Strona główna nauka/tech Dlaczego niektórzy ludzie „słyszą głosy”? Zajrzyj do mózgu schizofrenika

Dlaczego niektórzy ludzie „słyszą głosy”? Zajrzyj do mózgu schizofrenika

6
0


Koncepcja twarzy schizofrenii
Badanie wykazało, że halucynacje słuchowe w schizofrenii mogą wynikać z defektów w procesach mózgowych zarządzających samodzielnie generowanymi dźwiękami, co wskazuje na nowe cele terapeutyczne.

Naukowcy zidentyfikowali dwa potencjalne zaburzenia procesów mózgowych przyczyniające się do halucynacji słuchowych w schizofrenii: nieprawidłowe działanie wyładowań ubocznych i nadmiernie aktywna kopia eferyczna.

Ich badanie, w którym wykorzystano zapisy EEG pacjentów, pokazuje, że te wady mogą uniemożliwiać mózgowi prawidłową identyfikację dźwięków, które sam generuje, co wyznacza nowy kierunek leczenia.

Halucynacje słuchowe są prawdopodobnie wynikiem nieprawidłowości w dwóch procesach mózgowych: „przerwanego” wyładowania następczego, które nie tłumi samogenerujących się dźwięków, oraz „hałaśliwej” kopii eferencji, która sprawia, że ​​mózg słyszy te dźwięki intensywniej, niż powinien. Takie wnioski płyną z nowego badania opublikowanego dzisiaj (3 października).rd) w czasopiśmie ogólnodostępnym Biologia PLOS przez Xing Tian, ​​z Uniwersytet Nowojorski Szanghaj, Chiny i współpracownicy.

Spostrzeżenia z eksperymentów EEG

Pacjenci z pewnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym ze schizofrenią, często słyszą głosy przy braku dźwięku. Pacjenci mogą nie rozróżniać własnych myśli od głosów zewnętrznych, co skutkuje zmniejszoną zdolnością rozpoznawania myśli jako wytworzonych przez nich samych. W nowym badaniu naukowcy przeprowadzili eksperymenty z elektroencefalogramem (EEG), mierząc fale mózgowe u dwudziestu pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię z halucynacjami słuchowymi i dwudziestu pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię, którzy nigdy nie doświadczyli takich halucynacji.

Poznawczy mechanizm neuronowy halucynacji słuchowych
Poznawczy mechanizm neuronowy halucynacji słuchowych. Dysocjacyjne upośledzenie odrębnych sygnałów funkcjonalnych w procesie transformacji motorycznej w sensoryczną – „przerwany” sygnał monitorujący plus „zakłócony” sygnał aktywacyjny w – powoduje błędne monitorowanie niedokładnego generowania wewnętrznej reprezentacji słuchowej i powoduje halucynacje słuchowe. (na podstawie rękopisu). Źródło: Fuyin Yang i Xing Tian (CC-BY 4.0)

Mechanizmy słyszenia głosów

Ogólnie rzecz biorąc, gdy ludzie przygotowują się do mówienia, ich mózgi wysyłają sygnał zwany „wyładowaniem następstwowym”, który tłumi dźwięk ich własnego głosu. Jednak nowe badanie wykazało, że kiedy pacjenci z halucynacjami słuchowymi przygotowywali się do wypowiedzenia sylaby, ich mózgi nie tylko nie tłumiły tych wewnętrznych dźwięków, ale miały wzmocnioną reakcję „kopii efercyjnej” na dźwięki wewnętrzne inne niż zaplanowana sylaba.

Przyszłe kierunki leczenia

Autorzy doszli do wniosku, że zaburzenia tych dwóch procesów prawdopodobnie przyczyniają się do halucynacji słuchowych i że skupienie się na nich w przyszłości może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia takich halucynacji.

Autorzy dodają: „Osoby cierpiące na halucynacje słuchowe mogą „słyszeć” dźwięki bez bodźców zewnętrznych. Nowe badanie sugeruje, że zaburzenia połączeń funkcjonalnych między układem motorycznym i słuchowym w mózgu powodują utratę zdolności odróżniania fantazji od rzeczywistości”.

Odniesienie: „Upośledzona transformacja motoryczna w sensoryczną pośredniczy w halucynacjach słuchowych”, Yang F, Zhu H, Cao X, Li H, Fang X, Yu L i in., 3 października 2024 r., Biologia PLOS.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002836

Finansowanie: Badanie to było wspierane przez Chińską Narodową Fundację Nauk Przyrodniczych 32071099 i 32271101, Fundację Nauk Przyrodniczych w Szanghaju 20ZR1472100, Program wprowadzenia talentów dyscypliny do uniwersytetów, Baza B16018 do XT, Program promocji innowacji akademickich na Uniwersytecie Wschodniochińskim (ECNU) dla znakomitych doktorantów YBNLTS2019-026 i China Postdoctoral Foundation w ramach grantu nr 2024M752047 dla FY Fundatorzy nie mieli żadnego udziału w projektowaniu badania, gromadzeniu i analizie danych, podejmowaniu decyzji o publikacji ani przygotowaniu manuskryptu.



Link źródłowy