obniżający górny limit poziomu dozwolonego wsparcia na rzecz działań w zakresie efektywności energetycznej został określony jako „zadziwiający” przez zespół doradców ds. ochrony środowiska E3G.

„Wydaje się to ironiczne, jeśli nie nielogiczne” – stwierdziła grupa. „Jeszcze w zeszłym miesiącu Rada Europejska stwierdziła, że ​​efektywność energetyczna jest pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby zmniejszyć zależność energetyczną bloku i osiągnąć cele energetyczne i klimatyczne”.

Według Greenpeace nowe przepisy mogą jednak utrudnić Wielkiej Brytanii i innym rządom dotowanie projektów związanych z energią jądrową, takich jak proponowany reaktor w Hinkley Point.

Komisja Europejska wciąż pracuje nad ogólnym rozporządzeniem w sprawie wyłączeń grupowych, które zdaniem analityków może mieć znaczący wpływ na technologie zasobooszczędne i ich opłacalne finansowanie.

W dniu 8 maja 2012 r. Komisja przedstawiła program reformy pomocy państwa w Unii Europejskiej Komunikat w sprawie modernizacji pomocy państwa. Miało to trzy cele:

  • Wspieranie zrównoważonego wzrostu na wzmocnionym rynku wewnętrznym
  • Koncentrowanie egzekwowania prawa na sprawach o największym wpływie na rynek
  • Uproszczenie zasad i szybsze podejmowanie decyzji

W dniu 17 stycznia 2013 r. Parlament Europejski przyjął: Uchwała w sprawie modernizacji pomocy publicznejszeroko wspierając inicjatywę i jej cele.

Oprócz określenia wspólnych zasad Komisja zaproponowała przegląd i usprawnienie swoich wytycznych w sprawie pomocy państwa, w tym wytycznych dotyczących ochrony środowiska, i rozpoczęła w tym celu konsultacje.

  • 1 lipca 2014 r.: Nowe zasady pomocy publicznej wchodzą w życie
  • 2015-2016: Uruchomienie pierwszych programów pilotażowych w ramach nowych zasad pomocy publicznej
  • 2017: Wszystkie państwa członkowskie muszą organizować przetargi na wsparcie nowych obiektów zielonej energii

Komisja Europejska

Rada UE

Biznes i przemysł

Naukowcy, organizacje pozarządowe i zespoły doradców

Artykuły prasowe





Link źródłowy