Strona główna Biznes Parlament wygrywa w sprawie cięć w ramach planu Junckera – Euractiv

Parlament wygrywa w sprawie cięć w ramach planu Junckera – Euractiv

45
0


WYŁĄCZNIE / Komisja Europejska zgodziła się na mniejsze cięcia w ramach programów „Horyzont 2020” i instrumentu „Łącząc Europę” w planie Junckera. Raporty EURACTIV Francja.

Komisja, która w listopadzie 2014 r. przedstawiła swój popisowy plan inwestycyjny dla Europy, ustąpiła europosłom, którzy zarzucali mu, że cięcia są zbyt duże.

„W rozmowach trójstronnych zmniejszymy wpływ finansowy planu Junckera na program „Horyzont 2020” i „Łącząc Europę”” potwierdza źródło bliskie Junckerowi. Ponad 500 milionów euro, które początkowo miały zostać pobrane z tych programów, za czym stanowczo bronili prawodawcy, zostanie zamiast tego pobrane z innego miejsca: z budżetu awaryjnego Komisji.

Wspólna płaszczyzna

Zdaniem socjalistycznych eurodeputowanych, ustępstwo Brukseli to „orzeszki ziemne”, „ale ma tę zaletę, że jest zgodne z podejściem Parlamentu. Mogłoby to zatem stać się podstawą do kompromisu, jeśli zostanie udoskonalony” – wyjaśniają Socjaliści w analizie propozycji Komisji.

Aby zgromadzić 315 miliardów euro, Komisja Europejska w efekcie zdecydowała się obciąć budżety programu badawczego „Horyzont 2020” i instrumentu „Łącząc Europę” (MIF), którego celem jest rozwój sieci transportowych w Europie.

Łącznie z tych dwóch programów miały zostać odcięte 6 miliardów euro, co miało stanowić większą część gwarancji udzielonej przez UE Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi wiodącą część planu Junckera.

Jednak przewidywane cięcia w tych programach, szeroko dyskutowane i głosowane przez eurodeputowanych, wywołały oburzenie podczas przeglądu wniosku przez komisję parlamentarną.

Twarde podejście Komisji do finansowania planu Junckera złagodniało zatem podczas rozmów trójstronnych. Bruksela przywołuje w dokumencie możliwość pobrania 522 mln euro z marginesu europejskiego budżetu awaryjnego

W związku z tym cięcia w programie „Horyzont 2020” zostaną zmniejszone o 321 mln euro, podczas gdy cięcia w ramach instrumentu „Łącząc Europę” powinny zostać obcięte o 200 mln euro.

Kwestia zarządzania

Poczyniono również postępy w kwestii zarządzania, kluczowej dla posłów do Parlamentu Europejskiego. Obawiając się braku wpływu na wybór projektów, które skorzystają z Planu Junckera, posłowie do PE domagali się prawa do kontroli nominacji przyszłego dyrektora EFIS.

„Kiedy zobaczyliśmy listę projektów, które EBI chciał sfinansować, obejmującą lotnisko w Dubrowniku, zaniepokoiliśmy się sposobem, w jaki projekty zostaną wybrane” – wyjaśniła Isabelle Thomas, francuska eurodeputowana (S&D).

Układy

Negocjacje są jednak dalekie od zakończenia. „26 maja odbędzie się nowe spotkanie trójstronne, podczas którego mamy nadzieję dojść do porozumienia, abyśmy mogli zgodnie z planem przyjąć plan Junckera podczas czerwcowej sesji plenarnej” – powiedział Thomas.

Nie można jednak wykluczyć ewentualnego odroczenia głosowania do lipca, przed przerwą wakacyjną w instytucjach europejskich.

Plan Junckera – zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku – ma na celu utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i gwarancją w wysokości 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkład instytucji w wysokości ogółem 16 miliardów euro.

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

Według władzy wykonawczej UE to piętnastokrotne pomnożenie kwoty początkowej inwestycji do kwoty końcowej ma zostać osiągnięte za pomocą szeregu metod dźwigni.

  • Do połowy 2015 r.: nowy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych zacznie działać
  • Do połowy 2016 r.: Komisja dokona przeglądu postępów w realizacji planu Junckera, w tym na poziomie głów państw i rządów





Link źródłowy