Strona główna nauka/tech Jednominutowe przerwy na telefon mogą pomóc uczniom lepiej skoncentrować się na zajęciach...

Jednominutowe przerwy na telefon mogą pomóc uczniom lepiej skoncentrować się na zajęciach i lepiej radzić sobie na testach

5
0


uniwersytet

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Telefony mogą być przydatnymi narzędziami w klasach, przypominającymi uczniom o terminach lub zachęcającymi do częstszej wymiany zdań między uczniami i nauczycielami. Jednocześnie mogą rozpraszać. Studenci deklarują, że korzystają z telefonów w celach innych niż akademickie nawet 10 razy dziennie. Dlatego w wielu salach lekcyjnych nie wolno używać telefonów.

Teraz naukowcy z USA sprawdzili, czy umożliwienie uczniom korzystania z telefonów przez bardzo krótkie okresy czasu – zwane przerwami w korzystaniu z telefonu lub technologii – może poprawić wyniki w klasie i ograniczyć korzystanie z telefonu.

„Pokazujemy, że przełomy technologiczne mogą być pomocne w ograniczaniu używania telefonów komórkowych na zajęciach w college’u” – powiedział profesor Ryan Redner, badacz z Southern Illinois University i pierwszy autor książki Granice w edukacji badanie. „Według naszej wiedzy jest to pierwsza ocena przełomów technologicznych w klasie uniwersyteckiej”.

Im krócej, tym lepiej

Przez cały semestr badacze eksperymentalnie oceniali skuteczność przerw technologicznych trwających odpowiednio jedną, dwie i cztery minuty. Podczas niektórych sesji odbywających się co dwa tygodnie badacze wprowadzili równie długie przerwy na zadawanie pytań jako warunek kontrolny.

Podczas tych przerw uczniom nie wolno było korzystać z telefonów, ale zachęcano ich do zadawania pytań. Obie przerwy miały miejsce 15 minut przed częścią wykładową zajęć. W badaniu korzystanie z telefonu zdefiniowano jako dotykanie telefonu.

Wyniki pokazały, że gdy wprowadzono przerwy technologiczne, uczniowie na ogół korzystali z telefonów rzadziej niż podczas zajęć z przerwami na pytania. Podczas przerw w korzystaniu z technologii trwających zaledwie minutę poziom korzystania z telefonu był najniższy, dzięki czemu uczniowie najskuteczniej ograniczali czas spędzany przy telefonie podczas zajęć.

Nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe, dlaczego tak się dzieje. „Jedna z możliwości jest taka, że ​​na przeczytanie i wysłanie mniejszej liczby wiadomości wystarczy jedna minuta. Jeśli uczniowie będą mieli więcej czasu na wysłanie wielu wiadomości, istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymają wiadomości i odpowiedzą ponownie w trakcie zajęć” – wyjaśnił Redner.

Ponadto badacze odkryli również, że podczas sesji lekcyjnych, w których obowiązywały jednominutowe przerwy, wyniki uczniów w testach były najwyższe. Konsekwentnie obserwowano wyższe średnie wyniki testów (ponad 80%). „Mamy nadzieję, że oznacza to, że studenci byli mniej rozproszoni podczas wykładów, co przełożyło się na lepsze wyniki” – powiedział Redner.

Przyzwyczajony do korzystania z telefonu

Naukowcy stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby uczniowie zachowywali się inaczej, wiedząc, że ich użycie telefonu jest monitorowane – jest to efekt zwany reaktywnością.

„Zazwyczaj reaktywność pojawia się na początku badania, a jej skutki zmniejszają się z czasem. Możemy zaobserwować pewne zjawiska na wczesnych sesjach, ale nie jestem przekonany, czy wykazaliśmy dużą reaktywność. Na tym etapie studenci prawdopodobnie są przyzwyczajeni do używania telefonów komórkowych w trakcie zajęć. w klasie uniwersyteckiej, również pod obserwacją profesora i innych studentów” – wyjaśnił Redner.

Choć ich wyniki wskazują na możliwą skuteczność krótkich przerw technologicznych, naukowcy stwierdzili, że uzyskane dane trudno wyjaśnić w obecnym stanie. Na przykład dane dotyczące korzystania z telefonu były bardzo zróżnicowane w poszczególnych sesjach i nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Utrudnia to wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby znaleźć przyczyny dużej zmienności.

Stwierdzili również, że chociaż w niektórych eksperymentalnych ustawieniach użycie telefonu spadło, nie oznacza to, że nie występowało ono wcale. „Próbujemy znaleźć sposoby na ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych i to bez kar. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia zainspirują badaczy i nauczycieli do wypróbowania podejść do ograniczania korzystania z telefonów komórkowych opartych na wzmocnieniu” – podsumował Redner.

Więcej informacji:
Ocena przełomów technologicznych w korzystaniu z telefonów komórkowych w klasie uniwersyteckiej, Granice w edukacji (2024). DOI: 10.3389/feduc.2024.1393070

Cytat: Jednominutowe przerwy na telefon mogą pomóc uczniom lepiej skoncentrować się na zajęciach i lepiej radzić sobie na testach (2024, 2 października) pobrano 2 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-minuta-students-focused-class .html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy