Strona główna nauka/tech Nowa technika zmienia sposób, w jaki naukowcy skanują mózgi kotów

Nowa technika zmienia sposób, w jaki naukowcy skanują mózgi kotów

11
0


Opłatę za kota
Fée, porzucona kotka cierpiąca na przewlekłą chorobę zwyrodnieniową stawów, była jedną z 11 osób, które na testy w szkole weterynaryjnej na Uniwersytecie w Montrealu założyły specjalnie robione na drutach czapki. Źródło: Aliénor Delsart / Uniwersytet w Montrealu

Kanadyjscy naukowcy stworzyli małe wełniane czapeczki, które bezpiecznie utrzymują elektrody na miejscu i uniemożliwiają kotom strząsanie ich podczas testów bólu przewlekłego.

Jako pierwsi na świecie naukowcy weterynaryjni z Uniwersytetu w Montrealu z powodzeniem opracowali metodę skanowania mózgów nieprzytomnych kotów za pomocą elektrod ukrytych pod specjalnie robionymi na drutach wełnianymi czapkami.

Podczas badania pod kątem przewlekłego bólu spowodowanego powszechnymi schorzeniami, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, przytomne koty mają tendencję do otrząsania się i przeżuwania przewodowych elektrod umieszczonych na ich głowach w celu wytworzenia elektroencefalogramu (EEG).

Aby temu zapobiec, podczas zabiegu zwykle podaje się kotom środki uspokajające.

Teraz, w badaniu opublikowanym w Journal of Neuroscience Methodsbadacze pod kierunkiem Érica Troncy’ego i Aude Castel z Groupe de recherche en pharmacologie zwierzęce du Québec należącej do UdeM opisują nową technikę utrzymywania elektrod na miejscu: umieszczanie ich w szydełkowanych czapkach.

W sumie przebadano 11 dorosłych kotów chorych na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Po ocenie stresu i bólu na podstawie bodźców przekazywanych przez elektrody naukowcy zaczęli następnie wystawiać koty na działanie kojących bodźców, takich jak kolorowe światła i pocieszające zapachy, aby złagodzić ich cierpienie.

„Otwarto nowe możliwości”

Badanie – o którym już zaczyna pojawiać się na pierwszych stronach gazet na całym świecie w publikacjach takich jak m.in Nowy naukowiec – „otwiera nowe możliwości badania przewlekłego bólu kotów i jego potencjalnej modulacji poprzez interwencje sensoryczne” – podsumowuje badanie.

Następny w kolejce: ogólnokrajowy i międzynarodowy atak, dzięki któremu dzieło będzie jeszcze lepiej znane.

Współautorka Aliénor Delsart, doktorantka student, niedawno przedstawił Królewskiemu Towarzystwu Medycznemu w Londynie wstępne wyniki prac zespołu UdeM nad kilkoma zastosowaniami oceny EEG – w szczególności uwrażliwienia na ból –.

„Teraz planujemy pozyskać fundusze NSERC – Alliance we współpracy z prywatnymi firmami, abyśmy mogli stworzyć prawdziwy podpis EEG dla bólu przewlekłego i wiele innych zastosowań, które pozwolą nam w przyszłości zautomatyzować wykrywanie bólu przewlekłego” – powiedział Troncy .

Jeden przykład: współpraca z profesorem psychiatrii obliczeniowej UdeM i badaczem z CHU Sainte-Justine Guillaume Dumasem w celu przetestowania synchroniczności fal mózgowych między kotami (a także psami) i ich właścicielami.

Odniesienie: „Nieinwazyjna elektroencefalografia u przytomnych kotów: wykonalność i zastosowanie do przetwarzania sensorycznego w bólu przewlekłym” autorstwa Aliénor Delsart, Aude Castel, Guillaume Dumas, Colombe Otis, Mathieu Lachance, Maude Barbeau-Grégoire, Bertrand Lussier, Franck Péron, Marc Hébert , Nicolas Lapointe, Maxim Moreau, Johanne Martel-Pelletier, Jean-Pierre Pelletier i Eric Troncy, 22 sierpnia 2024 r., Journal of Neuroscience Methods.
DOI: 10.1016/j.jneumeth.2024.110254

Badanie zostało sfinansowane przez Morris Animal Foundation.



Link źródłowy