Strona główna nauka/tech Syntetyczna pigułka THC okazała się skuteczna w badaniach klinicznych

Syntetyczna pigułka THC okazała się skuteczna w badaniach klinicznych

5
0


Grafika koncepcyjna wpływu konopi na zdrowie psychiczne
Dronabinol, syntetyczny lek THC, zmniejsza pobudzenie w chorobie Alzheimera o 30%, jak wykazało badanie prowadzone przez Johnsa Hopkinsa, oferując bezpieczniejszą alternatywę dla leków przeciwpsychotycznych. Naukowcy dążą do dalszych badań w celu rozszerzenia jego zastosowania.

Pacjenci dobrze tolerowali syntetyczny THC (dronabinol), bez skutków ubocznych powszechnie kojarzonych z istniejącymi Alzheimera leki na pobudzenie.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine i Tufts University School of Medicine wykazało, że dronabinol w postaci tabletek, syntetycznej wersji THC (głównego składnika marihuany) zatwierdzona przez FDA, zmniejsza pobudzenie u pacjentów z chorobą Alzheimera średnio o 30%.

Naukowcy twierdzą, że w porównaniu z obecnymi metodami leczenia pobudzenia, takimi jak leki przeciwpsychotyczne, dronabinol powodował podobne działanie uspokajające, bez skutków ubocznych, takich jak delirium czy drgawki.

Wyniki ośmioletniego badania klinicznego zaprezentowano 26 września na konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Psychogeriatrycznego w Buenos Aires w Argentynie. „Te nowe odkrycia reprezentują osiem lat pracy poświęconej osobom chorym na chorobę Alzheimera oraz ich opiekunom” – mówi Paul Rosenberg, MD, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i współgłówny badacz tego badania. „Pobudzenie jest jednym z najbardziej niepokojących objawów demencji alzheimerowskiej i cieszymy się, że możemy poczynić pozytywne postępy w leczeniu tych pacjentów”.

Pobudzenie Alzheimera i potrzeba nowych metod leczenia

Według szacunków choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną w Stanach Zjednoczonych, na którą szacuje się, że wśród Amerykanów w wieku 65 lat i starszych występuje około 6,7 miliona przypadków. Narodowe Instytuty Zdrowia. Przewiduje się, że do 2060 r. liczba ta wzrośnie do 13,8 miliona. Trudno jest opanować agitację. Definiuje się ją jako nadmierną aktywność motoryczną (tempo lub powtarzalne ruchy), agresję werbalną i/lub agresję fizyczną. Szacuje się, że u 40% osób chorych na chorobę Alzheimera występuje pobudzenie.

Chociaż łagodne pobudzenie można czasami złagodzić poprzez interwencję behawioralną, w umiarkowanych do ciężkich przypadkach zazwyczaj wymagana jest pewna forma leczenia, aby złagodzić objawy i zapewnić opiekunom ulgę. „To pobudzenie, a nie utrata pamięci, często powoduje u osób z demencją na oddział ratunkowy i do ośrodków opieki długoterminowej” – mówi Brent Forester, lekarz medycyny, naczelny psychiatra i kierownik Oddziału Psychiatrii w Tufts Medical Center oraz współkierownik badania. „Dronabinol może zarówno obniżyć koszty opieki zdrowotnej, jak i wywrzeć istotny, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne opiekunów”.

Do nowego badania naukowcy zrekrutowali 75 pacjentów z ciężkim pobudzeniem związanym z chorobą Alzheimera w pięciu ośrodkach klinicznych, w tym 35 przyjętych do szpitala Johns Hopkins Hospital w okresie od marca 2017 r. do maja 2024 r. Aby się zakwalifikować, pacjenci musieli mieć formalną diagnozę kliniczną choroby Alzheimera i stawić się w placówce co najmniej jeden główny objaw pobudzenia utrzymujący się przez co najmniej dwa tygodnie. Przed leczeniem pacjentów badano pod kątem pobudzenia, stosując skalę pobudzenia Pittsburgha (PAS) i podskalę pobudzenia/agresji w Inwentarzu Neuropsychiatrycznym (NPI-C).

PAS ocenia pobudzenie w skali od 0 do 4, przy czym 4 oznacza pobudzenie najbardziej. NPI-C zapewnia krótką ocenę objawów neuropsychiatrycznych, w tym urojeń, halucynacji, lęku/depresji i innych czynników. Wyjściowe wyniki uzyskano od opiekunów na początku badania.

Następnie uczestnicy zostali losowo wybrani do grupy otrzymującej 5 miligramów dronabinolu w postaci tabletek lub placebo w postaci tabletek dwa razy dziennie przez trzy tygodnie, a następnie ponownie przebadani przy użyciu PAS i NPI-C.

Przyszłe badania i przestrogi

Wyniki z grupy dronabinolu pokazują średnią początkową wartość PAS wynoszącą 9,68 i końcową wartość 7,26 po trzech tygodniach, co oznacza spadek o 30% w porównaniu z wynikami w grupie placebo, która nie uległa zmianie. Ponadto dronabinol był dobrze tolerowany przez pacjentów w porównaniu z obecnymi metodami leczenia pobudzenia. „Takie wyniki są zachęcające. Jesteśmy podekscytowani, że dronabinol zatwierdzony przez FDA był niezwykle skuteczny i wydawał się bezpieczny w leczeniu pobudzenia” – mówi Rosenberg. „To kolejne narzędzie w naszych wysiłkach na rzecz poprawy opieki nad naszymi bliskimi chorymi na chorobę Alzheimera”.

Naukowcy twierdzą, że planują długoterminowe badania nad dronabinolem w chorobie Alzheimera, a także zwiększenie wielkości próbek. Mają także nadzieję na dalsze odkrywanie innych sposobów leczenia konopie indyjskie może przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i ich opiekunom.

Dronabinol to syntetyczna forma THC, głównego psychoaktywnego składnika konopi indyjskich (marihuany). Lek został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 1985 r. do leczenia utraty apetytu u pacjentów z HIV/AIDS, a obecnie jest przepisywany w leczeniu nudności i wymiotów u osób poddawanych chemioterapii raka.

Badacze ostrzegają, że ich obecne wyniki badania nie mają na celu zachęcania ani informowania o używaniu innych form medycznej marihuany dostępnych w 38 stanach i Dystrykcie Kolumbii.

Spotkanie: Konferencja Międzynarodowego Towarzystwa Psychogeriatrycznego

Współbadaczami są Halima Amjad, Haroon Burhanullah i Milap Nowrangi z Johns Hopkins University School of Medicine, Marc Agronin z Miami Jewish Health oraz James Wilkins i David Harper ze szpitala McLean.

Badanie zostało sfinansowane z grantu Narodowego Instytutu ds. Starzenia się przy Narodowym Instytucie Zdrowia.



Link źródłowy