Strona główna Biznes Regiony ostrzegają, że plan Junckera może pochłonąć fundusze spójności – Euractiv

Regiony ostrzegają, że plan Junckera może pochłonąć fundusze spójności – Euractiv

49
0


Artykuł ten jest częścią naszego raportu specjalnego Inwestycje dla regionów.

RAPORT SPECJALNY: Przedstawiciele polityczni regionów Europy ostrzegli wczoraj (4 grudnia), że plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro może spowodować przekierowanie środków z istniejących funduszy spójności UE.

Na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim Komitet Regionów (KR) zatwierdził decyzję Komisji o wyłączeniu projektów inwestycji publicznych z obliczeń deficytu w ramach Paktu stabilności i wzrostu.

Członkowie KR-u wezwali jednak do rozszerzenia tego posunięcia na wszystkie fundusze spójności i fundusze strukturalne, ponieważ obawiają się, że środki krajowego współfinansowania z tych instrumentów przedostaną się do nowego planu Junckera.

Zgodnie z planem Junckera państwom członkowskim zaoferowano możliwość uzupełnienia kwot Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który będzie narzędziem inwestycyjnym planu. Przekazywane przez nie środki są dyskontowane od obliczeń deficytu krajowego w ramach tzw. semestru europejskiego – programu, który daje Komisji uprawnienia do przeglądu projektów budżetów krajowych i wydawania zaleceń, do których rządy muszą się stosować.

Źródła Komisji poinformowały EURACTIV, że Słowacja, Finlandia i Hiszpania wyraziły już zainteresowanie dokonaniem takich płatności uzupełniających.

W rezolucji KR-u wezwano do rozłożenia rabatu za deficyt na wszystkie fundusze spójności.

Ręce precz od naszych funduszy strukturalnych

„Komitet Regionów żąda wyłączenia krajowego współfinansowania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych z obliczeń deficytu Paktu Stabilności i Wzrostu i w związku z tym zwraca się do Komisji Europejskiej o ocenę wykonalności tego żądania” – uchwała – jednomyślnie przyjęte przez organ regionalny – powiedział.

KR podkreślił, że „należy unikać nakładania się działań EFIS i europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych” i wezwał władzę wykonawczą UE do „wyjaśnienia niezbędnej komplementarności między tymi funduszami inwestycyjnymi”.

Państwa członkowskie przeznaczają obecnie swoje własne zasoby na pozyskiwanie istniejących funduszy strukturalnych UE o wartości 350 miliardów euro w obecnych wieloletnich ramach finansowych, które obowiązują od tego roku do 2020 roku.

„Regiony obawiają się, że w obliczu ograniczonych zasobów na przydział środków w państwach członkowskich atrakcyjność inwestowania w fundusz oferujący procedurę dyskontowania deficytu może odciągnąć zasoby od istniejących projektów” – powiedział EURACTIV rzecznik KR-u.

„Nie chcemy tego [Juncker plan] prowadzić do działalności substytucyjnej. Chcemy, aby ta działalność, która już istnieje, za pośrednictwem funduszy strukturalnych, europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz innych istniejących funduszy, pozostała utrzymana, a inicjatywa Junckera dodała do tego” – powiedział Sir Albert Bore, wiceprzewodniczący Grupy Socjalistycznej w KR-ze i przywódca Birmingham rada.

25 listopada Komisja Europejska zaprezentowała mechanizm długo zapowiadanego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

Ze szczegółów dotyczących nowego funduszu wynika, że ​​środki pieniężne zostaną skierowane na wyniszczone kryzysem południe Europy, z dala od bogatszej północy, w celu wzmocnienia solidarności.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

W planie pojawiły się pytania dotyczące braku nowych środków pieniężnych, a niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego nazwali to „recyklingiem i ponownym oznakowaniem” istniejących programów.

>> Przeczytaj: Plan inwestycyjny Junckera rodzi pytania dotyczące braku nowej gotówki

  • 18-19 grudnia: Szefowie państw UE będą debatować nad planem inwestycyjnym Junckera na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli

Komisja Europejska

Artykuły prasowe





Link źródłowy