Strona główna Biznes Sektor prywatny zadecyduje, czy pieniądze UE pójdą na efektywność energetyczną – Euractiv

Sektor prywatny zadecyduje, czy pieniądze UE pójdą na efektywność energetyczną – Euractiv

6
0


Ten artykuł jest częścią naszego raportu specjalnego Efektywna unia energetyczna.

RAPORT SPECJALNY / Unia Europejska nie będzie wyodrębniać środków z planu Junckera na finansowanie projektów renowacji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków, powiedział wczoraj (9 marca) wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za pakiet inwestycyjny o wartości 315 miliardów euro .

Jyrki Katainen, odpowiedzialny za miejsca pracy, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność, powiedział, że do sektora prywatnego należy wybór, które projekty otrzymają środki pieniężne.

Publiczne pieniądze z planu Junckera posłużą jako gwarancja ryzyka dla projektów, aby przyciągnąć prywatnych inwestorów.

Branże sektora budowlanego wezwały do ​​przeznaczenia środków z planu inwestycyjnego na renowację budynków po opublikowaniu we wtorek (9 marca) raport Copenhagen Economicsdoradztwo.

W raporcie stwierdzono, że projekty głębokiej renowacji przyniosą zyski inwestorom, pomogą UE osiągnąć cele w zakresie efektywności oraz stworzyć miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Stwierdzono, że priorytetem powinny być inwestycje „gotowe do użycia”, charakteryzujące się szybkim wdrożeniem i wysoką stopą zwrotu z korzyści społecznych.

„Efektywność energetyczna jest jednym z kluczowych priorytetów Komisji” – stwierdził Katainen – „i dlatego spodziewam się, że pojawią się projekty dotyczące efektywności energetycznej. Jednak zastosowanie lub ustanowienie tych projektów należy do sektora prywatnego”.

Jednakże platforma krajowa lub regionalna skupiająca się na inwestycjach energetycznych mogłaby ubiegać się o środki na rzecz efektywności z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), powiedział Katainen na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że można je następnie skierować na projekty zwiększające efektywność, takie jak inteligentne sieci. Inteligentne sieci wykorzystują technologię cyfrową w celu poprawy efektywności i niezawodności dostaw energii elektrycznej.

Katainen spotkał się wcześniej z ministrami finansów UE, którzy zgodziła się na rozporządzenie ustanawiające EFIS. EFIS to prawodawstwo, które rozdzieli 21 miliardów euro ze środków publicznych, które – jak mamy nadzieję – przyciągną co najmniej 315 miliardów euro inwestycji prywatnych w ciągu najbliższych trzech lat.

>> Przeczytaj: Unijni ministrowie torują drogę planowi Junckera

http://www.euractiv.com/video/katainen-no-efficiency-ring-fence-juncker-investment-plan-312781

Raport ekonomiczny

Jak stwierdza raport Copenhagen Economics, projekty głębokiej renowacji budynków skuteczniej i oszczędniej odpowiadają kluczowym celom operacyjnym EFIS.

„EFIS ma na celu nadanie priorytetu projektom, które pobudzają działalność w perspektywie krótko- i średnioterminowej, a jednocześnie zapewniają społeczeństwu wysokie zyski” – powiedział Adrian Joyce, sekretarz generalny EuroAce i dyrektor kampanii Renovate Europe. „Ten raport pokazuje, że renowacja budynków może bardzo skutecznie odpowiedzieć na wszystkie te wymagania”

Jan te Bos, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Izolacji (EURIMA), powiedział, że badania i doświadczenie wykazały, że gruntowne renowacje budynków są w pełni dostosowane do głównych priorytetów UE.

„Redukują emisję gazów cieplarnianych i zależność od importu oraz zapewniają ogromne korzyści w postaci wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, jak uznano w niedawno przyjętej strategii unii energetycznej” – stwierdził.

„Instytucje UE muszą pójść w ich ślady i wyodrębnić w EFIS subfundusz, który byłby przeznaczony na inwestycje w ramach dużych programów gruntownych renowacji” – dodał.

Bertrand Cazes, sekretarz generalny stowarzyszenia branżowego Glass for Europe, dodał: „Projektom renowacji budynków należy nadać wysoki priorytet, jeśli traktujemy nasze zasoby budowlane jako istotną część naszej infrastruktury energetycznej”.

Šef?ovi?: „ogromna szansa” w zakresie wydajności budynków

W zeszłym tygodniu wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šef?ovi? stwierdził, że część planu inwestycyjnego Junckera powinna zostać przeznaczona na efektywność energetyczną budynków.

Około 29% projektów zaproponowanych przez państwa członkowskie do finansowania pakietowego dotyczyło infrastruktury energetycznej, która była niedoinwestowana w wyniku kryzysu, stwierdził.

Powiedział: „Tylko 10% naszych budynków jest energooszczędnych, zatem istnieje dla nas ogromna szansa na zaoszczędzenie, inwestorzy na inwestycje, a dla właścicieli mieszkań, gospodarstw domowych i organów administracyjnych na zaoszczędzenie dużej ilości energii, jeśli zainwestujemy w technologii dostępnych na rynku.”

Šef?ovi? stwierdził, że unia energetyczna, inicjatywa UE mająca na celu zwiększenie jej odporności na niedobory, również odegra rolę w zachęcaniu do inwestycji.

„Odbyłem spotkanie z przedstawicielami funduszy emerytalnych, które są gotowe, chętne i zainteresowane inwestowaniem w projekty związane z efektywnością energetyczną” – powiedział. „Z dumą powiedzieli mi, że reprezentują aktywa o wartości dziewięciu bilionów euro”.

„Potrzebują pomocy, jak przygotować tego typu projekty, jak je przygotować dla instytucjonalnych inwestorów długoterminowych i jak zagwarantować stabilność regulacyjną, która jest zawsze ważna dla tego typu projektów” – dodał.

Šef?ovi? stwierdził, że przegląd przepisów UE dotyczących efektywności energetycznej – będący częścią planu działania projektu – zapewni inwestorom pewność, której potrzebują.

Inicjatywa unii energetycznej na rzecz inteligentnego finansowania inteligentnych budynków również ułatwiłaby podmiotom dostęp do istniejących unijnych instrumentów finansowania.

Utworzenie centrum doradztwa inwestycyjnego w ramach planu inwestycyjnego Junckera pomogłoby również projektom renowacyjnym w uzyskaniu funduszy UE – dodał. Centrum będzie jednolitym portalem, w którym inwestorzy, władze publiczne i promotorzy projektów będą mogli uzyskać porady i wsparcie techniczne.

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%. Dodaje jednak, że aby tak się stało, muszą istnieć skuteczne ramy regulacyjne i legislacyjne.

Unia energetyczna obejmie szereg sektorów polityki, w tym energię, transport, badania i innowacje, politykę zagraniczną, politykę regionalną i sąsiedzką, handel i rolnictwo, zgodnie z planami władzy wykonawczej UE.

Plany Unii wykraczają poza kwestie bezpieczeństwa dostaw i obejmują takie kwestie, jak walka ze zmianą klimatu.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny mający na celu uruchomienie 300 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Jyrki Katainen, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności, stwierdził, że pakiet na rzecz wzrostu powinien obejmować partnerstwa publiczno-prywatne, zwiększoną zdolność EBI i innych organów udzielających pożyczek UE, więcej „przyszłych inwestycji” krajów UE w takich obszarach jak jak infrastruktura i ukończenie tworzenia jednolitego rynku.

Komisja Europejska

Odnowić Europę

Rada UE





Link źródłowy